PDA

View Full Version : Αλλαγές στην έκδοση παραστατικών παροχής υπηρεσιών

oliver_twisted
04-01-2013, 12:50 PM
Τα μάθατε, έτσι;

Όλοι οι επαγγελματίες που εκδίδουν χειρόγραφα παραστατικά, από 1/1/2013 εκδίδουν για τις υπηρεσίες τους:

1. Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (Τ.Π.Υ.) αθεώρητο προς επιτηδευματίες, εταιρείες
και λοιπά νομικά πρόσωπα ή φορείς.

2. Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Α.Π.Υ) λιανικής θεωρημένη μόνο προς ιδιώτες

Συνεπώς, από 1/1/2013 τα παραστατικά που εκδίδουμε προς εταιρείες (βλέπε μεταφραστικά γραφεία) θα πρέπει να είναι Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών (Τ.Π.Υ) αθεώρητα.

bernardina
04-01-2013, 12:53 PM
Για τους εκδοτικούς οίκους τι ισχύει; Τι από τα δύο κόβουμε;

oliver_twisted
04-01-2013, 12:55 PM
Λογικά ΤΠΥ, εφόσον ο εκδοτικός οίκος είναι εταιρεία. Τώρα τι να σου πω, κι εγώ πρωί πρωί (στις 1) το 'μαθα, και δεν έχω πιει και καφέ ακόμα, και δεν έχω και ένα κομμάτι βασιλόπιτα (ξέρεις εσύ) να γλυκάνω τον πόνο μου! :)

Count Baltar
04-01-2013, 12:57 PM
Πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω. Πού το πέτυχες;

oliver_twisted
04-01-2013, 12:58 PM
Μου το έστειλε μεταφραστικό γραφείο με το οποίο συνεργάζομαι. Έδιτ: και λέει γίνεται λόγω αντικατάστασης του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (Κ.Β.Σ) από τον
νέο Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (Κ.Φ.Α.Σ) που ισχύει από 1/1/2013. :confused: :confused: :blink:

bernardina
04-01-2013, 01:41 PM
Χμμμμ... Έτσι κι αλλιώς, σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μάλλον θα πρέπει να πέσει τηλέφωνο στο λογιστή (και απορώ γιατί δεν ενημέρωσε εκείνος...)

Βασιλόπιτα, ε; Μπααα. Άσε, παχαίνει. :D

Count Baltar
05-01-2013, 10:20 AM
Λοιπόν, φιλτατοι. Μίλησα με δύο λογιστές και μίλησα και με άλλους επαγγελματίες, συναδέλφους μας και μη, που μίλησαν με τους λογιστές τους. Η ετυμηγορία είναι μία: αλλάζουν πολλά, αλλάζουν πάρα πολλά, αλλά ακόμα δεν ξέρουμε τι ακριβώς και πώς ακριβώς αλλάζει. Γι' αυτό ας περιμένουμε να δούμε πού θα κάτσει η μπίλια.

bernardina
05-01-2013, 10:44 AM
Ευχαριστούμε, κόμη.
Αναμονή, λοιπόν.

oliver_twisted
05-01-2013, 11:24 AM
Ευχαριστώ κι εγώ, Κόμη. Τη Δευτέρα θα επικοινωνήσω και με το λογιστήριο του μεταφρ. γραφείου που μου έστειλε το μέιλ για διευκρινίσεις.

christine
05-01-2013, 01:35 PM
Εκκρεμεί διευκρινιστική εγκύκλιος. Κάποιοι λογιστές προτείνουν να μην κόβεται κάτι αν δεν επείγει, μέχρι να έχουν πλήρη εικόνα.

oliver_twisted
05-01-2013, 01:51 PM
Ευχαριστούμε, Christine! Τι ωραία που είναι να ασκείς επιχειρηματική δραστηριότητα στην Ελλάδα! Νιώθεις μια ασφάλεια, μια σιγουριά, βρε αδερφέ!

