metafrasi banner

Grexit

cougr

¥
Νομίζω ότι σύντομα θα δούμε και Italexit ή κάτι παρόμοιο. Έβλεπα χτες αρθρογραφία σχετικά με την Ιταλία κι αυτούς που θέλουν επιστροφή στη λιρέτα.

Εδώ και χρόνια τώρα (περίπου δύο για την ακρίβεια :)) μιλάνε για Itexit, Spexit, Gerexit, Finexit, Nethexit, UKexit κ.π.λ
 

daeman

Administrator
Staff member
Εδώ και χρόνια τώρα (περίπου δύο για την ακρίβεια :)) μιλάνε για Itexit, Spexit, Gerexit, Finexit, Nethexit, UKexit κ.π.λ

"Spexit"? "Spexit"! That would be an éxito, for some. But since that's a false friend, they might go for Espalida. :-)
And Italuscita, perhaps. Ελέγετο ότι η Ελλέξοδος θα ήτο πολυέξοδος...

Fuxit, it's gonna blow! :scared:

 

daeman

Administrator
Staff member
... Ελέγετο ότι η Ελλέξοδος θα ήτο πολυέξοδος...

Fuxit, it's gonna blow! :scared:

...

Although Grexit still hasn't blown, it'll probably blow over before it's full-blown and we implode.

You see, now we have an agreekment:

The Guardian said:
European Council president Donald Tusk says an ‘agreekment’ has been reached
http://www.theguardian.com/business...sis-eu-leaders-meeting-cancelled-no-deal-live

ΕφΣυν said:
Ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου δήλωσε ότι «Είχαμε έναν μόνο στόχο να καταλήξουμε στο agreekment ( agreement + greek)»
https://www.efsyn.gr/arthro/meta-tis-apeiles-kai-toys-ekviasmoys-oi-eyropaioi-miloyn-gia-agreekment


Ελλσυναίνεση ή ελληνοδέσμευση; Ή κάτι άλλο; Γιά πείτε, γιά πείτε.

Προς το παρόν, ελληναφωνία. Μεγάλη κουβέντα μην πεις, μέχρι να δεις τη συναίνεση και αν ευοδωθεί, την ένεση. Αν θα επιβιώσει ο ασθενής... είναι μια άλλη ιστορία, η δική μας. Αίνεση πάντως δεν προβλέπεται για κανέναν, έτσι που τα 'καναν.

Let's hope it won't blow us to smithereens.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτσε να δώσει κι η Βουλή την έ-Greece-η. (Μπλιαχ.)
 

Earion

Moderator
Staff member
Παρατηρώ εσχάτως ένα σουσουδισμό στην προφορά, από ελάχιστους ευτυχώς, οι οποίοι αντί Γκρέξιτ προφέρουν Γκρέγκζιτ. Όχι βέβαια, ακόμα κι όταν μεταφέρουμε την ξένη λέξη, δεν δηλώνουμε δουλικά τις λεπτές αποχρώσεις της προφοράς. Με την ίδια λογική που δεν λέμε (κι αν λέμε, δεν γράφουμε) Αλεγκζάντερ αλλά Αλεξάντερ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πειράζει που εγώ δεν το έχω ακόμα εξελληνίσει και το λέω Γκρέγκζιτ; Ούτε που είχε περάσει από το μυαλό μου ότι έπρεπε να το ισοπεδώσω. Δεν είναι το μόνο (παρά τις φιλότιμές μου προσπάθειες και όλα τα Γκράχαμ που έχω πει). Ας πούμε, λέω ακόμα πρότζεκτ με παχύτατο τζ. Και θα πρέπει να καταβάλω μεγάλη προσπάθεια για να πω μπέιζμπολ αντί για μπέις-μπολ. Μη βάλω κάτω τον κατάλογο με τις αγγλικές της ελληνικής. (Πάντως, δεν λέω τα γαλλικά ζ σαν την Τρέμη...)
 

