Γιατί ένας εξωτερικός δίσκος του 1,5 TB δεν αφήνει τον υπολογιστή να "μπουτάρει";

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται σε σχέση με έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο 1,5 ΤΒ. Έχω συνδεδεμένο άλλον έναν εξωτερικό, 500 GB, που δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Ο μεγάλος, όμως, φαίνεται να εμποδίζει τον υπολογιστή να μπουτάρει. Δηλαδή, όταν ανάβω τον υπολογιστή, παγώνει στην πρώτη οθόνη και δεν πάει παραπέρα. Μόνο όταν βγάλω από τη θύρα USB τον μεγάλο σκληρό δίσκο, και κάνω restart, ξεκινάει κανονικά. Στη συνέχεια τον ξανασυνδέω. Είναι λίγο ενοχλητικό, και δεν ξέρω γιατί συμβαίνει.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε γιατί - καθώς η εμπειρία μ' έχει διδάξει ότι μπορεί να φταίνε χίλια δυο πράγματα - και περιμένοντας τον Ζάζουλα ;-), μια μπακαλίστικη λύση.

Αν ο εξωτερικός δίσκος είναι 3,5" που έχει δική του τροφοδοσία, υπάρχει κάποιος λόγος να είναι αναμμένος κατά την εκκίνηση του υπολογιστή, καταναλώνοντας άσκοπα ενέργεια και μειώνοντας τη διάρκεια ζωής του;
Κι αν είναι 2,5 ιντσών που τροφοδοτείται από τη θύρα USB, είναι τόσο μεγάλος μπελάς να τον συνδέεις μετά την εκκίνηση του υπολογιστή;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχει δική του τροφοδοσία, δεν τροφοδοτείται από το usb.
 
Αυτό το είχα παρατηρήσει κι εγώ, να αργεί ο λάπτοπ να μπουτάρει όταν είναι ήδη συνδεμένος με μεγάλους εξωτερικούς σκληρούς ή άλλα περιφερειακά. Έχει πάντως καιρό να μου συμβεί.
 
Top