nickel
05-01-2013, 01:59 PM
...ας περιμένουμε να δούμε πού θα κάτσει η μπίλια.
Είστε αχάριστοι. Δεν μπορείτε να ευχαριστηθείτε καν από αυτή την αίσθηση τού ότι βρίσκεστε σε καζίνο.

oliver_twisted
10-01-2013, 10:07 AM
Καλημέρα! Με πήρε τηλέφωνο ο λογιστής μου και επιβεβαίωσε ότι τελικά όντως ισχύει η αλλαγή στον τρόπο έκδοσης παραστατικών, οπότε όσοι συναλλασσόμαστε με εταιρείες πρέπει να προμηθευτούμε αθεώρητο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. Οκ, δεν καταλαβαίνω τη λογική, αλλά τουλάχιστον δε θα στηνόμαστε στην ουρά για θεώρηση μπλοκακίων (και κοίταζα με καμάρι τη βεβαίωση του ΟΑΕΕ ότι δεν χρωστάω για να πήγαινα να θεωρήσω καινούριο μπλοκάκι :p)

bernardina
10-01-2013, 10:15 AM
Εξοργιστική παράλειψη των δελτίων ειδήσεων; Επιτούτου άκουγα τις τελευταίες ημέρες τη σχετική είδηση για να μάθω κάτι περισσότερο, αλλά αυτοί εκεί: μόνο για τους υδραυλικούς και τους τεχνίτες και δώσ' του η επισήμανση ότι το υπουργείο προωθούσε τη φοροδιαφυγή επιτρέποντας κάτι τέτοιο σε κατηγορίες επαγγελματιών που κατεξοχήν διακρίνονται στο άθλημα και μπλαμπλαμπλά.
Προφανώς, επειδή είναι περίπου αδύνατον να φοροδιαφύγουμε, εμείς οι μεταφραστές απλώς δεν υπάρχουμε!
Κυριολεκτικά και μεταφορικά. :devil:

Ευχαριστούμε, Όλι!

drsiebenmal
10-01-2013, 10:19 AM
Από άλλη έγκυρη πηγή (άλλος λογιστής) έμαθα επιπλέον ότι όποιος θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το μπλοκάκι του με τις ΑΠΥ, μέχρι να λήξει, ελεύθερα. Αν ισχύει και αυτό, ε, ας μην γκρινιάζουμε κιόλας για μια σαφή βελτίωση: Γλιτώνουμε μπόλικες γραφειοκρατικές τρεχάλες.

Count Baltar
10-01-2013, 11:03 AM
Προφανώς, επειδή είναι περίπου αδύνατον να φοροδιαφύγουμε, εμείς οι μεταφραστές απλώς δεν υπάρχουμε!
Κυριολεκτικά και μεταφορικά. :devil:

Ευχαριστούμε, Όλι!

Με όλο το σεβασμό: κούνια που σας κούναγε, αγαπητή μου. Αν διαβάσετε τη σχετική διάταξη, θα δείτε ότι οι μεταφραστές εξαιρούνται ρητά από την απαλλαγή έκδοσης στοιχείων για τζίρους κάτω από 5.000 ευρώ (άσχετο, βέβαια, με το θέμα του νήματος, αλλά γι' αυτό έγινε η φασαρία με τους ηλεκτρολόγους-υδραυλικούς και άλλες οικοδομικές δυνάμεις).
Προφανώς, όπως μου έλεγε χτες αγαπημένος φίλος και συνάδελφος, κάποιος έχει πείσει το Υπουργείο Οικονομικών ότι οι μεταφραστές βγάζουμε τρελά λεφτά.

Όσο για τα αθεώρητα τιμολόγια, απ' ό,τι έμαθα, όπως τα λέει ο Δόκτωρ είναι.

Alexandra
10-01-2013, 01:04 PM
Από άλλη έγκυρη πηγή (άλλος λογιστής) έμαθα επιπλέον ότι όποιος θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το μπλοκάκι του με τις ΑΠΥ, μέχρι να λήξει, ελεύθερα. Αν ισχύει και αυτό, ε, ας μην γκρινιάζουμε κιόλας για μια σαφή βελτίωση: Γλιτώνουμε μπόλικες γραφειοκρατικές τρεχάλες.
Αυτό μού διευκρίνισε και ο δικός μου λογιστής: Θα λήξει το μπλοκάκι πρώτα, και δεν θα θεωρήσουμε άλλο.

dharvatis
10-01-2013, 02:48 PM
Ερώτηση από τον τεμπέλη του φόρουμ: αφού τα τιμολόγια αυτά θα είναι αθεώρητα, μήπως μπορούμε να γλιτώσουμε και τον μπελά του ταχυδρομείου; Μήπως δηλαδή μπορούμε να τα σκανάρουμε και να τα στέλνουμε με e-mail;

drsiebenmal
10-01-2013, 02:57 PM
Ε, διάβασε την ΠΟΛ που ανάρτησε ο Ζάζουλας (http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?7837-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%AF%CE%B4%CF%89-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CE%B2%CF%89-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CF%89-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85&p=173728&viewfull=1#post173728), ντε! Εκεί που μιλάει περί ηλεκτρονικού τιμολογίου. :-)

Προσοχή: Αν καταλαβαίνω σωστά, μάλλον γίνεται, αλλά να μην πάρω κανέναν στον λαιμό μου πριν μου το πουν ή το δω έτσι ξεκάθαρα και υπεύθυνα.

dharvatis
10-01-2013, 04:58 PM
Ναι, μόλις την είδα :-) Πράγματι, φαίνεται ότι γίνεται :clap: :clap: :clap: (δεν ξέρετε τι χαρά που πήρα!)

Alexandra
10-01-2013, 05:03 PM
Χαχαχα... Εκτός αν συνεργάζεσαι με εταιρεία υποτιτλισμού που δεν έχει ακόμα ούτε σέρβερ για να κατεβάζουν τα βίντεο οι συνεργάτες της, και τους ζητάει να πάνε στα γραφεία της για να πάρουν ΕΝΑ (1) dvd.

dharvatis
10-01-2013, 05:38 PM
Θα αστειεύεσαι βέβαια... :confused::omg:

oliver_twisted
10-01-2013, 05:41 PM
Θα αστειεύεσαι βέβαια... :confused::omg:

Ναι, καλά, ένα φεγγάρι που έκανα κι εγώ μεταγλώττιση πριν κάμποσα χρονάκια, στον ιππικό όμιλο έφτασε η χάρη μου για να πάρω τα ντιβιντί (κι έμενα Βύρωνα).

Alexandra
10-01-2013, 05:42 PM
Δυστυχώς δεν αστειεύομαι.

Τι θα έλεγες π.χ. για μεγάλη ελληνική εταιρεία που δεν έχει e-banking επειδή δεν το θεωρούν ασφαλές, και όλες οι δουλειές της εταιρείας γίνονται με προσωπική παρουσία υπαλλήλου της στην τράπεζα;

dharvatis
10-01-2013, 05:59 PM
Οφτοπικίζουμε αγρίως βέβαια, αλλά θα ήθελα να είμαι σε μια γωνιά όταν θα αναγκαστούν -κάπου, κάπως, κάποτε- να έρθουν στον 21ο αιώνα...

Count Baltar
11-01-2013, 07:54 PM
Από άλλη έγκυρη πηγή (άλλος λογιστής) έμαθα επιπλέον ότι όποιος θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το μπλοκάκι του με τις ΑΠΥ, μέχρι να λήξει, ελεύθερα.

Διαβάζοντας το σχετικό νήμα στην κοινότητα των λογιστών (taxheaven.gr), άρχισα να έχω αμφιβολίες αν αυτό τελικά ισχύει. Το σίγουρο είναι ότι όλοι έχουν καταμπλεχτεί.

Zazula
11-01-2013, 08:02 PM
O δικός μου λογιστής πάντως κάτι μου είπε για μέχρι 28/02/2013, όχι για πιο μετά.

Count Baltar
11-01-2013, 08:30 PM
O δικός μου λογιστής πάντως κάτι μου είπε για μέχρι 28/02/2013, όχι για πιο μετά.

