Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 73

Thread: Ιντερνετ για το λάπτοπ με στικάκι

Senior Member
    Εγώ αγόρασα το στικάκι της Vodafone προχτές, διότι του ΟΤΕ δεν είχε ακόμα έρθει εδώ στην εξωτική Αίγινα, αλλά περίμενα λίγο πριν γράψω εμπειρίες. Η προσφορά είναι 49 ευρώ, που σου δίνει το στικάκι και 11 μέρες δωρεάν χρήση. Η υπάλληλος της εταιρείας που τη ρώτησα στο τηλέφωνο μου είπε ότι οι 11 μέρες είναι με απεριόριστο όγκο, και για να το τεστάρω το έβαλα να κατεβάσει 1-2 GB έτσι για unfair use. Κατεβάζει βέβαια μόνο όταν είναι 3G, όταν είναι GPRS έχει ταχύτητες κάτω και από ντιαλάπ. Εξαρτάται και από το πού κάθεσαι.

Senior Member diceman's Avatar
    sarant, η κάρτα 11 ημερών της Vodafone έχει όριο 12GBytes.

Senior Member diceman's Avatar
    Όσοι έχετε smartphone με συμβόλαιο που καλύπτει και έναν α όγκο data, σκεφτείτε και τη λύση internet tethering. Εγώ συνδέω το iphone mε το λάπτοπ και το μετατρέπω σε modem!

Δείτε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Tethering

Senior Member
    Quote Originally Posted by diceman View Post
    sarant, η κάρτα 11 ημερών της Vodafone έχει όριο 12GBytes.
    Πράγματι, αλλά (κατά την υπάλληλο) αυτό ισχύει όταν την αγοράσεις για ανανέωση, όχι με την αρχική προσφορά. Η νεκροψία θα δείξει

Senior Member StellaP's Avatar
    Μετά από χρήση ενός μηνός ίντερνετ (χαχαχα) με στικάκι της WIND στα ...δυσπρόσιτα παράλια της Κατερίνης, μπορώ να πω ότι η εμπειρία είναι τραυματική. Αυτή τη στιγμή που γράφω και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να αναρτήσω η μέγιστη ταχύτητα είναι 53 Kbps (αυτή είναι η συνηθισμένη ταχύτητα) και το ανώτατο που έχει φτάσει όλον αυτόν τον καιρό είναι 450 Kbps .Αυτήν την ταχύτητα την έχει πιάσει μόνο για 5 μέρες από τις 30 και όχι για πολλή ώρα. Τις υπόλοιπες μέρες δεν κάνει τίποτε, αν είμαι τυχερή μπορεί να διαβάσω 1-2 ιστοσελίδες για 5΄μόνο.
    Το κουτί μέσα στο οποίο είναι το στικάκι λέει : Ιντερνετ και e-mail πιο γρήγορο από ποτέ. Νομίζω ότι η πρόταση είναι ασύντακτη και θα έπρεπε το ποτέ να είναι στην αρχή της.
    No worries!!!

Senior Member
    Μια και άνοιξα το νήμα, χρωστάω να κάνω απολογισμό.

Λοιπόν, πήρα το Mobile Broadband on Demand της Vodafone. Κοστίζει 49Ε και σου δίνει το στικάκι, την κάρτα SIM και 11 μέρες δωρεάν και χωρίς όριο όγκου (έτσι μου είπαν, δεν το τσέκαρα). Όταν τέλειωσαν οι 11 μέρες, πήρα κάρτα ανανέωσης, για 10+1 μέρες, με όριο 10 γίγα (νομίζω). Το σήμα είναι συνήθως καλό, όχι βέβαια 3G, αλλά απείρως καλύτερο από το ντιαλάπ. Εξαρτάται και από τη θέση του λάπτοπ στο σπίτι. Όταν είναι GPRS, είναι πολύ χειρότερο.

Δύο προβλήματα:
    α) δεν μπόρεσα να βρω 10ήμερη κάρτα ανανέωσης στην Αίγινα' κατά σύμπτωση, ερχόταν κάποιος από Αθήνα και τον αγγάρεψα να μου φέρει, χρειάστηκε να πάει σε 5-6 μαγαζιά βόνταφον σε περιοχή Κολωνακίου-Σύνταγμα, τελικά βρήκε στην Κάνιγγος.
    β) εδώ και μια μέρα δεν μπορώ να στείλω μέιλ μέσω Thunderbird σε διευθύνσεις gmail, διότι μου βγάζει ότι το 62.74.140.96 είναι στη μαύρη λίστα του spamhaus.org.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Η ανανέωση νομίζω ότι γίνεται και ονλάιν, με χρέωση σε κινητό βόνταφον.
    Για το άλλο πρόβλημα, ρώτησες την τεχνική τους υποστήριξη;
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member
    Για την ανανέωση όμως, πρέπει να έχεις κινητό βόνταφον, όχι;
    Το άλλο πρόβλημα λύθηκε -τους πήρα τηλ. αλλά δεν ξέρω αν αυτό βοήθησε.

Quote Originally Posted by sarant View Post
    Για την ανανέωση όμως, πρέπει να έχεις κινητό βόνταφον, όχι;
    Ε, ναι (και υποθέτω με συμβόλαιο) --ή να έχει κάποιος βολικός γνωστός. Βασικά (το έκανα) τον αριθμό του κινητού χρεώνουν και στέλνουν εκεί με SMS τον κωδικό για να φορτώσεις το στικάκι.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Η εμπειρία μόλις έγινε μη ικανοποιητική. Δϋο μέρες πριν από το δεκαήμερο (πακέτο: 10 μέρες ή 10 GB), η σύνδεση κόπηκε «προφανώς λόγω υπέρβασης του ορίου των 10GB» όπως με πληροφόρησε ο εξυπηρετικός τεχνικός στο κινητό (δωρεάν). [...]
    Τελικά, φαίνεται πώς ίσως υπήρχε από τότε το πρόβλημα που συνάντησα όταν αποφάσισα να ξαναχρησιμοποιήσω την υπηρεσία. Από το δεύτερο βράδυ κιόλας άρχισε να με παραπέμπει στη σελίδα που ζητούσε ανανέωση του χρόνου σύνδεσης. No way να είχα κατεβάσει 10 GB σε δυο ημέρες.

Μετά από δυο ώρες αναμονής, τέσσερις καβγάδες με τέσσερις διαφορικές τηλφωνήτριες που τα άκουγαν για λογαριασμό της προηγούμενης, καθώς με παρέπεμπαν μεν στο τεχνικό τμήμα αλλά η σύνδεση κοβόταν μετά από κανά 25λεπτο αναμονής, μίλησα με τεχνικό που μου είπε αμέσως ότι πρόκειται για σφάλμα λογισμικού στον ιστότοπο της εταιρείας. Μου ζήτησε τους κωδικούς μου, με διαβεβαίωσε ότι όλα θα ήταν πλέον εντάξει, ευχαρίστησα κλπ κλπ.

Όλα ωραία.
    Το ρέζιντεντ σοφτ που επιβλέπει τα προβλήματα λογισμικού με ενημέρωσε ότι ο πάροχος κινητής δημιουργούσε ένα πρόβλημα και θα ενημερώσει τη μαμά Μάικροσοφτ.
    Και δεν την ενημερώνεις...
    Όλα άψογα.
    Για μισή ώρα.
    Μετά, πάλι τα ίδια.

Ο επόμενος τεχνικός με έβαλε να κλείσω την αλεπού («ίσως έχουμε κάποιο πρόβλημα με τον FF»), να ανοίξω τον ΙΕ8, να πετάξω όλα τα μπισκότα και τα τρίμματά τους, να κάνω κανά δυο αλλαγές ακόμη, να κλείσω, να μπω, να βγω, και όλα θα ήταν εντάξει.

Όλα ήταν εντάξει.
    Μόνο που δεν δούλευε το Gmail. Και η υπηρεσία της βόνταφον δεν διαθέτει δικό της μέιλ σέρβερ.

Τελοσπάντων.
    Το άφησα για το πρωί.
    Σήμερα το πρωί, πάλι τα ίδια.
    Πρώτα όλα καλά. (Ακόμη και με την αλεπόύ)
    Μετά η ζητιάνα σελίδα (μόνο στην αλεπού, αν και την καθάρισα κι εκείνην. Όχι αρκετά, προφανώς).

Τώρα πια έκανα το τελετουργικό μόνος μου. Μπήκα, σκούπισα, βγήκα, ξαναμπήκα.
    Μετά άρχισα να μπαινοβγαίνω στον ΙΕ σαν κλέφτης μην ενοχληθεί το λογισμικό.

Η εμπειρία έχει πάψει από καιρό να είναι ό,τι το καλύτερο.
    Δεν μπορώ να δουλέψω πια κανονικά (ναι, για δουλειά το πήρα).

Απλώς κρίμα.

Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks