Τα εφήμερα

nickel

Administrator
Staff member
Δεν φαίνεται ωστόσο να είναι ΜΕΛΟ, εκτός αν ξέρει κάτι διαφορετικό η zougla.gr, που γράφει:
Η πρωτοεμφανιζόμενη οργάνωση «Μαχόμενες Επαναστατικές Λαϊκές Ομάδες» ανέλαβε την ευθύνη για τη δολοφονία κτλ.

Στην αρχή της προκήρυξης διαβάζω: «Οι Μαχόμενες Λαϊκές Επαναστατικές Δυνάμεις». Έτσι, ούτε ένα καθωσπρέπει ακρώνυμο δεν φτιάχνουν.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν φαίνεται ωστόσο να είναι ΜΕΛΟ, εκτός αν ξέρει κάτι διαφορετικό η zougla.gr, που γράφει:
Η πρωτοεμφανιζόμενη οργάνωση «Μαχόμενες Επαναστατικές Λαϊκές Ομάδες» ανέλαβε την ευθύνη για τη δολοφονία κτλ.

Στην αρχή της προκήρυξης διαβάζω: «Οι Μαχόμενες Λαϊκές Επαναστατικές Δυνάμεις». Έτσι, ούτε ένα καθωσπρέπει ακρώνυμο δεν φτιάχνουν.


—Are you the JPF?
—F... off!
—What?
—"JPF", cor... We're the PFJ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, θα μπορούσε ο ιστότοπος να είχε κάνει και πιο χοντρό λάθος στην ονομασία της ομάδας. Να τους είχε, ας πούμε, ονομάσει ΜΑχόμενο ΛΑϊκό ΚΙνημα ΕΣωτερικού.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πάντως, θα μπορούσε ο ιστότοπος να είχε κάνει και πιο χοντρό λάθος στην ονομασία της ομάδας. Να τους είχε, ας πούμε, ονομάσει ΜΑχόμενο ΛΑϊκό ΚΙνημα ΕΣωτερικού.

Weeell, that'd show 'em, huh? But it could be suicidal, couldn't it?

The Judean People's Front Crack Suicide Squad


Or spermicidal, perhaps...
("I'm not getting shot out of that thing. What if he's masturbating? I'm liable to end up on the ceiling.") :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Το φοβερό είναι ότι η είδηση ανεβαίνει σε άλλους ιστότοπους με ΜΛΕΔ, αλλά στη Ζούγκλα, απ' όπου ξεκίνησε, παραμένει το ΜΕΛΟ! Είμαι περίεργος πότε θα το διορθώσουν (έχω κρατήσει ωστόσο ντοκουμέντα ).
 
Εγώ είμαι περίεργος για το μη γλωσσικό σκέλος της υπόθεσης. Κανονικά πρέπει να γίνει άρση απορρήτου των κλήσεων που δέχθηκαν τα γραφεία της Ζούγκλας για να βρεθούν έστω κάποια στοιχεία σχετικά με το ποιος και από πού τηλεφώνησε για να δώσει την πληροφορία για το στικάκι.
 

SBE

¥
Αυτά φαντάζομαι γίνονται ήδη, Έλλη, απλά δεν χρειάζονται όλες οι λεπτομέρειες μέχρι να βρεθεί άκρη.
Μάλιστα η κανονική "πολιτισμένη' αντίδραση στα ΜΜΕ όταν τους έρχεται ένα τέτοιο τηλεφώνημα είναι να ενημερώσουν την αστυνομία και να κανονίσουν την αποκλειστικότητα της είδησης και μετά όλα τα άλλα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χμ... μια οργάνωση που δεν έχει ακουστεί ξανά, δηλαδή πρωτοεμφανιζόμενη, αναλαμβάνει την ευθύνη για μια δολοφονία που έγινε πριν από... πόσες μέρες; Η αντιτρομοκρατική λέει ότι η προκήρυξη είναι γνήσια, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό. Γνήσια ως προς τι και με ποια κριτήρια; Έχουν υπόψη την οργάνωση; Ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε; Ας δούμε...
Σήμερα είναι η επέτειος του Πολυτεχνείου, δεν είναι τυχαίο που την έστειλαν σήμερα. Κατά τα λοιπά, για το όνομα και τέτοια, νομίζω ότι πάνω κάτω στελεχώνονται από τους ίδιους ανθρώπους αυτές οι οργανώσεις - και δεν εννοώ παρακρατικούς, για να μην παρεξηγηθώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αναρωτιέται το σχετικό άρθρο της Ελευθεροτυπίας:

Πολλά ΜΜΕ αναφέρονται κατά περίεργο τρόπο σε «Μαχόμενες Επαναστατικές Λαϊκές Ομάδες» και όχι «Μαχόμενες Λαϊκές Επαναστατικές Δυνάμεις» όπως αναφέρονται στην προκήρυξη.