Μια τέτοια λύση μού φαίνεται και η πιο λογική. Να υπάρχει ένα μεταβατικό στάδιο μέχρι να βρούμε άκρη.

Count Baltar
16-01-2013, 12:04 PM
Διαβάζοντας το σχετικό νήμα στην κοινότητα των λογιστών (taxheaven.gr), άρχισα να έχω αμφιβολίες αν αυτό τελικά ισχύει. Το σίγουρο είναι ότι όλοι έχουν καταμπλεχτεί.

Σε χθεσινή επικοινωνία μας, ο λογιστής μου, αφού του εξέφρασα την παραπάνω αμφιβολία μου, μου διευκρίνισε ότι ναι, κατά τη γνώμη του, παύουμε να κόβουμε ΑΠΥ σε υπόχρεους λογιστικής απεικόνισης συναλλαγών, και τις κρατάμε μόνο για πελάτες λιανικής. Επαναλαμβάνω, στους "εταιρικούς" (εταιρείες, γραφεία, εκδοτικούς, οργανισμούς, άλλους ΕΠ) πελάτες μας κόβουμε αθεώρητα ΤΠΥ. Απλώς αν είχαμε θεωρημένα ΤΠΥ εξαντλούμε το σχετικό μπλοκάκι. Όχι ΑΠΥ.

psifio
16-01-2013, 01:14 PM
Καλημέρα,
τα ίδια μου είπαν και εμένα σήμερα ένας λογιστής και η εφορία μου.

drsiebenmal
17-01-2013, 10:31 AM
Ο λογιστής μου μού επιβεβαίωσε σήμερα λίγο πολύ τα πιο πάνω, αλλά πρόσθεσε και δύο στοιχεία:

«Λοιπόν, ύστερα από μία γρήγορη ανάγνωση και κάποιες ερωτήσεις σε συναδέλφους, από 01/01/2013 τέλος το μπλοκάκι ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, Πας σε ένα βιβλιοπωλείο, αγοράζεις ένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, το σφραγίζεις με την επωνυμία σου, το αριθμείς από το 1 και κόβεις από εκεί προς επιτηδευματίες. Το παλιό μπλοκάκι το κρατάς και κόβεις προς ιδιώτες, αν ποτέ σου τύχει κάτι αντίστοιχο.

Η μόνη μου ένσταση είναι, μήπως πριν κόψεις το οτιδήποτε από το καινούργιο φορολογικό στοιχείο, θα πρέπει να κάνεις γνωστοποίηση στο ΔΟΥ, που γίνεται μόνο ηλεκτρονικά μέσω gsis. Θα κάνω τηλέφωνο και θα σου πω.

Παρόλα αυτά ενδέχεται να βγεί κάποια ΠΟΛ και να λέει το οτιδήποτε.»

Count Baltar
17-01-2013, 11:05 AM
Ο λογιστής μου μού επιβεβαίωσε σήμερα λίγο πολύ τα πιο πάνω, αλλά πρόσθεσε και δύο στοιχεία:

«Λοιπόν, ύστερα από μία γρήγορη ανάγνωση και κάποιες ερωτήσεις σε συναδέλφους, από 01/01/2013 τέλος το μπλοκάκι ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, Πας σε ένα βιβλιοπωλείο, αγοράζεις ένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, το σφραγίζεις με την επωνυμία σου, το αριθμείς από το 1 και κόβεις από εκεί προς επιτηδευματίες. Το παλιό μπλοκάκι το κρατάς και κόβεις προς ιδιώτες, αν ποτέ σου τύχει κάτι αντίστοιχο.

Η μόνη μου ένσταση είναι, μήπως πριν κόψεις το οτιδήποτε από το καινούργιο φορολογικό στοιχείο, θα πρέπει να κάνεις γνωστοποίηση στο ΔΟΥ, που γίνεται μόνο ηλεκτρονικά μέσω gsis. Θα κάνω τηλέφωνο και θα σου πω.

Παρόλα αυτά ενδέχεται να βγεί κάποια ΠΟΛ και να λέει το οτιδήποτε.»

