metafrasi banner

diverse owned

m_a_a_

Active member
adjective. (of a business) owned by someone who is part of a group historically underrepresented in entrepreneurship, such as women, ethnic or racial minorities, LGBTQ+ people, etc.: The company will now include at least one diverse-owned firm in every search it conducts for advisory clients.

Άλλο παράδειγμα (το δικό μου): [The Company] monitors compliance with the Code using a reasonable and risk-based approach and framework that is suitable for small and diverse owned businesses as well as larger businesses with more mature compliance programmes.

Πώς το λέμε αυτό;

(Έτσι πιλοτικά, και με μισή καρδιά, έχω βάλει έτσι ένα ετερόκλητης ιδιοκτησίας για την ώρα...)


Σχετικά νήματα:

equality | diversity

Gender diversity

diversity of income


Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή σας μέρα!
 

skol

Active member
Βρίσκω ένα "ετερόκλητης ιδιοκτησίας" σε ένα διδακτορικό και ένα "ποικίλης ιδιοκτησίας" σε μια πτυχιακή. Σκέφτομαι ότι το "ετερόκλητος" τις περισσότερες φορές έχει αρνητικές συνδηλώσεις, σίγουρα πολύ πιο συχνά από το diverse, οπότε το "ποικίλος" ίσως να είναι καλύτερη επιλογή εδώ.
 

m_a_a_

Active member
Παρεμπιπτόντως να πω ότι προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το ετερόκλητος έχει αυτήν τη ρετσινιά του μειωτικού, ούτε και ποιες είναι τέλος πάντων αυτές οι αρνητικές συνδηλώσεις του... Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν (εξάλλου έχω ξαναδιαβάσει αντίστοιχη επισήμανση (εδώ, στη Λεξιλογία, μάλιστα, αν θυμάμαι καλά), απλά προσωπικά δεν τις «πιάνω»... ίσα-ίσα που τη βρίσκω intriguing τη λέξη: ανέκαθεν μου κέντριζε το ενδιαφέρον οτιδήποτε διάβαζα κάπου να χαρακτηρίζεται ετερόκλητο, κι εγώ επίσης όποτε έχω περιγράψει κάτι μ' αυτήν τη λέξη, επ' ουδενί δεν το κακολογούσα... Τε-σπα... μπορεί και να 'ναι θέμα δικής μου ιδιοσυγκρασίας, που περνιέμαι για jack of all trades, master of none, κι είμαι ΟΚ μ' αυτό... Δε μ' είπα και καμπούρη δηλαδή...

Αλλά, anyway, enough of the rant... Στο θέμα μας:
Αμφότερες οι αποδόσεις (ετερόκλητης ιδιοκτησίας/ποικίλης ιδιοκτησίας) μου φαίνονται προβληματικές γιατί μοιάζουν να δηλώνουν... πολυμετοχικότητα. Το διαφορετικής ιδιοκτησίας (δεδομένου ότι και το diversity, εκτός από ποικιλομορφία, αποδίδεται ενίοτε και διαφορετικότητα) θα ήταν μάλλον ορθότερη σύμφραση, αλλά είναι φλου του θανατά...
Ιδιοκτησιακής διαφορετικότητας μήπως;
( Α hail-mary rendition: απόδοση-προσευχή :-) )
 
Το «πολυσυλλεκτικής ιδιοκτησίας» μου ακούγεται ωραίο, αν και η χροιά της λέξης ίσως είναι πιο έντονα πολιτική απ' ό,τι θα θέλαμε…

Παρεμπιπτόντως να πω ότι προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το ετερόκλητος έχει αυτήν τη ρετσινιά του μειωτικού, ούτε και ποιες είναι τέλος πάντων αυτές οι αρνητικές συνδηλώσεις του...
Νομίζω πως η έμφαση της λέξης ήταν πάντα στην ανομοιογένεια, στον αχταρμά… Άλλωστε γραφόταν «ετερόκλιτος» αρχικά —η σωστή ορθογράφηση ακόμα και τώρα, κρίνοντας από το ΧΛΝΓ— και αναφερόταν σε ανώμαλα ρήματα, εκείνα που δεν ακολουθούν μόνο μία κλίση αλλά ξεφεύγουν από τον κανόνα. Δεν πρέπει να ήταν ποτέ εύσημος ο όρος.
 

m_a_a_

Active member
Αφήνοντας για λίγο στην άκρη τον όρο αυτό καθαυτό, και εστιάζοντας αντ' αυτού στον ορισμό του (βλ. #1), το υποεκπροσωπούμενης ιδιοκτησίας πώς σας φαίνεται;
 

cougr

¥
Για το underrepresented ownership μια χαρά είναι. Τι γίνεται όμως στην πιθανή περίπτωση όπου ένα κείμενο περιέχει και τους δυο όρους - δλδ. το "diverse owned" και το "underrepresented ownership"- στην ίδια πρόταση ή παράγραφο;
 
Last edited:

m_a_a_

Active member
Τι γίνεται όμως στην πιθανή περίπτωση όπου ένα κείμενο περιέχει και τους δυο όρους
Τότε πολύ φοβάμαι ότι θα μπλέξουμε με ποικίλες, μη σου πω ετερόκλητες, προτεινόμενες αποδόσεις, κάποιες εκ των οποίων, νομοτελειακά, θα καταλήξουν να υποεκπροσωπούνται στο σχετικό –πολυσυλλεκτικό– ντιμπέιτ...
 

pontios

Well-known member
Το diverse owned businesses μπορεί να αναφέρεται και σε minority owned businesses ... σε επιχειρήσεις μειοψηφικης ιδιοκτησίας;
 
Last edited:

m_a_a_

Active member
Το diverse owned businesses μπορεί να αναφέρεται εδώ και σε minority owned businesses ... σε επιχειρήσεις μειοψυφικής ιδιοκτησιας;
Το μειοψηφικής είναι άλλο πράγμα, θαρρώ, γιατί παραπέμπει σε shareholder minority.

Το [ethnic/racial] minority-owned θα το λέγαμε, νομίζω, μειονοτικής ιδιοκτησίας.

Το diverse owned, όμως, είναι υπερώνυμο: πιάνει, όπως έγραψα και στο #1, women, ethnic or racial minorities, LGBTQ+ people, etc.
 
Last edited:

pontios

Well-known member
Μειοψηφικής... που, όμως, είναι άλλο πράγμα, θαρρώ, γιατί παραπέμπει σε shareholder minority.

Το [ethnic/racial] minority-owned θα το λέγαμε, νομίζω, μειονοτικής ιδιοκτησίας.

Το diverse owned, όμως, είναι υπερώνυμο: πιάνει, όπως έγραψα και στο #1, women, ethnic or racial minorities, LGBTQ+ people, etc.
Ναι, εχεις δίκιο, δεν το διάβασα σωστά.
Νόμιζα το άλλο παράδειγμα (το δικό σου) ήταν πιο γενικό.
 
Last edited:
Top