metafrasi banner

principle of authoritativeness

Το κείμενο ασχολείται με φορολογικά θέματα. Μήπως ξέρει κανεις περι τίνος πρόκειται και πώς αποδίδεται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα έλεγα "η αρχή της αξιοπιστίας", αλλά δεν είμαι βέβαιη.
Εδώ εξηγεί τι είναι αυτή η αρχή.

Στα γερμανικά όμως λέγεται Maßgeblichkeitsprinzip, που νομίζω ότι θα πει εξάρτηση.

Δες και αυτό:
Taxation: in countries such as the UK or the US, a company's taxation is computed in parallel to its financial accounts by adjusting the result in the financial statements to take account of specific tax law requirements. Under the GoB, however, the tax and financial accounts are interdependent—known as the Maßgeblichkeitsprinzip, sometimes referred to as the "authoritative principle" or the "principle of congruency". This means that the financial statements (Handelsbilanz) generally determine the tax accounts or tax base (Steuerbilanz). Linked with this is what is known as umgekehrte Maßgeblichkeit, or "reverse authoritative principle," which requires certain items to be carried in the financial statements for them to be recognized for tax purposes. This means that tax law determines commercial accounting practice, and involves either the use of HGB options to reduce tax, or a departure from GoB to obtain tax relief—a typical example of this is the Sonderposten mit Rücklageanteil that often appears on the equity and liabilities side of the German balance sheet.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ξέρω πολλά (μάλλον λίγα...) από φορολογικά, νομικά κλπ σχετικά, γι' αυτό σας μεταφράζω λίγα (και ενδεχομένως άθλια) από τη γερμανική Βίκι:

Αν και έχω την αίσθηση ότι ό όρος Maßgeblichkeitsprinzip θα έπρεπε ίσως να μεταφράζεται κάπως σαν «αρχή της αναλογίας», στα επόμενα τον αναφέρω απλώς ως «το Μ.»:

Το Μ. συνδέει το φορολογικό με το εμπορικό δίκαιο. Στο γερμανικό δίκαιο ορίζεται στο § 5 παρ. 1 πρότ. 1 του EStG (Νόμος για τη φορολογία των φυσικών προσώπων).

Το Μ. ορίζει ότι οι αρχές της σωστής τήρησης των λογιστικών βιβλίων όπως περιγράφονται στο εμπορικό δίκαιο ισχύουν και για τη διαπίστωση του φορολογητέου ισοζυγίου. Συνήθως λέγεται απλούστερα ότι οι προδιαγραφές του εμπορικού ισοζυγίου ισχύουν και για το φορολογικό ισοζύγιο, αλλά στην πραγματικότητα αυτό δεν ισχύει. Μόνο οι βασικές αρχές για τη διατύπωση του εμπορικού ισοζυγίου ισχύουν και για το φορολογικό ισοζύγιο. Κατά τη διατύπωση του φορολογικού ισοζυγίου όμως δεν είναι δεσμευτική η αξιοποίηση του εμπορικού ισοζυγίου...

και κάπου εδώ σταματάω επειδή έχω την εντύπωση ότι μεταφράζω αλλού γι' αλλού...
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε ευρωπαϊκά κείμενα έψαξα για την «αρχή της αναλογικότητας». Στο αγγλικό ήταν principle of proportionality και στο γερμανικό ετούτο εδώ το κάτι παραπάνω από το δικό σας: Verhältnismäßigkeitsprinzip.

http://www.europarl.europa.eu/sides...//NONSGML+TA+P6-TA-2006-0334+0+DOC+PDF+V0//EL
http://www.europarl.europa.eu/sides...//NONSGML+TA+P6-TA-2006-0334+0+DOC+PDF+V0//EN
http://www.europarl.europa.eu/sides...//NONSGML+TA+P6-TA-2006-0334+0+DOC+PDF+V0//DE

Στο Amendment 15 / Abänderung 15.

Να υποθέσω ότι δεν έχει σχέση;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πιθανότατα δεν έχει σχέση (αλλά καλή θα ήταν και μια επιβεβαίωση ειδικού στο κοινοτικό δίκαιο). Από όσα κατάλαβα, διαβάζοντας διαγώνια, το γερμανικό κείμενο που δίνεις αναφέρεται στην αρχή της αναλογικότητας σύμφωνα με τη σύμβαση των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων. Το συνδεδεμένο πιντιέφ αφορά τη φορολόγηση των ΙΧΕ και η τροπολογία 15 ασχολείται με το «οικολογικό ποιόν» των οχημάτων και επκαλείται την αρχή της αναλογικότητας για τη δίκαια φορολόγηση σε όλη την έκταση της Κοινότητας. Ίσως νομικά να υπάρχουν παραλληλισμοί, αλλά αυτά είναι πολύ πέρα από τα ανύπαρκτα ντοκτορά μου... :)
 
Top