Μόλις μίλησα με την [κεντρική] υπηρεσία Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων του Υπουργείου Οικονομικών.
Σύμφωνα με αυτούς, ισχύουν όλα τα παραπάνω, πλην της ένστασης. Σύμφωνα με τον ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο κύριο με τον οποίο μίλησα, στην περίπτωση των αθεώρητων ΤΠΥ δεν προκύπτει καμία απολύτως υποχρέωση οποιασδήποτε γνωστοποίησης ηλεκτρονικής ή μη.

Όποιος έχει κάτι άλλο να σχολιάσει/προσθέσει σχετικά είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος.

argyro
23-01-2013, 03:36 PM
Εγώ πάλι μόλις σήμερα το έμαθα. Έστειλα μια απόδειξη στο λογιστήριο μιας εταιρείας (σκαναρισμένη, τους τις πηγαίνω όταν περνάω από εκεί), όπως είχαμε συνεννοηθεί. Λίγο αργότερα μου ήρθε e-mail που λέει ότι "Δεν ισχύει η απόδειξη. Πρέπει να πάρεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών".

Μιλώντας με τον λογιστή (μου) μου είπε τα εξής: από 1/1/2013 κόβουμε αθεώρητο ΤΠΥ για τις αποδείξεις χονδρικής (δλδ τις συναλλαγές με εταιρείες) και ΑΠΥ για τις συναλλαγές με ιδιώτες. Μου είπε όμως επίσης ότι δεν έχουν δικαίωμα να επιστρέψουν την απόδειξη, γιατί είναι νόμιμο παραστατικό (εφόσον την έκοψα και την έστειλα, που στην περίπτωσή μου δεν ισχύει). Αν παρ' όλ' αυτά τους βλέπω να δυσκολεύονται, "ακύρωσε την απόδειξη που έστειλες, πάρε τιμολόγιο, σφράγισέ το, αρίθμησέ το και στείλ' το".

Λίγο άσχετο με το δικό μας θέμα, αλλά μαθαίνω ότι διάφορες εταιρείες καθυστερούν τη μισθοδοσία μέχρι να ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες του καινούργιου νόμου (κρατήσεις κτλ.). Πάντως σίγουρα δεν είναι σαφή ακόμα τα πράγματα.

Count Baltar
24-01-2013, 10:12 AM
Επιτρέψτε μου το εξής σχόλιο (και πείτε μου αν κάνω λάθος, και αυτό που θα γράψω δεν ισχύει για εσάς):

αντιλαμβάνομαι ότι όλοι είμαστε τρομοκρατημένοι* στην προοπτική να εκδώσουμε α) παραστατικό διαφορετικό από αυτό που μέχρι πρότινος εκδίδαμε,** β) παραστατικό αθεώρητο, καθώς βάζω στοίχημα πως όλοι μας κάπου μέσα μας περιμένουμε ότι θα βγει αύριο το Υπουργείο και θα πει "όχι, μάγκες, ποια αθεώρητα και πράσινα άλογα, έπρεπε εξαρχής να εκδίδετε τούτο κι εκείνο, και τώρα πληρώστε πρόστιμα 1000πλάσια των αθεώρητων παραστατικών που κακώς κόψατε".

Κάνω λάθος;

*αν σας φαίνεται βαριά η λέξη, βάλτε κάτι πιο ήπιο
**δεν το λέω με την έννοια του βολέματος

dharvatis
24-01-2013, 10:20 AM
Το (α) δεν με ανησυχεί καθόλου, αντίθετα το περίμενα πώς και πώς. Το (β) είναι όντως μια πηγή ανησυχίας, ειδικά όταν ακούς λογιστές να λένε «Κάτσε να δούμε τι θα γίνει...» ενώ το σύστημα έπρεπε ήδη να εφαρμόζεται.

oliver_twisted
24-01-2013, 10:20 AM
Ναι, ναι, ισχύει. Εγώ ακόμα δεν έχω κόψει τιμολόγιο για το '13, αν και έχω πάρει σχετική ειδοποίηση για έκδοση παραστατικών. Όλο το αναβάλλω.