Earion

Moderator
Staff member
Καλέ, εσύ δεν είσαι που προτείνεις να λέμε Κλούνεϋ τον Κλούνη;

Κι εκείνο το πρότζεκτ να το προσέξεις λίγο :twit:

 

SBE

¥
Νικελ, να σκέφτεσαι ότι η λέξη Grexit είναι λατινική και επομένως δεν χρειάζεται αγγλική προφορά :-)
 

Earion

Moderator
Staff member
Grexit, Brexit, τώρα και Schexit.

Ρε παιδιά, εκεί εις τας Ευρώπας, το παραξηλώσαμε ή μου φαίνεται;
 

SBE

¥
Να προσθέσω μερικά παράγωγα:
Bremain αυτό που θα γίνει αν επικρατήσει το Ναι στο δημοψήφισμα
Brexiter ο οπαδός του Όχι.
Bremainster ο οπαδός του Ναι.

Παράδειγμα χρήσης: αν στη Σκωτία ψηφίσουν Bremain, αλλά στο σύνολο της χώρας αποφασιστεί Brexit, τότε οι Σκωτσέζοι Bremainster θα ζητήσουν Schexit από το ΗΒ, με σκοπό Schentry ή αν προτιμάτε Schemain στην ΕΕ.

Υπάρχει κι η σχολή που λέει ότι την επόμενη το δημοψηφίσματος θα έχουμε business as usual, δηλαδή Br-αμφιταλάντευση - άλλωστε το δημοψήφισμα έχει μετατραπεί σε δεν μ' αρέσει αλλά τη θέλω κι ας πάει να μας ισιώσει τα αγγούρια μας (την ΕΕ) ή δεν μου αρέσει, δεν τη θέλω, κάτω τα χέρια από τα αγγούρια μας, δεν υπάρχει επιλογή και μ' αρέσει και τη θέλω και δεν μας παρατάτε με τα αγγούρια.

ΥΓ Για όσους δεν γνωρίζουν τί σχέση έχει η ΕΕ με τα αγγούρια, απλά πράγματα: πριν καμιά 25ετία κυκλοφορούσαν συνεχώς στον βρετανικό τύπο διάφορες ειδήσεις για την καταστροφή και τη συμφορά που θα έφερνε η ΕΕ σε κάθε κλάδο, αλλά κυρίως στο στομάχι των Βρετανών. Ο ευρωπαϊκός κανονισμός τροφίμων θα απαγόρευε τις σοκολάτες, θα καταργούσε τα λουκάνικα, θα ίσιωνε τα αγγούρια, τις μπανάνες, τα κολοκύθια (γενικώς υπήρχε μια έφεση προς το ίσιωμα κάθε λαχανικού), θα απαγόρευε να τρώμε τις μπριζόλες μας σενιάν, θα απαγόρευε τις πωλήσεις σε ντουζίνες και θα έπρεπε υποχρεωτικά να αγοράζουμε δεκάδες ή εικοσάδες, θα υποχρέωνε τους πάντες να χρησιμοποιούν τα λατινικά ονόματα για τα ψάρια και τα λαχανικά (πιάσε μια ντουζίνα δεκάδα allium sativum, μάστορα), γενικώς θα ερχόταν η γαστριμαργική και αισθητική καταστροφή της Βρετανίας (το ότι αυτό είχε συμβεί πριν ακόμα μπουν στην ΕΕ είναι άλλη υπόθεση) . Μάλιστα η ΕΕ έχει σελίδα που αντικρούει τους μύθους, εδώ. Διαβάστε και γελάστε. Τώρα με το δημοψήφισμα κάποιοι θυμήθηκαν τους μύθους.
Πρόσφατα έμαθα ότι η πηγή αυτών των μύθων ήταν ο τότε ανταποκριτής της Ντέιλι Τελεγκραφ στις Βρυξέλλες,ο νυν δήμαρχος του Λονδίνου και άτυπος αρχηγός των Brexiter Μπόρις Τζόνσον, ο οποίος μεγάλωσε στις Βρυξέλλες, καθώς ο πατέρας του ήταν Ευρωβουλευτής. Το έκανε αυτό είτε γιατί ήταν ανίκανος να κυνηγήσει μια σοβαρή είδηση, οπότε έφτιαχνε τις δικές του βλακείες, είτε γιατί ήθελε να βρει τα όρια της ευκολοπιστίας των συμπατριωτών του. Το κακό είναι ότι αντί να υπάρχει σοβαρή ενημέρωση για την ΕΕ σε μια περίοδο αρκετά κρίσιμη, ασχολούνταν τα ΜΜΕ με τους μύθους του Τζόνσον.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και για το χιούμορ. Τη χρειαζόμασταν αυτή τη δόση. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, το Brexit και ολόκληρη η βρετανική πολιτική σκηνή μόλις απέκτησε νέο ενδιαφέρον:

