metafrasi banner

Fail of testamentary disposition

Καλημέρα! Ελπίζω να είστε όλοι καλά.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε στο παρακάτω:
Σε διαθήκη, έννομη τάξη Αγγλίας & Ουαλίας

If any of the above shares fail, the failed accrues proportionately to the
shares which do not fail


όπου τα shares είναι οι μερίδες της κληρονομιάς, και το fail σημαίνει τη μη περιέλευση της μερίδας στον κληρονόμο, συνήθως λόγω ελαττώματος της δήλωσης βουλήσεως του διαθέτη ή λόγω προβλήματος με το περιουσιακό στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας.

Δεν είμαι σίγουρη για το νόημα του υπογραμμισμένου κομματιού. Ευχαριστώ πολύ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα!

Λέει ότι οι μερίδες που δεν διανέμονται λόγω προβλήματος (π.χ. πήγε και πέθανε ο κληρονόμος πριν τον κληρονομούμενο) αθροίζονται αναλογικά στις μερίδες που θα διανεμηθούν κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

Αλλά μην περιμένεις να έχω τη σωστή φρασεολογία.
 
Λοιπόν, μετά από πολύ πρήξιμο σε δικηγόρους, μου είπαν ότι μάλλον σημαίνει ότι σε περίπτωση μη επαγωγής μερίδας (είτε λόγω έκπτωσης κληρονόμου, πχ προαποβίωση κτλ, είτε λόγω ελαττώματος τύπου, ασάφειας κτλ της δήλωσης βουλήσεως), προσαυξάνουν αναλογικά τις μερίδες των υπολοίπων κληρονόμων που περιέρχονται κανονικά στους κληρονόμους. Θα ακολουθήσω το λεκτικό του δικού μας δικαίου που μιλάει για προσαύξηση μερίδας και θα αποδώσω περιγραφικά.
 
Καλημέρα!

Λέει ότι οι μερίδες που δεν διανέμονται λόγω προβλήματος (π.χ. πήγε και πέθανε ο κληρονόμος πριν τον κληρονομούμενο) αθροίζονται αναλογικά στις μερίδες που θα διανεμηθούν κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

Αλλά μην περιμένεις να έχω τη σωστή φρασεολογία.

Τώρα είδα το μήνυμα. Αυτό είναι, Νίκελ, ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση!
 
Top