bernardina
24-01-2013, 10:23 AM
Επιτρέψτε μου το εξής σχόλιο (και πείτε μου αν κάνω λάθος, και αυτό που θα γράψω δεν ισχύει για εσάς):

αντιλαμβάνομαι ότι όλοι είμαστε τρομοκρατημένοι* στην προοπτική να εκδώσουμε α) παραστατικό διαφορετικό από αυτό που μέχρι πρότινος εκδίδαμε,** β) παραστατικό αθεώρητο, καθώς βάζω στοίχημα πως όλοι μας κάπου μέσα μας περιμένουμε ότι θα βγει αύριο το Υπουργείο και θα πει "όχι, μάγκες, ποια αθεώρητα και πράσινα άλογα, έπρεπε εξαρχής να εκδίδετε τούτο κι εκείνο, και τώρα πληρώστε πρόστιμα 1000πλάσια των αθεώρητων παραστατικών που κακώς κόψατε".

Κάνω λάθος;

*αν σας φαίνεται βαριά η λέξη, βάλτε κάτι πιο ήπιο
**δεν το λέω με την έννοια του βολέματος
Εγώ θα προσθέσω μόνο ότι το λογιστήριο του εκδ. οίκου με τον οποίο συνεργάζομαι δήλωσε παντελή άγνοια στη σχετική ερώτησή μου--και δεν είναι σκιτζήδες οι άνθρωποι. Επειδή πνίγονταν με ισολογισμούς κτό, μου είπαν ότι όταν θα έχουν κάτι οριστικό και χειροπιαστό θα με ενημερώσουν οι ίδιοι, αλλά σε μερικές μέρες πρέπει να παραδώσω απόδειξη και κατά 99,99% θα δώσω από το παλιό, τρυπημένο μπλοκάκι.

Το υπουργείο το έχω ικανό γι' αυτά που το υποψιάζεσαι και για ακόμα χειρότερα. Κοινώς, κρατάτε πισινή, μάγκες.

drsiebenmal
24-01-2013, 10:29 AM
Αντίθετα, από τον δικό μου εκδότη ενημέρωσαν με βάση αυτά που ξέρουμε: αθεώρητο ΤΠΥ, τις ΑΠΥ τις κρατάμε για ιδιώτες πελάτες.

Μη φοβάστε: Κόψτε από αθεώρητο. Αυτό κάνουν οι μεταφραστές και οι ελεύθεροι επαγγελματίες σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο.

oliver_twisted
24-01-2013, 10:32 AM
Αυτό κάνουν οι μεταφραστές και οι ελεύθεροι επαγγελματίες σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο.
Αααχ! Με γεμίζεις αισιοδοξία, Ντοκ! :p :p :p

Count Baltar
24-01-2013, 10:34 AM
@dharvatis, προφανώς δεν έχω εκφραστεί καλά, γιατί δεν ήταν αυτό το νόημα που ήθελα να δώσω, αλλά ότι τα α και β είναι αξεδιάλυτα συνδεδεμένα μεταξύ τους, και το α σαφώς δεν έχει να κάνει με το "αυτό ξέρω, αυτό κάνω" αλλά με το "Θεέ μου, τι έρχονται τώρα και μου αλλάζουν αυτό που ήξερα ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μη τζιζ"

Κατά τα άλλα, ενώ συμφωνώ θεωρητικώς με τον δόκτορα, στην πράξη κάνω ό,τι και η Όλι.

dharvatis
24-01-2013, 10:57 AM
Κατά τα άλλα, ενώ συμφωνώ θεωρητικώς με τον δόκτορα, στην πράξη κάνω ό,τι και η Όλι.
Υποπτεύομαι ότι οι περισσότεροι αυτό κάνουμε :-D :-D

drsiebenmal
24-01-2013, 11:09 AM
Καλά, αν πρέπει να τρώτε οπωσδήποτε τα νύχια σας, μπείτε στον προσωπικό σας λογαριασμό στην ηλεκτρονική εφορία και ελέγξτε αν είναι όλα σωστά. :twit::devil::inno::sneaky: