Διασκεδάζοντας με τους Ολυμπιακούς (του 2024)

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι είναι εξαιρετικά διασκεδαστικό να παρακολουθείς τα σχόλια στα ΜΚΔ σχετικά με τους Ολυμπιακούς του 2024 και ειδικά με την τελετή έναρξης (που μου αρέσει να τη λέω Opening Ceremoney όταν σκέφτομαι τα λεφτά που ξοδεύονται). Και ευτυχώς παρακολουθώ τα σχόλια σε ήπιες ομάδες του Facebook, χωρίς την οξύτητα και την τοξικότητα που βρίσκεις αλλού.

Ειδικότερα λοιπόν σε σχέση με το πολυσυζητημένο ταμπλό που θύμισε σε όλους τον Μυστικό Δείπνο, αλλά τώρα ψάχνουν όλοι να βρουν άγνωστους πίνακες με θέμα Le Festin des dieux (το Συμπόσιο των θεών) που να αποτέλεσαν την έμπνευση του παρδαλού δείπνου, νιώθω πραγματικά τη διάθεση να διασκευάσω το γνωστό επεισόδιο των Μόντι Πάιθον για το έργο του Ντα Βίντσι (και γιατί δεν το ζωγράφισε ο Μιχαήλ Άγγελος). Την «ιεροσυλία» την έκαναν οι Μόντι Πάιθον αρκετές δεκαετίες πριν και σήμερα βλέπουμε την επανάληψη, εκσυγχρονισμένη.

 

cougr

¥
1722174262851.png

Φαντάζομαι ότι σε κάποια στιγμή ο πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου θα πρέπει να σκεφτόταν: «τι ωραία που θα ήταν να είχαμε τις εκλογές τον επόμενο μήνα».
 

nickel

Administrator
Staff member
Φαντάζομαι ότι σε κάποια στιγμή ο πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου θα πρέπει να σκεφτόταν: «τι ωραία που θα ήταν να είχαμε τις εκλογές τον επόμενο μήνα».
Τα συζητούσαν με τον Μητσοτάκη και συμφώνησαν ότι η έναρξη ήταν σχεδιασμένη μάλλον για τους θεατές της τηλεόρασης. Κάτι που ίσχυε ίσως και χωρίς τη βροχή.
 

SBE

¥
Εγώ είδα ότι ο μόνος που δεν έβαλε πλαστική σακούλα για τη βροχή ήταν ο Στάρμερ. Γατάκια Ευρωπαίοι, νομίζετε ότι ξέρετε από βροχή! Στο ΗΒ η βροχή δεν πτοεί ούτε αυτούς με τα γυαλιά.
 
Top