metafrasi banner

Απορία για τις αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης

daeman

Administrator
Staff member
...
Να πάψετε λεωγώ να πασπατεύετε τη Λέξι για να δείτε τι φύλο έχει. Ό,τι θέλει έχει, κατά το δοκούν, όπως τη βολεύει αναλόγως με το μέλος (όχι το δικό της, αυτή έχει πολλά, το μέλος που γράφει, ωχ δεν το σώζω με τίποτα), τη διάθεση της στιγμής, τις ανάγκες του κειμένου (και της ρίμας). Donna e mobile, uomo instabile, non ricercabile sesso in forum...
Ορίστε μας! Δήλωση φυλικών φρονημάτων; Δεν μας αφορά. Αφού υπάρχει η δήλωση φιλικών φορουμικών φρονημάτων (ΦΦΦ), τα υπόλοιπα είναι εκ περισσού, να μην πω εκ του πονηρού. Τι τρέχει; Τελείωσε το ντιμπέιτ (δίβατον περί αβάτου) για το φύλο των αγγέλων και θ' αρχίσουμε να ψάχνουμε της Λέξι τώρα;
Δαεμανίζω, μα βάρδα μη μανίσω που κουτσομπολεύετε την καλή μου...
:twit: :devil:

Orchestra In-stabile DIS/accordo

 

Elsa

¥
Κι αν θέλαμε να έχει φύλο, θα τη λέγαμε sex-y-logia... :twit:
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι αν θέλαμε να έχει φύλο, θα τη λέγαμε sex-y-logia... :twit:
Και με τέτοιο όνομα (Sex and Chatting), θα είχαμε μιλιούνια μέλη (members flying all over the place).
Just one thing though, I don't like chatting while I'm at it.
 
Γεια σας! Ελπίζω να είστε όλοι και όλες καλά :)

Διακόπτω την πολύχρονη νηστεία μου από το φόρουμ λόγω βασανιστικών ερωτημάτων λογιστικής/φορολογικής φύσης σχετικά με τις πρώην αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης και νυν τίτλους κτήσης. Αν θεωρείτε ότι πρέπει να μπουν σε άλλο υπάρχον νήμα ή να ανοίξω καινούργιο, πείτε μου.

Αρχίζω από τα εύκολα: ποιο είναι το ετήσιο όριο μέχρι το οποίο μπορεί κάποιος να αμείβεται με αποδείξεις δαπάνης; Έχω ακούσει τις εξής εκδοχές: α) είναι 5.000, β) είναι 10.000, γ) κάποια στιγμή έγινε 10.000 και μετά επανήλθε στις 5.000. Μετά από αρκετό ψάξιμο σε φόρουμ, κατέληξα ότι για το 2014 (δηλαδή για αποδείξεις δαπάνης που κόπηκαν εντός του 2014) είναι 5.000, ενώ για το 2015 είναι 10.000. Ισχύει;
 

nickel

Administrator
Staff member
Χαίρε! Να σε χαιρετήσω ήθελα, δεν έχω απαντήσεις για αυτά. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χαίρε κοσμονάφτα μου! Θα περιμένουμε εναγωνίως μαζί σου τον Ζαζουλέα.
 
Αντιχαιρετώ σας, αμφότερους και τους δύο. Καλώς σας ξαναβρίσκω!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν έχω πληρωθεί ποτέ με απόδειξη δαπάνης, γι' αυτό δεν χρειάστηκε να καταγραφεί στο μυαλό μου αυτή η πληροφορία, αλλά θέλω να σε καλωσορίσω κι εγώ!
 
Είναι 5.000 απ' όσο ξέρω, αλλά δεν δέχονται οι οίκοι ή οι εταιρείες πλέον να κόβουν τέτοιες. Ο λόγος είναι αδιευκρίνιστος, αλλά καλύτερα ρώτα πρώτα.

Καλώς όρισες και πάλι!
 

daeman

Administrator
Staff member
Γεια σας! Ελπίζω να είστε όλοι και όλες καλά :)
...

Πριβιέτ, τοβάριτς Γιούρι! Σαν τα χιόνια! Μια χαρά είμαστε, το αυτόν επιθυμούμε και δι' υμάς, εσαεί. :-)

Με την άδειά σας, μεταφέρω τα τελευταία στο οικείο νήμα: Απορία για τις αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης.

