metafrasi banner

electrician foreman

Καλησπέρα. Μεταφράζω μια σύμβαση υπηρεσιών συντήρησης και έχω ορισμένες ειδικότητες -χωρίς άλλη αναφορά πέραν της αμοιβής ανά ειδικότητα. Μεταξύ αυτών:

electrician foreman => επικεφαλής ηλεκτρολόγος;
HVAC Technician => τεχνικός κλιματισμού;
handyman => εργάτης;

Χίλια συγγνώμη αν είναι πολύ προφανείς οι απαντήσεις, αλλά νιώθω πολύ κουρασμένη και δεν θα ήθελα να κάνω καμια πατάτα :blush:

Σας ευχαριστώ πολύ! :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τον electrician foreman θα πρότεινα το επικεφαλής/επιβλέπων ηλεκτροτεχνίτης (να μην υπάρχει μπλέξιμο με ηλεκτρολόγο μηχανικό --εκτός αν θέλουν ηλ-μηχ και το έγραψαν τόσο άσχημα :().
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτοί οι τεχνικοί κλιματισμού και κεντρικής θέρμανσης (HVAC: heating, ventilation, air-conditioning) θα ήταν ωραίο να λέγονται *θερμοψυκτικοί.

Για τον foreman:
An electrical foreman works with contractors and other electricians to install and maintain wiring in homes, businesses and factories. The electrical foreman trains and supervises a crew of electricians and apprentices. He must be able to read and evaluate blueprints and technical drawings in order to communicate specific orders to his crew. An electrical foreman is usually a master electrician; however, there are some contractors that use journeymen electricians for this job.
http://www.ehow.com/about_6305195_job-description-electrical-foreman.html#ixzz1hC2LhqiL

Για τον handyman = τεχνίτης (σε άλλα κείμενα και μάστορας)
http://en.wikipedia.org/wiki/Handyman
 

Dimi

Member
Μα ο ηλεκτροτεχνίτης δεν έχει τέτοιες γνώσεις. Είναι πρακτικής κατεύθυνσης, κάνει δουλειά με τα χέρια. Είναι τεχνίτης. Ο γενικός όρος στα εργοστάσια είναι μηχανικός. Και από ΑΕΙ και από ΤΕΙ, όλοι είναι μηχανικοί, σε κάθε βαθμίδα. Θα πρότεινα "επιβλέπων μηχανικός ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων"
 

Dimi

Member
Σημείωση ότι έχουμε τον εργοδηγό ηλεκτρολόγο που μπορεί να έχει με τη σειρά του κάποιον αρχιτεχνίτη ανάλογα με το μέγεθος της εγκατάστασης. Και συνήθως από πάνω του έχει έναν άλλον επιβλέποντα μηχανικό. Αν δεν προσδιοριστεί το μέγεθος της εγκατάστασης, συνεχίζω να προτείνω τον παραπάνω γενικό όρο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συμφωνώ ότι είναι σχετικό με το μέγεθος της εγκατάστασης (άλλωστε κι εγώ ανέφερα πρώτα πρώτα μήπως εννοούν ηλεκτρολόγο μηχανικό):

επιβλέπων ηλεκτρολόγος μηχανικός για μεγάλα εργοτάξια,
εργοδηγός ηλεκτρολόγος για μεσαία,
επιβλέπων ή επικεφαλής ηλεκτρολόγος (αλλά πιθανότατα τεχνίτης) για μικρή εργασία

Και δεν είναι ίδια η εμβέλεια των έργων που αναλαμβάνουν οι μηχανικοί ΑΕΙ με τους ΤΕΙ --που παλιά τους έλεγαν υπομηχανικούς (γι' αυτό σκοτώνονται άλλωστε).
 

SBE

¥
Τον ηλεκτρολόγο μηχανικό δεν θα τον έλεγες foreman με τίποτα πάντως.
 

Dimi

Member
Αυτό από πού βγαίνει; Αν είναι τέτοια η δομή της εργασίας, ο διπλωματούχος μηχανικός είναι και εργοδηγός, είναι τα πάντα, και φυσικά είναι υπεύθυνος του συνεργείου του. Τίποτα δεν αποκλείει ένας εργοδηγός να είναι διπλωματούχος μηχανικός. Εγώ το θέμα το εντοπίζω στη χώρα προέλευσης που συντάχθηκε το αρχικό έγγραφο. Ποια είναι τα επαγγελματικά προσόντα στη συγκεκριμένη χώρα; Διετής σχολή, τριετής, πολυτεχνείο...; Και συνεχίζοντας να επιμένω, ένας τρόπος για να ξεπεραστεί η ελληνική τρέλα του διπλωματούχου, του τεχνολόγου, του τεχνίτη χωρίς ευθεία αντιστοίχιση των επαγγελματικών προσόντων, είναι ο γενικός όρος που πρότεινα παραπάνω.
 

SBE

¥
Βγαίνει από το ότι είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και έχω εργαστεί σε εργοστάσιο με αλυσίδα παραγωγής. Σε αγγλόφωνη χώρα.
 

Dimi

Member
Στην Ελλάδα υπάρχει περίπτωση ο foreman να είναι διπλωματούχος. Οπότε επανερχόμαστε στις αρχικές παρατηρήσεις για την καλύτερη δυνατή αντιστοίχιση: τύπος (μέγεθος) εγκατάστασης + βαθμός υπευθυνότητας + αντιστοίχιση επαγγελματικών προσόντων= μετάφραση τίτλου. Και όπως προείπα, μηχανικός είναι ο διπλωματούχος, ο τεχνολόγος, ο Α μηχανικός, ο Β μηχανικός, ο αρχιμηχανικός, ο βοηθός μηχανικού, ο εργοδηγός [μηχανολόγος] μηχανικός. Φυσικά η συζήτηση δεν υφίσταται καν για μικρές εγκαταστάσεις. Επειδή η αρχική έκφραση περιλαμβάνει τη λέξη "electrician", ίσως να ξεφεύγουμε με τις τάξεις των πτυχίων.
 

SBE

¥
Στην Ελλάδα οι διπλωματούχοι μπορεί να κάνουν δουλειά τεχνικού για να βγάλουν τα προς το ζην.
Στο ζητούμενο του τίτλου του νήματος η πρώτη μου σκέψη ήταν το "αφεντικό των μαστόρων", ο αρχιτεχνίτης. Ο οποίος συνήθως είναι ο πιο έμπειρος τεχνικός.
 
Top