Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: American Dirt: Αμερικάνικο χώμα ή Αμερικάνικη βρόμα;

Administrator nickel's Avatar

American Dirt: Αμερικάνικο χώμα ή Αμερικάνικη βρόμα;

Διάβασα το κείμενο του Κυριάκου Αθανασιάδη για τις πρόσφατες αντιδράσεις στο μυθιστόρημα (μπεστ-σέλερ) της Τζανίν Κάμινς American Dirt.

https://www.liberal.gr/apopsi/i-atha...okrisia/284903

Δεν είχα ακούσει τίποτα για το βιβλίο, αλλά από αντίδραση φρόντισα και το απέκτησα και περιμένω πώς και πώς να το διαβάσω.

Μόλις το διαβάσω, θα απαντήσω και το ερώτημα που μου γεννήθηκε για τον τίτλο.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member SBE's Avatar
    Στα Ισπανικά έχει εκδοθεί με τον τίτλο Tierra Americana.
    Click image for larger version. 

Name:	51ids8xtjpL._SX322_BO1,204,203,200_.jpg 
Views:	0 
Size:	39.4 KB 
ID:	6256

Quote Originally Posted by nickel View Post
    Διάβασα το κείμενο του Κυριάκου Αθανασιάδη για τις πρόσφατες αντιδράσεις στο μυθιστόρημα (μπεστ-σέλερ) της Τζανίν Κάμινς American Dirt.
    Ρε τι λένε οι άνθρωποι! Δεν δικαιούται δια να γράφει περί λατίνων, γιατί δεν είναι και η ίδια λατίνα... Αν είναι έτσι, πρέπει να πετάξουμε πολλά μυθιστορήματα στα σκουπίδια, έτσι δεν είναι; Ας πούμε τη Μαντάμ Μποβαρί και την Άννα Καρένινα, αφού οι συγγραφείς τους δεν ήταν γυναίκες, λέω εγώ τώρα. Ή μήπως το διαφορετικό φύλο δεν είναι πρόβλημα, αλλά μόνο η εθνοτική καταγωγή; Τότε σίγουρα έχουμε να κάψουμε την Καλύβα του μπαρμπα-Θωμά.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Senior Member Rogerios's Avatar
    Μεταξύ της Augusta Treverorum και του Divodurum
    Να με συμπαθάτε, αλλά για ποιον ακριβώς λόγο θα πρέπει να διαμορφώσουμε άποψη για ένα αμφιλεγόμενο αμερικανικό μυθιστόρημα βάσει ενός ελληνικού άρθρου στο οποίο διατυπώνεται σαφώς υποκειμενική εκτίμηση;

Κι επειδή ευλόγως θα μου πείτε ότι έρχομαι μόνο για να γκρινιάξω, ας πω και την ιδέα μου για τον τίτλο. Ίσως μια μικρή "αντιμετάθεση" να έκανε καλό. "Χώμα Αμερικάνικο".

Quote Originally Posted by Rogerios View Post
    Κι επειδή ευλόγως θα μου πείτε ότι έρχομαι μόνο για να γκρινιάξω
    Μα πώς θα το πούμε αυτό; Πάει πάνω από ένας χρόνος που δεν έχεις γκρινιάξει.

Εμένα πάντως δεν θα με πείραζε καθόλου να ερχόσουν και κάθε μέρα να γκρινιάζεις. Υποσχέσου μου εσύ ότι θα έρχεσαι να γκρινιάζεις κι εγώ θα φροντίζω να βρίσκω λόγους.

Πάντως, αυτή τη φορά έβαλες τρίποντο: μ’ έναν σμπάρο τρία τρυγόνια. Και τον λόγο ανάρτησης αμφισβήτησες και το μυθιστόρημα το χαρακτήρισες αμφιλεγόμενο (λες κι αυτό το κάνει κακό ή αδιάφορο) και το άρθρο το θεώρησες υποκειμενικό (διότι κατά τ’ άλλα μάς κατακλύζει η αντικειμενικότητα).

Αυτή τη στιγμή καταβροχθίζω το American Dirt, όχι μόνο για να δώσω απάντηση στο ερώτημα του τίτλου ή γιατί είναι καλό θρίλερ, αλλά γιατί θέλω να μάθω τις συνθήκες που περιγράφει και να δω στη συνέχεια πόσο αντικειμενικές είναι οι περιγραφές στο βιβλίο και η αίσθηση που αφήνει στον αναγνώστη και, επίσης, να μελετήσω το εκδοτικό φαινόμενο. Με ενδιαφέρουν και τα δύο: και οι συνθήκες ζωής στον Τρίτο Κόσμο και τα συμβαίνοντα στο εκδοτικό κύκλωμα.

Θα το έχω τελειώσει σε κάνα-δυο μέρες και στη συνέχεια θα διαβάσω και μερικά από τα σχόλια στο Amazon. Προχτές, πριν πάρω την ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου, διάβασα εκεί ένα σχόλιο αναγνώστη που έλεγε (μεταφράζω): «Του είχα δώσει τέσσερα [στα πέντε] αστεράκια, απλώς και μόνο επειδή ήταν συναρπαστικό ανάγνωσμα, αλλά, από τη στιγμή που κατάλαβα τι τρέχει, ένιωσα υποχρεωμένος να του κατεβάσω τη βαθμολογία στο ένα. Για να πω την αλήθεια, ίσως θα πρέπει να πάει κατευθείαν στα σκουπίδια. Ντρέπομαι που έπεσα θύμα της προώθησης. Μη σας πιάσουν κορόιδα».

Για κάποιον λόγο η περιγραφή του Κ.Α. (που τη βρήκα αντικειμενική, κάτι που θα ελέγξω αργότερα) και η ψυχοπαθολογία του σχολίου με έκαναν να θέλω να διαβάσω το βιβλίο.

Κι αν όλα αυτά δίνουν εναύσματα να κάνουμε μια συζήτηση, ακόμα κι αν έτσι φανεί ότι έπεσα κι εγώ θύμα του hype, κέρδος θα είναι.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Υπόσχομαι, υπόσχομαι.

Το αμφιλεγόμενο είναι διαπίστωση με βάση τα όσα γράφονται για το μυθιστόρημα στις ΗΠΑ (κι όχι μόνο), δεν είναι αξιολογική κρίση για την ποιότητα του βιβλίου ή για το αν είναι ενδιαφέρον.

Δεν υποστήριξα ότι μας κατακλύζει αντικειμενικότητα. Ομολογώ, όμως, ότι με προβλημάτισε η επιλογή να συνοψισθεί η όποια δημόσια συζήτηση για το βιβλίο με τον χαρακτηρισμό "λογοκρισία" και να εμφανισθεί ως αποκλειστική αιτία των επικρίσεων η (πράγματι) αυθαίρετη άποψη "δεν είσαι Χ, άρα δεν δικαιούσαι να γράψεις για το θέμα". Διαβάζοντας κάμποσα δημοσιεύματα δεν διαπίστωσα ότι η κριτική έχει αποκλειστικά (κι ενδεχομένως ούτε καν κυρίως) τέτοιο χαρακτήρα.

[παρεμπ., δύο τα βλέπω τα τρυγόνια εγώ, διότι τον λόγο της ανάρτησης δεν τον αμφισβήτησα. Το θέμα ήταν να γίνει συζήτηση για ένα βιβλίο που φαίνεται ενδιαφέρον κι έχει ήδη προκαλέσει συζητήσεις. Μια χαρά μου μοιάζουν όλα αυτά. Και νομίζω ότι η επίτευξη του στόχου είναι σε καλό δρόμο.]

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Για τους λόγους που λέει ο Nickel πιο πάνω, μόλις αγόρασα το βιβλίο για να το διαβάσω.

Να προσθέσω ότι κι εγώ θεωρώ απαράδεκτο να συσχετίζεται η ικανότητα ενός συγγραφέα να δώσει συναρπαστικό ανάγνωσμα με το αν "δικαιούται" (βάσει ποιου δικαίου; ) να μιλάει για πράγματα που δεν έχει βιώσει προσωπικά. Άρα οι άντρες συγγραφείς δεν έχουν δικαίωμα να έχουν γυναίκες ηρωίδες, οι μαύροι δεν μπορούν να γράφουν για λευκούς και οι αρτιμελείς δεν δικαιούνται να γράφουν για τους μη αρτιμελείς, και η λογοτεχνία πρέπει να πάρει διαζύγιο από την έννοια φαντασία. Όλοι πρέπει να γράφουν δοκίμια για τις προσωπικές τους εμπειρίες, τίποτε άλλο.

Αν γλιτώσαμε από τη λογοκρισία των δικτατόρων, δεν μας σώζει κανένας από τη λογοκρισία των πολιτικορθάκηδων στα ΜΚΔ.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Καλημέρα. Προς το παρόν, ήθελα μόνο να πω ότι, στις 5 η ώρα το πρωί, ανακάλυψα την πρώτη εμφάνιση του «American dirt» και μου λύθηκε τεκμηριωμένα η απορία.

Spoiler: 
    Η ωραία κοπελιά από την Ονδούρα βρίσκεται σ' έναν φράχτη, που χωρίζει το Μεξικό από τον βορρά (el norte), δίπλα σ' έναν χωματόδρομο για τις περιπόλους πριν αρχίσει η έρημος.

She sticks her hand through the fence and wiggles her fingers on the other side. Her fingers are in el norte. She spits through the fence. Only to leave a piece of herself there on American dirt.

Senior Member SBE's Avatar
    Δυστυχώς είναι μόδα να μην δικαιούται να πει ή να κάνει κάποιος κάτι που δεν το έχει βιώσει προσωπικά- που σημαίνει στο πυρ το εξώτερο η λογοτεχνία της επιστημονική φαντασίας. Kι ο Χάρυ Ποτερ.

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks