Page 4 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 LastLast
Results 31 to 40 of 73

Thread: Ιντερνετ για το λάπτοπ με στικάκι

Senior Member
    Δόκτορα, αυτά τα είχα κι εγώ. Αφενός δεν μπορούσα να στείλω μέιλ σε διεύθυνση gmail και αφετέρου κάθε μέρα περίπου την ίδια ώρα, αλλά και άλλοτε, με έβγαζε στη σελίδα της βόδαφον. Τελικά, υστερα από μερικά πειράματα, βρήκα μια πατέντα: όταν γινόταν αυτό, αποσυνδέομαν, ενιοτε βγάζοντας και το στικάκι, και μετά δεν ύπαρχε πρόβλημα.

Ωστόσο, εγώ σταμάτησα τη βόδαφον για έναν πεζότερο λόγο: δεν βρήκα κάρτα ανανέωσης.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Η δικιά μου κατάσταση είναι ακόμη χειρότερη. Όλα αυτά τα γιατρικά δεν πιάνουν. Το μόνο που λειτούργησε τώρα μετά από ένα τρίωρο ακριβώς (μόλις ανέβασα την προηγούμενη ανάρτηση, με πέταξε έξω) ήταν να εξαφανίσω όλο --μα όλο-- το ιστορικό στον περιηγητή (δηλαδή όχι μόνο τα μπισκότα).

Μέχρι νεοτέρας, βλέπουμε...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member SBE's Avatar
    Ανασταίνω το νήμα γιατί, ήρθε η ώρα που φοβόμουν- ταξίδι Ελλάδα με δουλειά να εκκρεμεί: και γράψιμο (βλ. πρόσβαση σε βιβλιοθήκες και βάσεις δεδομένων μέσω ιντερνετίου) ΚΑΙ ομαδική εργασία με την ομάδα να έχει πάρει τα βουνά και τα λαγκάδια στις πέντε ηπείρους- φταίει κι ο καλός καιρός- οπότε είναι απαραίτητη η επικοινωνία και η ιντερνετοσυνεργασία, οχι μόνο για μηνύματα κλπ.

Από τα προηγούμενα μηνύματα βλέπω ότι η Wind δεν αξίζει τον κόπο, η Vodaphone σας έχει ταλαιπωρήσει, και όσοι ακολουθούν την παράδοση (ΟΤΕ) δε φαίνεται να έχουν πρόβλημα. Επειδή όμως αυτές είναι περσινές συζητήσεις, θα ήθελα να μάθω αν έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο. Μερσί!

Ξεκίνα αν μπορείς να μάθεις ποιος πάροχος έχει καλύτερο σήμα στην περιοχή που θα βρίσκεσαι. Τα περσινοκαλοκαιριάτικα έγιναν όλα και λίγο αρπακολατζίδικα, υπό την πίεση του ανταγωνισμού.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

Senior Member
    Εμένα δεν με ταλαιπώρησε πολύ η Βόνταφον, με αποτέλεσμα τώρα που πήγα Αίγινα για 4 μέρες να ξαναπάρω (είχα βέβαια και το στικάκι). Η κάρτα των 10 ημερών έκανε 20 ευρά. Το σήμα το βρήκα ίσως καλύτερο από πέρυσι, πάντως όχι χειρότερο. Κάπως χαμηλό είναι το όριο όγκου, 3 γίγα, αλλά εγώ την ήθελα για 5 μέρες και δεν τα ξεπέρασα.

Κι εμένα μ'αρέσει που έχει ακόμα την πρώτη βδομάδα δωρεάν η Βονταφον, γιατί για μια βδομάδα το θελω.
    Δόκτορα, πως ελέγχουμε το σήμα; Κοιτάζω μπας και υπάρχει καμια σελίδα σχετρική και όλο του 2009 μου βγάζει.

Ναι, δεν τις ενημερώνουν, δεν ξέρω γιατί. Καλύτερα να ρωτήσεις τηλεφωνικά στην εταιρεία αν έχουν σήμα GPRS 3G στην περιοχή που σε ενδιαφέρει (ή όταν έρθεις Ελλάδα, πήγαινε κάπου, π.χ. μολ, που να έχουν δίπλα δίπλα μαγαζί και οι τρεις πάροχοι και ψήσε τους το ψάρι στα χείλια...). Αλλά να επιμείνεις στο GPRS 3G (αλλιώς είναι δώρο άδωρο).

Edit: Εννοούσα 3G όπως με διόρθωσε ο Ζαζουλέας πιο κάτω. Σκούζ(ε)ι!
    Last edited by drsiebenmal; 11-04-2011 at 06:35 AM.

Administrator Zazula's Avatar
    Πηγαίνεις με το κινητό σου και βλέπεις αν έχει σήμα 3G (το καταλαβαίνεις επειδή σου επιτρέπει να κάνεις βιντεοκλήση). Αν δεν έχει 3G στο σημείο που σε ενδιαφέρει, άσ' το καλύτερα.

Το εξωτικό μέρος που σκοπευω να επισκεφτώ έιναι η Πάτρα, και υποθέτω ότι θα έχει σήμα.
    Στην Αθήνα βολεύομα με κανεναν γέιτονα που εχει το γουαιφάι του ελεύθερο αλλά στας Πάτρας δεν έχει τέτοια.

Senior Member
    Πάντως τα αφύλαχτα γουήφια έχουν μειωθεί πολύ στην Αθήνα.

Page 4 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 LastLast

Bookmarks

Bookmarks