Ο Βαρουφάκης σύμβουλος του Εργατικού Κόμματος

Έναν νέο ρόλο κέρδισε ο πρώην υπουργός Οικονομικών της Ελλάδας, Γιάνης Βαρουφάκης, αυτόν του συμβούλου του Εργατικού Κόμματος του Ηνωμένου Βασιλείου, όπως επιβεβαίωσε ο Τζέρεμι Κόρμπιν.

Ο Βαρουφάκης εγκατέλειψε την ελληνική κυβέρνηση τον Ιούλιο του περασμένου έτους, μετά την άρνησή του να αποδεχτεί τους όρους του τρίτου πακέτου διάσωσης, που οδήγησε στην λήψη περαιτέρω μέτρων λιτότητας στη υπερχρεωμένη χώρα.

Ο Κόρμπιν δήλωσε πως ο Βαρουφάκης θα συμβουλεύει «κατά κάποιον τρόπο» το Εργατικό Κόμμα.

«Ο Βαρουφάκης είναι ενδιαφέρων τύπος επειδή πρόσφατα πέρασε από όλες τις διαπραγματεύσεις (με την ΕΚΤ, την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το ΔΝΤ)» δήλωσε στην τοπική εφημερίδα «Islington Tribune» ο Κόρμπιν.

«Νομίζω πως ο τρόπος που έχουμε φερθεί στην Ελλάδα είναι απαίσιος και θα έπρεπε να τους βοηθήσουμε. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είμαστε στην ευρωζώνη, αλλά είναι ζήτημα κατανόησης το πώς θα διαχειριστούμε την ιδέα ότι μπορείς να κόψεις από κάποιον τον δρόμο προς την ευημερία όταν, στην πραγματικότητα, πρέπει να καλλιεργήσεις τον δρόμο προς την ευημερία. Έτσι, όλη η έμφαση, το έργο μας και η προεκλογική μας εκστρατεία θα είναι προς μια αναπτυσσόμενη οικονομία καθώς και η επένδυση σε μια αναπτυσσόμενη οικονομία».
 

SBE

¥
Ο Βαρουφάκης την κυνηγούσε τη θέση εδώ και μήνες. Εμφανιζόταν σε διάφορες εκπομπές στο ΗΒ και όλο έγλειφε τον Κόρμπιν (ο οποίος δεν ήταν στις εκπομπές αυτές).
Εντωμεταξύ, ο Πωλ Μέισον, ο κολλητός δημοσιογράφος του Βαρουφάκη που έκανε τις διαρροές κατά παραγγελία, παραιτήθηκε από όλα του τα τηλεοπτικά συμβόλαια για να ασχοληθεί με το Εργατικό κόμμα και το γράψιμο- ίσως να έγραψε και καμιά συστατική για τον Γιάνη.
Ενδιαφέρον έχει ο σχολιασμός του Κόρμπιν, "Varoufakis is interesting", he is advising "in some capacity" κλπ. Κλασσική αγγλική αοριστολογία. Τελικά τον θέλει ή δεν τον θέλει;
 
Top