Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 73

Thread: Ιντερνετ για το λάπτοπ με στικάκι

Senior Member

Ιντερνετ για το λάπτοπ με στικάκι

Είχε γίνει ολόκληρη συζήτηση (ανάμεσα σε Αλεξάνδρα και Δρα7χ κυρίως) αλλά δεν τη βρίσκω με τίποτα, οπότε ανοίγω καινούργιο νήμα.

Θέλω για ένα μήνα, τώρα το καλοκαίρι, που θα είμαι στην Αίγινα, οπου έχω αρχαία ντιαλάπ σύνδεση, εκείνο το στικάκι που μπαίνει στο λάπτοπ και κάνεις τη δουλειά σου. Πέρσι είχε τέτοιο πράγμα η Κοσμοτέ, αλλά έπρεπε να κάνεις ετήσιο συμβόλαιο. Είδα μια προσφορά της Vodafone, το KartoInternet, όπως το λέει, που φαίνεται καλή.

Το ερώτημα είναι αν έχει κανείς χρησιμοποιήσει τέτοια υπηρεσία, είτε της Vodafone είτε της Wind, κι αν έχει να πει εντυπώσεις.

Administrator Zazula's Avatar
    Αξίζει μόνον εάν το σημείο όπου θα βρίσκεσαι έχει κάλυψη 3G. Αλλιώς, οι ταχύτητες θα είναι επιπέδου dial-up.

Senior Member Leximaniac's Avatar
    Και εγώ τέτοιο σκεφτόμουν για Ωρωπό γιατί και να ήθελα δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες. Μόνο αν καταφέρουμε δοκιμή από φίλο που ήδη έχει για να δούμε επίπεδο σύνδεσης αν και για την περίπτωσή σου, Sarant, νομίζω ότι και ένα κατάστημα στην Αίγινα που ασχολείται με το άθλημα θα ξέρει τι παίζει (αν ο πωλητής δεν θέλει απλά να πουλήσει).
    Visit my planet, Leximania

Senior Member azimuthios's Avatar
    Εγώ παιδιά, έχω στικάκι της Cosmote και έχω Ίντερνετ σε βουνά και λαγκάδια. Έχω πάει σε δυο χωριά με ελάχιστη κάλυψη και έχει πιάσει μια χαρά. Αυτό που λέει ο Ζαζ ισχύει, αλλά και με τα 2G γίνεται η δουλειά πιο γρήγορα και αξιόπιστα από dial up.

Αυτή είναι η γνώμη μου, βέβαια.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Senior Member Leximaniac's Avatar
    Αζιμούθιε τότε μια ερώτηση: Τι πακέτο έχεις πάρει από την Κοσμοτέ; Και τι κάνεις συνήθως για να μην το υπερβείς; μόνο ηλ. μηνύματα και φόρουμ; ή κάνεις και γκέιμινγκ ή γιουτουμπάκια;
    Visit my planet, Leximania

Senior Member azimuthios's Avatar
    Έχω πάρει το φθηνότερο πακέτο με τα 300ΜΒ τον μήνα. Δεν το υπερβαίνω γιατί το έχω μόνο για e-mail και ιστοσελίδες. Είναι καθαρά επαγγελματική η χρήση του και αυτό όχι όλο τον μήνα. Μόνο όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού για ταξίδι.
    Ξέχασα να αναφέρω ότι με το πακέτο που πήρα πληρώνω και λιγότερο πάγιο γιατί έχω και κινητό Cosmote.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Για κάποιον που κάνει περιστασιακή χρήση μόνο, νομίζω ότι είναι καλύτερο αυτό που δεν έχει μηνιαίο πάγιο, όπως αυτό της Wind.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Administrator Zazula's Avatar
    Μπορείς να ρυθμίσεις να μην φορτώνονται αυτόματα οι εικόνες κ.ά.:
    ΙΕ = Tools > Internet Options > Advanced > Multimedia > ξετσεκάρεις τα Play Animations, Play Sounds, Show Images και τσεκάρεις το Show image download placeholders.
    FF = Tools > Options > Web Features > ξετσεκάρεις τo Load Images.

Senior Member zephyrous's Avatar
    Τον πρώτο μήνα στη Γερμανία, είχα δραματική εμπειρία.
    Πλήρωνα στην Ο2 (η φθηνότερη) 3,5 ευρώ τη μέρα για όγκο δεδομένων 1GB.
    Με το που ξεπερνούσα το όριο (σε πολύ λίγες ώρες), η ταχύτητα γινόταν dial-up και πολύ απλά δεν αντεχόταν με τίποτα.
    Έκανα καρτοσυμβόλαιο για ένα μήνα, με 25 ευρώ (για 5GB όγκου). Μέσα σε λίγες μέρες, όπως ήταν φυσικό, εξαντλήθηκαν. Εντάξει, λέω, δεν συμφέρει, θα επιστρέψω στο ημερήσιο (3,5 ευρώ για 1GB).
    Έλα, όμως, που στα ψιλά γράμματα έλεγε ότι πρέπει να εξαντληθεί (χρονικά) ο μήνας! Κι έτσι έπρεπε να αγοράσω άλλη κάρτα (άλλα 15 ευρώ), προκειμένου να ξαναπληρώνω 3,5 ευρώ για λίγες ώρες.
    Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα με τα στικάκια, αλλά εδώ είναι δράμα. Οπότε, γιατί να μην είναι κι εκεί;

Senior Member StellaP's Avatar
    Εγώ πήρα αυτό που συστήνει η Αλεξάνδρα, στο πρόγραμμα 3 ωρών ημερησίως για 30 ευρώ μηνιαίως, για να το χρησιμοποιήσω στις διακοπές μου (στα παράλια της Πιερίας και όχι στο τέρμα της γης) αλλά αργεί απελπιστικά να συνδεθεί και όταν το κάνει είναι αργό, είναι αργό, είναι αργό. Και συχνά, ενώ έχει συνδεθεί και ο χρόνος τρέχει δεν κατεβάζει τίποτε, δεν βρίσκει καμμία ιστοσελίδα, απελπίζομαι και το κλείνω (εδώ δεν αργεί, κλείνει αμέσως).
    Επειδή αύριο θα πάω και σε βουνό θα το πάρω μαζί μου και αν είναι το ίδιο δύσκολο θα το πάω πίσω πριν την ώρα του και θα πληρώσω την αξία που έχει το στικάκι, 43 ευρώ και θα το ξεφορτωθώ.
    No worries!!!

Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks