ΡΙΚΣΣΥ και άλλα αντακρωνυμικά

nickel

Administrator
Staff member
Μα πώς να υπογράψω την ιδρυτική διακήρυξη της Ριζοσπαστικής Κίνησης Σοσιαλδημοκρατικής Συμμαχίας όταν δεν μπορούν να κάνουν τη ρήξη και να βάλουν ένα -ο- στη σοσιαλδημοκρατία, να έχουμε και κάτι καινούργιο να συζητάμε; :D

http://rikssy.gr/


Γκρίνια επιπέδου «πρώτη μπουκιά και κόκαλο»: Δεν μπορεί να έχεις αρχικά ΡΙ.Κ.Σ.ΣΥ. να φιλοξενείσαι στο rikssy.gr, αλλά η ιστοσελίδα σου πάνω πάνω να γράφει Rikksy.gr. Σαν εισοδισμός από κομουνιστικό κόμμα είναι.
 
Νίκελ, χρειάζεται να κάνεις κάποιες θυσίες υπέρ του δέοντος, όπως κι εκείνοι άλλωστε:
Το κόστος εργασίας μειώθηκε, και μάλιστα υπέρ του δέοντος, δεν αποτελεί πια εμπόδιο στις επενδύσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το όνομά μου θα έπρεπε να είναι Δέων. Θα είχαν γίνει τόσα και τόσα υπέρ εμού!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα πώς να υπογράψω την ιδρυτική διακήρυξη της Ριζοσπαστικής Κίνησης Σοσιαλδημοκρατικής Συμμαχίας όταν δεν μπορούν να κάνουν τη ρήξη και να βάλουν ένα -ο- στη σοσιαλδημοκρατία, να έχουμε και κάτι καινούργιο να συζητάμε; :D

http://rikssy.gr/


Γκρίνια επιπέδου «πρώτη μπουκιά και κόκαλο»: Δεν μπορεί να έχεις αρχικά ΡΙ.Κ.Σ.ΣΥ. να φιλοξενείσαι στο rikssy.gr, αλλά η ιστοσελίδα σου πάνω πάνω να γράφει Rikksy.gr. Σαν εισοδισμός από κομουνιστικό κόμμα είναι.
Πάντως φαίνεται ήθελαν να βγαίνει αντακρωνυμικά ο ήχος "ρήξη", όχι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως φαίνεται ήθελαν να βγαίνει αντακρωνυμικά ο ήχος "ρήξη", όχι;
Αυτό είναι σίγουρο. Αλλά θα πρέπει πάντα να θυμόμαστε, είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά, ιδίως αν πρέπει να τους βρούμε στο διαδίκτυο, ότι είναι με δύο Σ (ΡΙΚΣΣΥ, RIKSSY) και όχι με δύο Κ (*ΡΙΚΚΣΥ, *RIKKSY). [Ναι, είμαι ικανός να σας πρήξω και με την ορθογραφία των (αντ)ακρωνυμίων.]
 

Earion

Moderator
Staff member
Αφού έκανε την αρχή με ανορθογραφία ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ ... (σχόλιο αυστηρά γλωσσικό, έτσι;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, είχε προηγηθεί ο ΣΥΡΙΖΑ με το ένα ρο. :p
 

Earion

Moderator
Staff member
Σωστά, Ζάζουλα. Όλο από κείνη τη μεριά γέρνει το καράβι, φαίνεται :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Νιψονανομηματαμημονανόψιν
Της Ρούλας Γεωργακοπούλου
Τα Νέα, Τρίτη 04 Δεκεμβρίου 2012

Πάει, το κατοχύρωσα, έκλεισε, είναι πλέον δικό μου. Ετσι προτίθεμαι να ονομάσω την πολιτική κίνηση που θα ιδρύσω αν δω και παραγίνεται το κακό με τα κρυπτόλεξα, τα τριολέτα, τις τερτσίνες και τα χαϊκού. Ακροστιχίδες αυτοί; Καρκινική γραφή εγώ, που όσο να πεις είναι και πιο πιασάρικη.

Δεν ξέρω ποιος είναι νονός που βάφτισε την κίνηση Λοβέρδου ΡΙ.Κ.Κ.ΣΥ σπληνός. Οποιος και να 'ναι, πες του ότι θα τον ξανάβρω στους μπαξέδες, τρεις του Σεπτέμβρη να περνά. Τότε ήταν που ξεκίνησε το trend με τις ανορθόγραφες ακροστιχίδες στα ονόματα των κομμάτων. Το νεοπαγές ΠΑΣΟΚ, με τα τρία forte στη λήγουσα, άνοιξε την όρεξη και σε άλλους σχηματισμούς να επενδύσουν στη δύναμη των ακουστικών εφέ και τελικά να μη βγουν χαμένοι.

Θυμάστε πώς καιγόταν για τον σωστό τονισμό του κόμματός του ο Γιώργος Καρατζαφέρης; Θυμάστε και τις προσπάθειες των αντιπάλων του, με μια ελαφρά μετάθεση του τόνου στην παραλήγουσα να στείλουν το ΛΑΟΣ στην Ινδοκίνα κι ακόμη μακρύτερα;

Την καταλυτική δύναμη που έχει η ακροστιχίδα στο πολιτικό μάρκετινγκ την εκτίμησαν πολλοί. Από το λανσάρισμα της ανορθόγραφης κίνησης ΑΝΤΑΡΣΥΑ μέχρι την ολοκληρωτική αποψίλωσή μας από τη φρέζα του ΣΥΡΙΖΑ, η απόσταση είναι μικρή και ανάγεται απολύτως στις μεθόδους απομνημόνευσης που είχαμε όταν πηγαίναμε μαζί σχολείο. «Κακό τρία» ήταν το ανθρακικό ασβέστιο για μας, CaCO3 για όλους τους άλλους. Ακούγεται το ίδιο, αλλά δεν είναι...


Αυτό το «κακό τρία» είναι απίστευτο πόσα χρόνια πίσω με πήγε!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:eek::cry: Κακό 3; Ποτέ μου δεν το είπα οτιδήποτε άλλο εκτός από «Κάκο 3» Μετά φταίει η χημεία, ε; :p:cool:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εγώ, πάντα Κάκο-τρία. Ποτέ "Κακό". Εγώ αγαπούσα τη Χημεία, εσείς είστε κακοί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τρίτωσαν μ' εμένα κι οι παροξυτονιστές του Κάκο-3. :)
 

Elsa

¥
+1! Και το περίεργο είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί ως κακό και το απέρριψα, αυθόρμητα το έλεγα κάκο... εντύπωση μου κάνει! :huh:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πέμπτωσαν, Ζαζ, πέμπτωσαν :) Σας διαβεβαιώ ότι όλο το σχολείο κάκο τρία έλεγε :D:D
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Εγώ είπα ότι με ταξίδεψε, δεν είπα πώς το έλεγα. (Νομίζω ότι κι εμείς «κάκο» λέγαμε, αλλά το κακό βάζαμε στο νου μας.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω ότι διορθώθηκε και ο τίτλος της ιστοσελίδας της ΡΙΚΣΣΥς. Το λέω γιατί ήξερα ότι το θέμα δεν σας άφηνε να κοιμηθείτε.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πέμπτωσαν, Ζαζ, πέμπτωσαν :) Σας διαβεβαιώ ότι όλο το σχολείο κάκο τρία έλεγε :D:D
Έξωσαν, έξωσαν! Με το κάκο μπήκαμε στη σχολή, ασχέτως αν όταν βγήκαμε δεν μπήκαμε όλοι με το καλό στην παραγωγή στην ειδικότητά μας.
Στην τάξη μας, οι χημειοβαρεμένοι είχαμε φτιάξει και ολόκληρο κατάλογο με τέτοια μνημονικά για τις ανθρακικές ρίζες, το ανθρακικό οξύ και τα ανθρακικά άλατα: Κοτρία, Οίκο τρία, Ή δύο κοτρία, Λιδύο κοτρία, Να δύο κοτρία, Ρουβί δύο κοτρία,
Και συ δύο κοτρία, Μπε κοτρία, και πάει λέγοντας, αλλά το αγαπημένο μας ήταν του κοβαλτίου που ξέφευγε προς τα εκεί που πήγαινε μόνιμα ο νους μας στην εφηβεία: Κοκό τρία.
:whistle: Αν και οι περισσότεροι κατέληγαν στου χαλκού: Κούκο τρία. :p
Εγώ στου νικελίου: Νίκο τρία. Η ζωή μας κύκλους κάνει.
 
Εγώ νομίζω ότι όλοι σας το τονίζατε και στις δύο συλλαβές: κά-κό τρία, και κάκως διαφωνείτε τώρα :-)

Μια που το ρίξαμε στη χημεία όμως...
2919091_700b.jpg
 
Top