Να περνάς, κοσμανάφτη :-D, όποτε σε βγάζει ο δρόμος η τροχιά σου, να τρατέρνομε πράμα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αρχίζω από τα εύκολα: ποιο είναι το ετήσιο όριο μέχρι το οποίο μπορεί κάποιος να αμείβεται με αποδείξεις δαπάνης; Έχω ακούσει τις εξής εκδοχές: α) είναι 5.000, β) είναι 10.000, γ) κάποια στιγμή έγινε 10.000 και μετά επανήλθε στις 5.000. Μετά από αρκετό ψάξιμο σε φόρουμ, κατέληξα ότι για το 2014 (δηλαδή για αποδείξεις δαπάνης που κόπηκαν εντός του 2014) είναι 5.000, ενώ για το 2015 είναι 10.000. Ισχύει;

Για το 2014 όντως το όριο είναι πέντε χιλιάδες ευρώ (5.000€).
Για το 2015 όντως το όριο είναι δέκα χιλιάδες ευρώ (10.000€), περί του οποίου βλ. άρθρο 39 παράγραφο 1 εδάφιο β τού νόμου 4308/2014 (ΦΕΚ Α' 251/24-11-2014).
 

Attachments

  • Σαν τα χιόνια.jpg
    Σαν τα χιόνια.jpg
    70.7 KB · Views: 394
Ευχαριστώ τον Ζαζ που μου έλυσε μια απορία μηνών, και ευχαριστώ βεβαίως για το θερμό (παρά τα χιόνια) καλωσόρισμα. Όταν βρω λίγο χρόνο, θα επανέλθω με περισσότερες απορίες γύρω από τις εξωτικές αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης.
 
Σχετικά με τα φορολογικά όσων πληρώθηκαν με ΑΕΔ κατά το 2013: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=269209623258611&id=250181368494770
Ξέρουμε τι θα ισχύσει φέτος για όσους πληρώθηκαν με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης κατά το 2014;
Επίσης:
Φαντάζομαι ότι το τεκμαρτό εισόδημα για το οποίο γίνεται λόγος είναι το ατομικό και δεν περιλαμβάνει και εκείνο της συζύγου. Σωστά;
 
Άλλη απορία σχετικά με τις αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης:

Γίνεται παρακράτηση φόρου 20% ή όχι;

Στις αποδείξεις δαπάνης που μου έκοψε πελάτης μου μέσα στο 2014 είχε γίνει παρακράτηση (πέρα από το 3,6% του χαρτόσημου). Ο ίδιος πελάτης μού έκοψε απόδειξη δαπάνης μέσα στο 2015, πάλι με παρακράτηση του 20%. Έτερος πελάτης, ο οποίος πρέπει να μου κόψει απόδειξη μέχρι την Τρίτη, υποστηρίζει ότι δεν γίνεται, και μάλιστα μου έστειλε το σκεπτικό του λογιστή του μαζί με τα σχετικά άρθρα, εγκυκλίους κ.λπ., αλλά αδυνατώ να βγάλω άκρη, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου. Πριν από κάποιους μήνες που έκανα μια μικρή έρευνα σχετικά με τις αποδείξεις δαπάνης, είχα καταλάβει, από διαδικτυακές συζητήσεις λογιστών, ότι δεν είναι ξεκάθαρο το αν πρέπει να παρακρατείται το 20%.

Τι από τα δύο ισχύει; Αν πράγματι δεν γίνεται παρακράτηση, υπάρχει πρόβλημα με τις αποδείξεις που μου έχουν κόψει ήδη και στις οποίες έχει γίνει παρακράτηση;
 
Μήπως κάποιος καλός άνθρωπος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό που ρωτάω αμέσως παραπάνω; Πρέπει να κοπεί η απόδειξη αύριο το αργότερο.
Βρήκα στο taxheaven.gr μια σχετική κουβέντα, όπου το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι οι απόψεις διίστανται. Βρήκα επίσης μια ανάλυση που αποφαίνεται ότι δεν πρέπει να γίνεται παρακράτηση.
Μήπως καλού-κακού να κοπεί η απόδειξη με παρακράτηση για να ξεμπερδεύω; Στη χειρότερη περίπτωση (δηλ. κακώς να έγινε παρακράτηση), το παρακρατηθέν ποσό θα συμψηφιστεί με τον οφειλόμενο φόρο εισοδήματος.

Edit:
Ενδεχομένως σημαντική διευκρίνιση: Για την εφορία ΔΕΝ είμαι αυτό που μέχρι πρότινος ονομαζόταν ελεύθερος επαγγελματίας, δηλαδή με απλά λόγια έχω κλείσει τα βιβλία μου.
 
Γεια σου, Κοσμοναύτη!
Ειδική δεν είμαι προφανώς, αλλά συνάδελφος που πληρώθηκε με τίτλο κτήσης το πρώτο εξάμηνο του 2014 και μετά άνοιξε βιβλία ως μεταφραστής, φορολογήθηκε με 26% για το εισόδημα από τον τίτλο κτήσης, και με 13% (ευνοούμενος από τη διάταξη για τους νέους επαγγελματίες) για το υπόλοιπο εισόδημα. Το περασμένο έτος που είχε μόνο τίτλους κτήσεις, φορολογήθηκε με την κλίμακα των μισθωτών μέχρι το όριο των 5000 ευρώ. Πέρσι μας είχαν πει ότι αν ξεπερνούσες τα 5000, όλο το ποσό φορολογούνταν με 26%.

Επίσης είχε παρακράτηση σε όλους τους τίτλους κτήσεις, αλλά δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Ρώτα ένα λογιστή καλύτερα.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη!

Edit: Εγώ θα έλεγα βάλε παρακράτηση να ξεμπερδεύεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, ενώ αν αποδειχτεί ότι τελικά έπρεπε να γίνει, υπάρχει πρόστιμο (νομίζω για αυτόν που έπρεπε να την αποδώσει στην εφορία).
 
Φίλτατον ψηφίον, σε ευχαριστώ!

Όποτε ρωτάω κάτι τη λογίστριά μου (για την ακρίβεια κάποια από τις υπαλλήλους της, μια και η ίδια είναι super busy και ακριβοθώρητη), διαπιστώνω ότι εγώ ξέρω περισσότερα για το θέμα και ότι μου δίνεται κάποια απάντηση που δεν αφορά τη δική μου περίπτωση αλλά τον γενικό κανόνα. Αυτό συνέβη και τώρα. Μεταξύ άλλων, μου είπαν ότι οι πάσης φύσεως εταιρείες δεν μπορούν να κόψουν αποδείξεις δαπάνης. Ό,τι να 'ναι... (Θέλω να αλλάξω λογιστή, αλλά φοβάμαι μήπως πέσω σε κάποιον χειρότερο.)

Το θέμα της παρακράτησης εκκρεμεί. Έχω την εντύπωση ότι και άλλα μέλη του φόρουμ πληρώνονται με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης, οπότε ελπίζω να τους φέρει εδώ ο δρόμος τους.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όποτε ρωτάω κάτι τη λογίστριά μου (για την ακρίβεια κάποια από τις υπαλλήλους της, μια και η ίδια είναι super busy και ακριβοθώρητη), διαπιστώνω ότι εγώ ξέρω περισσότερα για το θέμα και ότι μου δίνεται κάποια απάντηση που δεν αφορά τη δική μου περίπτωση αλλά τον γενικό κανόνα. Αυτό συνέβη και τώρα. Μεταξύ άλλων, μου είπαν ότι οι πάσης φύσεως εταιρείες δεν μπορούν να κόψουν αποδείξεις δαπάνης. Ό,τι να 'ναι... (Θέλω να αλλάξω λογιστή, αλλά φοβάμαι μήπως πέσω σε κάποιον χειρότερο.)
Εγώ άλλαξα τον λογιστή μου όταν διαπίστωσα ότι εγώ ξέρω περισσότερα από αυτόν σε πολλά θέματα, και μία φορά τον πρόλαβα πριν υποβάλει τη φορολογική δήλωση με λάθος στοιχεία που θα έβγαζαν φόρο αυξημένο κατά 3.000 ευρώ. Τη δεύτερη φορά δεν τον πρόλαβα, υπέβαλε λανθασμένη εκκαθαριστική ΦΠΑ, με αποτέλεσμα η υποβολή διορθωτικής να θεωρείται εκπρόθεσμη υποβολή, και να τραβιέμαι στη ΔΟΥ και στις ουρές για να πληρώσω το γελοίο πρόστιμο των 40 ευρώ.
Η καινούργια μου λογίστρια είχε επίσης άγνοια σε αρκετά πράγματα, σε ένα θέμα αναγκάστηκε να υποβάλει και ερώτημα στη ΔΟΥ για να βεβαιωθεί ότι εγώ της τα έλεγα σωστά και αυτή τα έκανε λάθος, και τώρα πριν υποβάλει οτιδήποτε μού το στέλνει πρώτα για έγκριση.
 
Οι εταιρείες δεν έχουν δικαίωμα να κόβουν απεριόριστα όσες θέλουν, αλλά έως ενός (πολύ στενού) ορίου που καθορίζεται από τον κύκλο εργασιών της επιχείρησης. Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό...
 
Top