Πού είναι το περίεργο; Αντέγραψαν όλα το λάθος της Ζούγκλας (που παραμένει αδιόρθωτο). Κάποιοι κατάφεραν να βάλουν άλλο όνομα στον τίτλο και άλλο στο κείμενο. Περισσότερο μελέ παρά μελό τελικά.
 
Εμένα πάντως με παραξένεψε που έστειλαν την προκήρυξη στον Ζούγκλα που μόλις χτες έδινε βήμα στον Κασιδιάρη (εκπομπή Ζούγκλα της 15/11/13, με αμοιβαίες φιλοφρονήσεις του στιλ: όλοι λένε και απορούν πώς ο Κασιδιάρης στις εκπομπές του Τριανταφυλλόπουλου είναι αρνάκι, με απάντηση Ίσως γιατί με αντιμετωπίζετε ως πολίτη και όχι ως μίασμα χεμ χεμ, γέλια και χαρές, για να μιλήσουνε για διαδικτυακή ψηφοφορία του Ζούγκλα που βγάζει πρώτη τη ΧΑ. Και πάνε, λοιπόν, οι τρομοκράτες και, τσουπ, στέλνουν την προκήρυξη πακέτο στον Ζούγκλα, όταν το κύριο τμήμα της προκήρυξής τους είναι ο αγώνας τους κατά των χρυσαυγιτών. Δε μου κάνει λογικό.
Δεύτερον, διάβασα προσεχτικά όλην την προκήρυξη, και δε βγάζω άκρη για τον ιδεολογικό προσανατολισμό των δραστών. Ένα συνονθύλευμα αντιμνημονιακών, αντιεξουσιαστικών, αντικαθεστωτικών, αριστερών, πατριωτικών, αναρχικών θέσεων. Τελικά τι είστε ρε παιδιά; Αναρχικοί πατριώτες; Αριστεριστές; Κομμουνιστές; Αντάρτες πόλεων; Όλοι στο ίδιο καζάνι. Γιατί αυτό το "θα λιώνουμε χέρια με το σφυρί και θα κόβουμε κεφάλια με το δρεπάνι" με έστειλε. Χώρια ότι δεν έλεγε τίποτα για την ταμπακιέρα. Για την επίθεση, δηλαδή. Δεν ξέρω. Χμμ...Το καλύτερο, βέβαια, το είπε μια τύπισσα στο τουίτερ: ότι, έχει γούστο να είναι γνήσια η προκήρυξη και να τραβάνε τα μαλλιά τους οι τρομοκράτες επειδή δεν τους πιστεύουμε! χεχεχε

έδιτ: είναι και μυστήρια η λέξη, με τα ήτα και τα ύψιλον και τα γιώτα, για να μην πούμε για το ξι ή το κσι, άντε να μου βρεις ομοιομορφία στα γκρικλις. 5 hashtags κυκλοφορούνε και άντε να τα μαζέψεις όλα!
#prokhryxi #prokhryxh #prokirixi #prokiriksi #prokyrhxh :twit: :twit: :twit:
 

bernardina

Moderator
Όλι, ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει... (no further comments)




1393046_10151704434497484_1111581702_n.jpg
 
Ελληνικό know-how, στη χώρα "που γέννησε τον Πυθαγόρα": δείτε τρόπο ταξινόμησης των γραμμών του τρόλεϊ στο σάιτ του ΟΑΣΑ! 1, 10, 11, 12, ...., 2, 20, 21, ...., 3, 4, 5, 6. :down:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλά, αυτό μόνο; Το καλύτερο είναι που γράφουν μόνο το όνομα της στάσης, αλλά δεν σου λένε πού βρίσκεται η στάση, κι έτσι αν δεν ξέρεις την περιοχή πάλι τον οδηγό πρέπει να ρωτήσεις.
 
Μπορεί να μην έχουμε φωτογραφία του αλλά ξέρουμε τα πάντα για τον Πύντσον (τροχιά, απόσταση από τη γη, περίοδο περιφοράς...) :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είσαι υπερβολικά αυστηρή, Παλ. Αν πατήσεις στον χάρτη, στην κορυφή της σελίδας κάθε διαδρομής, εμφανίζονται όλες οι στάσεις της διαδρομής.
 
Top