metafrasi banner

dirty martini

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι το γνωστό κοκτέιλ στο οποίο προστίθεται και olive brine, προφανώς από το βαζάκι με τις ελιές.
Dirty martini
A version of the martini is the "dirty" martini in which olive brine is used in place of, or alongside, vermouth. It is also generally garnished with an olive. Additionally, the term "dusty" martini is a dirty martini that has only a fraction of the usual olive brine.


Κανονικά, θα το άφηνα αμετάφραστο, όπως αφήνουμε όλα τα ονόματα των κοκτέιλ. Αλλά υπάρχει ο εξής διάλογος:
-Can I please have a dirty martini?
-How dirty do you want it?
-Make it filthy.

Το βρίσκω εδώ, ως dirty martini, αλλά ούτως ή άλλως η συνταγή είναι στα αγγλικά. Εδώ επίσης μόνο αμετάφραστες αναφέρονται οι ονομασίες των κοκτέιλ, κι αυτό είναι το σωστό, βέβαια.


Μπορώ να το ονομάσω "βρόμικο μαρτίνι" ή έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;
 

crystal

Moderator
Του την πέφτει; Άμα του την πέφτει, να βρούμε έναν τρόπο να του την πέσει που να μην περιλαμβάνει απαραίτητα τα μαρτίνια (sic).
 
Απόπειρα:

- Μπορώ να έχω ένα αλμυρό μαρτίνι;
- Πόσο αλμυρό;
- Λύσσα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Του την πέφτει;
Όχι, καθόλου. Ο διάλογος γίνεται με τον μπάρμαν, απλώς ο σεναριογράφος αποφάσισε εδώ να πουλήσει πνεύμα. Οι διάλογοι της ταινίας θυμίζουν ούτως ή άλλως ερασιτεχνικό σενάριο.
 
- Ένα μαρτίνι
- Πόσο μαρτίνι το θες να είναι;
- Όσο πιο μαρτίνι γίνεται.
 

tuna

¥
Ένα dirty μαρτίνι, παρακαλώ.
Πόσο βρόμικο το θέλετε;
Όσο πιο βρόμικο γίνεται.

(αλλά ψηφίζω την απόπειρα του stathis)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ερωτήσεις:
1) Αν μεταφράσω με κάποιο τρόπο το dirty και δεν το αφήσω αμετάφραστο, γιατί να το πω "αλμυρό" όπως προτείνει ο Στάθης, και όχι "βρόμικο" όπως λέει η αγγλική λέξη;
Η στιχομυθία που ακολουθεί θα μπορούσε να είναι:
-Πόσο βρόμικο το θέλεις;
-Ρυπαρό.
2) Αν υιοθετήσω την πρόταση της Tuna, δεν πρέπει να βασιστώ στο γεγονός ότι ΟΛΟΙ οι θεατές ξέρουν αγγλικά, ενώ αυτό δεν αληθεύει;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σκέφτομαι κάτι με περιποιημένο αλλά δε μου έρχεται το δεύτερο:
-Θέλω ένα μαρτίνι περιποιημένο.
-Πόσο περιποιημένο;
-[Εδώ κολλάω]
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια παραλλαγή (που δεν ξέρω πόσο τη «σηκώνει») το κέιμενο
- Μπορώ να έχω ένα ντέρτι μαρτίνι;
- Πόσο ντέρτικο;
- Και ντέρτικο και βρόμικο.
 

SBE

¥
Άμα βάλεις κεφαλαία το Βρώμικο Μαρτίνι για να γίνει κατανοητό ότι πρόκειτια για όνομα κι όχι για κανένα λασπωμενο γίδι (μαρτίνι= το αιγοπρόβατο), μπορεί και να δουλέψει. Αλλιώς άμα δενείναι απαραίτητο για την πλοκή φάτο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όπως είπα πιο πάνω, υπάρχει ολόκληρη στιχομυθία (-How dirty? -Make it filthy).

Αλλά πού λέει ότι martini σημαίνει και αιγοπρόβατο; Δεν το έχω υπόψη μου. Στα ελληνικά υπάρχει τέτοιος όρος, εννοείς;
 

SBE

¥
Όπως είπα πιο πάνω, υπάρχει ολόκληρη στιχομυθία (-How dirty? -Make it filthy).

Μη φας το διάλογο, φάε το πνευμα που πουλάει ο σεναριογράφος.
 
Αλλά πού λέει ότι martini σημαίνει και αιγοπρόβατο; Δεν το έχω υπόψη μου. Στα ελληνικά υπάρχει τέτοιος όρος, εννοείς;


Τα μαρτίνια είναι τα προβατάκια (και οι κατσικούλες), που απ' ότι θυμάμαι είναι λίγα στον αριθμό και του σπιτιού (καλύπτουν άμεσες ανάγκες του νοικουριού σε γάλα κλπ). Πάντως, ούτε το ΛΚΝ, ούτε το ΛΝΕΓ το λημματογραφούν με αυτή τη σημασία.

Αλλά, απ' ότι βλέπω και στο Google, είναι και είδος όπλου (Μέχρι το 1908 που έγινε η επανάσταση των Νεότουρκων κατέβαιναν στην πόλη με όπλα «με σπαθιά, με πιστόλια, ακόμα και με πολεμικά όπλα, μαρτίνια τα έλεγαν).

μαρτίνια, =οικόσιτα (γίδες ή προβατίνες στο σπίτι), αλλιώς μανάρια=
 
Η πρόταση ενός ντροπαλού lurker:

- Μπορώ να έχω ένα ντέρτι (βρόμικο) μαρτίνι;
- Πόσο βρόμικο;
- Όσο δεν παίρνει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, αυτή είναι μια από τις λύσεις που έχω σκεφτεί, να βάλω σε παρένθεση τη μετάφραση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα.

Άντε άλλες δυο προτάσεις:
- Μπορώ να έχω ένα Ντέρτι Μαρτίνι; (με τη συμβουλή της SBE)
- Πόσο ντέρτι;
- Καραντέρτι.

(Όσοι δεν ξέρουν αγγλικά, ας συμπληρώσουν με όποια σημασία θέλουν.)

Πιο εξελληνισμένο:
- Μπορώ να έχω ένα ντέρτι μαρτίνι;
- Μεγάλο ντέρτι;
- Ναι, έχω μεγάλο ντέρτι μες στην καρδιά...
 

SBE

¥
Με το ντέρτι έξτρα λαρτζ του Νίκελ συμφωνώ απολύτως, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα αρέσει το μεγάλο ντέρτι μες στην καρδιά.

Να προσθέσω ότι μαρτίνια είναι τα κατσίκια, τα πρόβατα κλπ τουλάχιστον στην Πελοπόννησο, επομένως περίεργο που δεν το έχουν τα λεξικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και επειδή το σωστό βιντεάκι δεν πρέπει να λείπει από κανένα νήμα:

 
Top