metafrasi banner

brand style guide

Καλημέρα! Ξέρουμε πώς το λέμε; Ευχαριστώ! Έδιτ: ξέχασα να ρίξω και την πρότασή μου:
Οδηγός μορφοποίησης εμπορικής ταυτότητας.
Τι λέτε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ή μήπως «οδηγός διαμόρφωσης εταιρικής ταυτότητας»;

Μη μου ζητήσεις να βρω τις διαφορές ανάμεσα σε διαμόρφωση και μορφοποίηση, εταιρική ταυτότητα και εμπορική ταυτότητα. :-)
 
Χαχαχα! Οκ, το "διαμόρφωσης" μου αρέσει πιο πολύ. Για το εταιρική ταυτότητα και το εμπορική ταυτότητα θα το σκεφτώ όταν θα πλένω τα πιάτα το απόγευμα. (Εμείς οι μεταφραστές κάθε δουλειά του σπιτιού την κάνουμε Ζεν διαδικασία για να μας έρθει η έμπνευση!) Ευχαριστώ!
 

daeman

Administrator
Staff member
... Για το εταιρική ταυτότητα και το εμπορική ταυτότητα θα το σκεφτώ όταν θα πλένω τα πιάτα το απόγευμα. (Εμείς οι μεταφραστές κάθε δουλειά του σπιτιού την κάνουμε Ζεν διαδικασία για να μας έρθει η έμπνευση!) ...

Μερικά λεξιλογικά κοάν για τον διαλογισμό σου:


Kōan-inquiry may be practiced during sitting meditation (zazen), walking meditation (kinhin), and throughout all the activities of daily life. ... While there is no unique answer to a kōan, practitioners are expected to demonstrate their understanding of the kōan and of Zen through their responses.
 

gilia

New member
Χαχαχα! Οκ, το "διαμόρφωσης" μου αρέσει πιο πολύ. Για το εταιρική ταυτότητα και το εμπορική ταυτότητα θα το σκεφτώ όταν θα πλένω τα πιάτα το απόγευμα. (Εμείς οι μεταφραστές κάθε δουλειά του σπιτιού την κάνουμε Ζεν διαδικασία για να μας έρθει η έμπνευση!) Ευχαριστώ!

Εμπορική ιδιότητα αποκτούν τα φυσικά και νομικά πρόσωπα όταν πληρούν ορισμένες προϋποθέσεις. Ο γενικός κανόνας είναι ότι όταν υπάρχει νομικό πρόσωπο-εταιρεία γίνεται αναφορά σε "εταιρική". Στη συγκεκριμένη περίπτωση το "εμπορική" είναι απλά πιο γενικό από το "εταιρική".

Παράδειγμα:
"Το όνομα με το οποίο ένας έμπορος και γενικότερα μια επιχείρηση εμφανίζεται και ενεργεί στις εμπορικές συναλλαγές, λέγεται εμπορικό όνομα ή εμπορική επωνυμία. Επομένως, εμπορική επωνυμία είναι το όνομα το οποίο χρησιμοποιεί ο έμπορος στις συναλλαγές του και διακρίνει το φορέα της είτε είναι φυσικό είτε είναι νομικό πρόσωπο. Όταν ο φορέας της επιχειρήσεως είναι φυσικό πρόσωπο ονομάζεται ειδικότερα ατομική, όταν είναι εμπορική εταιρεία οποιασδήποτε μορφής, ονομάζεται εταιρική επωνυμία. Η ατομική επωνυμία αποτελεί λειτουργία παράλληλη προς το αστικό όνομα του εμπόρου, αλλά στον περιορισμένο κύκλο των εμπορικών συναλλαγών. Το αστικό όνομα και η εμπορική επωνυμία του εμπορικού φυσικού προσώπου συμπίπτουν και η διάκριση βασίζεται αποκλειστικά στη φύση της συναλλαγής ως αστικής ή εμπορικής."
http://apothetirio.teiep.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/1071/log_20100405.pdf?sequence=1
 
Top