metafrasi banner

diversity of income

Tonia

¥
Καλημέρα (πάλι)! Έχω ένα διάγγελμα του ceo ενός μεγάλου ομίλου προς το προσωπικό. Πρόκειται για τραπεζικό όμιλο που φαίνεται πως έχει επεκτείνει τις εργασίες του και σε άλλες χώρες αλλά και σε άλλους τομείς πέρα από τον τραπεζικό, οπότε ο ceo τονίζει το πόσο έχει ωφεληθεί ο όμιλος από αυτό. Και αφού παραθέτει τα σχετικά στοιχεία καταλήγει ως εξής:

... a strong performance demonstrating the benefits of the increasing diversity of our income by both geography and business

Έχουμε καμιά ιδέα πώς θα μπορούσαμε να αποδώσουμε το diversity εδώ; Δυστυχώς δεν έχω σκεφτεί τίποτα από μόνη μου και με πιέζει αρκετά ο χρόνος... Το καλύτερο που μπόρεσα να σκεφτώ είναι η διεύρυνση των κερδοφόρων πηγών τόσο με την γεωγραφική μας επέκταση όσο και με την επέκταση των εργασιών και γενικότερα διάφορα τέτοια ερασιτεχνικά και περιγραφικά.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Lina

¥
Μιλάει για τη διαφοροποίηση των πηγών εισοδήματος της εταιρίας, τόσο τη γεωγραφική όσο και την (χμ...) επιχειρηματική.
 

nickel

Administrator
Staff member
... ως προς τον τόπο και το αντικείμενο της δραστηριότητας (μια σκέψη για το τελείωμα).
 

Tonia

¥
Πολύ ωραία σκέψη, την υιοθετώ. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!
 
Top