ad
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Αμοιβή διορθωτή

Member

Exclamation Αμοιβή διορθωτή

Καλησπέρα σε όλους! Πάντα εδώ για βοήθεια είστε, ευτυχώς! Γνωρίζετε πώς αμείβεται ο διορθωτής, σωστά; Με το τυπογραφικό. Το θέμα είναι για πόσες διορθώσεις; Δηλαδή αν εγώ έχω συμφωνήσει 45 ευρώ το τυπογραφικό π.χ. για πόσες διορθώσεις είναι; Η πρώτη η βασική και μετά άλλες δύο; Και αν δεν έχουν περαστεί σωστά και καταλήξουμε να κοιτάω 6 φορές και παραπάνω (λάθη του ατελιέ) παίρνω παραπάνω χρήματα;
    Ας με διαφωτίσει κάποιος ειδήμων παρακαλώ...

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. Στην αρχή των συζητήσεων της συνεργασίας ο εκδότης μου είχε στείλει το εξής: "Στο τυπογραφικό υπολογίζουμε 2.000 χτυπήματα (χωρίς τα κενά)/σελίδα x 16 σελίδες για 3 περάσματα, μια διόρθωση και 2 αντιπαραβολές"
    Τι εννοεί "χτυπήματα";

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Καλημέρα,
    χτυπήματα είναι οι χαρακτήρες. Από ό,τι λες, σου είχε πει εξαρχής ότι θα το κοιτάξεις 6 φορές.
    Για την τιμή θα περιμένεις άλλους πιο ειδικούς ωστόσο
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Καλημέρα,
    χτυπήματα είναι οι χαρακτήρες. Από ό,τι λες, σου είχε πει εξαρχής ότι θα το κοιτάξεις 6 φορές.
    Εγώ βέβαια καταλαβαίνω συνολικά 3 φορές: 3 περάσματα, δηλαδή μία διόρθωση και 2 αντιπαραβολές (που είναι και η συνηθισμένη διαδικασία). 6 φορές για ξανακοίταγμα λαθών του ατελιέ μου δείχνει οτι σε κάποιο σημείο της αλυσίδας κάτι έχει πάει απίστευτα στραβά.

Για τιμές, ξεκινάς προφανώς από τις τιμές που έχεις συμφωνήσει (αρκεί να έχετε συμφωνήσει το ίδιο πράγμα)...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Η αλήθεια ωστόσο είναι ότι κάποιοι εκδότες δεν είναι και πολύ ξεκάθαροι στους ορισμούς, επίτηδες προφανώς. Εγώ δηλαδή (που δεν έχω εμπειρία στη διόρθωση, πράγμα που μάλλον έχει σημασία εδώ) κατάλαβα 6...
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Administrator nickel's Avatar
    Συμφωνώ με την ερμηνεία για τα περάσματα. Αν σου ζητηθεί τέταρτο κοίταγμα επειδή κάτι δεν έγινε καλά από κάποιον άλλο, χωρίς δική σου ευθύνη, πρέπει να ζητήσεις πρόσθετη αμοιβή για τον πρόσθετο χρόνο. Επίσης, η σελίδα των 2.000 χτυπημάτων έχει περίπου 380 λέξεις ή π.χ. 38 γραμμές των 10 λέξεων.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member rogne's Avatar
    Επιβεβαιώνω το τρεις φορές, αυτός είναι ο κανόνας.

Ο ορισμός της σελίδας ωστόσο είναι απαράδεκτος. Αφενός, στα χτυπήματα πάντα μετριούνται και τα κενά, που φυσικά είναι κανονικότατα χτυπήματα, διαφορετικά ας έχουμε άλλη μονάδα μέτρησης. Αυτό με φέρνει στο "αφετέρου", ότι στη διόρθωση δεν έχει νόημα να μετράμε χτυπήματα, καθώς μπορεί να υπάρχουν σε μια σελίδα και εικόνες, σχέδια, οτιδήποτε δηλαδή χρειάζεται επίσης τη διόρθωσή του (σε τυπογραφικό, όχι σε γλωσσικό επίπεδο), χωρίς ν' αποτελεί "χτύπημα".

Δεδομένων όλων αυτών, τα 45 ευρώ το τυπογραφικό είναι πολύ χαμηλή αμοιβή. Συνάδελφοι διορθωτές θεωρούν ότι αμοιβή κάτω των 65-70 ευρώ το τυπογραφικό είναι κοροϊδία. Στην αγορά βέβαια κυκλοφορούν και αμοιβές της τάξης των ...10 ευρώ το τυπογραφικό, ικανοποιητικές για ένα διαγώνιο κοίταγμα την ώρα που ψήνεται ο καφές.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Να ξεκαθαρίσω ότι ίσως δεν ήμουν σαφής και, ως προς τους αριθμούς, προφανώς συμφωνώ με τον rogne. Η απάντησή μου είχε περισσότερο σχέση με τη λογική του «τηρούμε όσα συμφωνήσαμε» (και μαθαίνουμε για την επόμενη φορά...).

Και όσο για τα κενά (δεν είναι δικό μου, το πρωτοείδα στο ιστολόγιο του Mox), όποιος δεν θέλει να τα μετράει, αφαιρούνται ευκολότατα --τουλάχιστον από ηλεκτρονικά αρχεία...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member rogne's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Και όσο για τα κενά (δεν είναι δικό μου, το πρωτοείδα στο ιστολόγιο του Mox), όποιος δεν θέλει να τα μετράει, αφαιρούνται ευκολότατα --τουλάχιστον από ηλεκτρονικά αρχεία...
    Βεβαίως αφαιρούνται ευκολότατα τα κενά, αλλά αφού πρώτα τα έχουμε "χτυπήσει"... Χρυσός κανόνας: ό,τι "χτυπάμε", το μετράμε!

Member
    Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Καλημέρα,
    Όχι, δε μου είχε πει ότι θα το κοιτάξω 6 φορές... Είχε γράψει αυτολεξεί το εξής: "Στο τυπογραφικό υπολογίζουμε 2.000 χτυπήματα (χωρίς τα κενά)/σελίδα x 16 σελίδες για 3 περάσματα, μια διόρθωση και 2 αντιπαραβολές". 3 δεν εννοεί διορθώσεις λέγοντας 3 περάσματα;

Εγώ θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο όσους ξέρουν: συνηθίζεται να υπογράφουν οι διορθωτές σύμβαση, όπως οι μεταφραστές; Επίσης, όταν λέμε «πέρασμα» εννοούμε ότι κοιτάμε το βιβλίο, έτσι; Άρα αν πούμε 3 περάσματα = μία διόρθωση, σε πόσο χρόνο αντιστοιχεί;

Σας ζάλισα και με συγχωρείτε, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.
    -Isaak Asimov

Page 1 of 2 1 2 LastLast