Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Thread: Nunc est bibendum!

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Νήμα «Τα νέα κατορθώματα των Μητσοτάκηδων» ευχαρίστως να ανοίξεις και, εγώ τουλάχιστον, θα τα διαβάζω με ενδιαφέρον. Το «κακούργων» όμως δεν θα το προσθέσεις στον τίτλο επειδή δεν είναι ουδέτερος όρος αλλά κολάσιμος χαρακτηρισμός (ίσως και να μην είναι με τον καινούργιο Κώδικα, αλλά δεν το ξέρω, για σιγουριά το λέω).

Για τα υπόλοιπα, ειλικρινά φαίνεται πως ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους, σε διαφορετικά echo chambers ο καθένας. Οπότε καλό θα ήταν να ανοίξεις άλλο ένα τέτοιο νήμα να μας ενημερώνεις. Και να μας ενημερώνεις ως υποστηρικτής της απελθούσας κυβέρνησης, όπως έχεις φυσικά κάθε δικαίωμα να είσαι, και όχι ως δήθεν υποστηρικτής άλλου κόμματος, της πραγματικής και εκατοντούτιδας αριστεράς. Εκτός αν η προοπτική της κυβερνητικής αλλαγής σε έταξε στην παράταξη της απελθούσας κυβέρνησης, οπότε κι αυτό θα ήταν ένα ενδιαφέρον αφήγημα. Πώς ένας πεισμένος κομουνιστής ψηφίζει τον λάιτ σοσιαλδημοκράτη Τσίπρα, πνιγμένος από την οργή για την άδικη κριτική που του γίνεται.

Και θα σημειώσω εδώ για την ιστορία ότι δεν είσαι μόνο εσύ που ξαφνικά αφυπνίστηκες σήμερα με οργή για τα πολιτικά της Λεξιλογίας. Κι άλλοι πολλοί, αλλού, ξύπνησαν σήμερα ξαφνικά να υψώσουν τα στήθη τους υπέρ της τσιπρικής σοσιαλδημοκρατίας και κατά του επάρατου τεχνοκρατικού νεομητσοτακισμού.

Και πολύ καλά έκαναν. Να έχουμε κάτι να διαβάζουμε.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

Administrator nickel's Avatar
    Ευτυχώς υπήρχε καλύτερο κλίμα στις τελετές παράδοσης-παραλαβής. Όχι βέβαια ότι ελπίζω ότι θα συνεχιστεί για πολύ. Θα ήταν άλλωστε και πολύ πληκτικό (ίσως και επικίνδυνο για όσους έχουν ζάχαρο).

Αυτό το έγραψα περισσότερο για να παίρνω ειδοποιήσεις για αυτό το νήμα. Δεν μπορώ να βρω τι να πατήσω για να παίρνω ειδοποιήσεις χωρίς να γράψω κάτι.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Εγώ έχω να πω ότι κανείς δεν συμπαθεί τις Κασσάνδρες. Τις κανονικές, αυτές που έλεγαν, Μαρίνε, ότι ο Σύριζα θα ψηφίζει τα κοινωνικά θέματα με το ΠΑΣΟΚ και το Ποτάμι και τα μνημόνια με τον Καμμενο. Ότι θα κάνει κωλοτούμπα. Ότι θα φέρει μνημόνιο. Ότι θα τα κάνει θάλασσα στην οικονομία.

Αλλά αυτά ήταν και τότε "υστερίες ". Μόνο που επαληθεύτηκαν, αλλά ας μην τα λέμε αυτά, βρε αδερφέ. Εξάλλου τώρα έχουμε Δεξιά- από την κακή, όχι την άλλη, την καλή, του Καμμένου. Ούτε της Χρυσής Αυγής, με την οποία ο Σύριζα ψήφισε χαρωπά "Όχι" στο Preliminary Sustainability Debt Analysis.

Όσο για το "ή τους τελειώνουμε ή μας τελειώνουν", το έχει δηλώσει ο τέως πρωθυπουργός για τους πολίτες της χώρας του. Γκούγκλισέ το, θα το βρεις- μη φέρω εδώ τον Μεϊμαράκη και κατηγορηθεί σύσσωμη η Λεξιλογία για δεξιά.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Marinos's Avatar
    Κάθε φορά που επανέρχομαι είναι χειρότερα. Κακώς ασχολήθηκα, φοβάμαι, αν και έχω όφελος ότι έμαθα ποια ακριβώς είναι η πραγματική πολιτική μου τοποθέτηση και τι ψηφίζω - και μάλιστα το έμαθα από εκεί που, όσο νάναι, δεν το περίμενα.

Πριν εγκαταλείψω το μάταιο τούτο νήμα, ωστόσο, μια οφειλόμενη επανόρθωση στην Παλάβρα. Μπερδεύτηκα με μια πρόσφατη αναζήτηση για τη φράση "όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας" - μέγα φυτώριο αποφευγμάτων και η πολιτική αρένα.
    Με βρίσκετε και εδώ.

Εγώ θα μείνω με δυο απορίες. Η πρώτη, αν τελικά ήταν ο Τσίπρας που είπε «τους τελειώνουμε ή μας τελειώνουν» στην Καλαμάτα (και όχι σε «κάποιο υπουργικό συμβούλιο, ανεπιβεβαίωτα» όπως ισχυρίζεται η συριζαϊκή αντιπροπαγάνδα διαψεύδοντας τα αφτιά μας) ή όχι;

Και η δεύτερη, πώς γίνεται κάποιος να στηρίζει το αφήγημα ενός κόμματος που απορρίπτεται από το κόμμα που δηλώνει ότι υποστηρίζει, π.χ. για τη συμφωνία των Πρεσπών. Αλλά δεν ήταν το μοναδικό περίεργο των τελευταίων τριών ημερών. Σήμερα, ας πούμε, ανακαλύψαμε ότι αφού το αποφύγαμε επί Σύριζα, γίναμε ήδη Βόρεια Κορέα επί κακούργων Μητσοτάκηδων.

Αλλά κι εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να παίξω άλλο σε αυτό το παιχνίδι της πόλωσης που ξεκίνησε ήδη από χτες από τον Σύριζα με έναν και μοναδικό ορατό στρατηγικό στόχο, την πλήρη αποζιγδοποίηση και απίσχνανση του μεσαίου χώρου, έλκοντας τους μεν και απωθώντας τους δε μέχρι να μείνει κουφάρι το τελευταίο κόμμα που δεν διέλυσε ο Τσίπρας στην πορεία του προς το σοσιαλδημοκρατική ναπολεοντειοποίηση. (Του Ναπ του Γ, εννοώ, φυσικά.)

Θες να αγιάσεις αλλά δεν...
    Κάποιοι από μας α) διαβάζουν προσεκτικά όλες τις απαντήσεις πριν γράψουν κάτι, β) μπορεί να κλίνουν προς τις αναλύσεις κάποιου κόμματος, ακόμα και να το ψηφίζουν, αλλά δεν είναι και οπαδοί α λα φουτμπόλ.
    Κάποιοι άλλοι, απ' ό,τι φαίνεται, όχι. Κρίμα. Νόμιζα ότι γνωριζόμασταν κάπως εδώ μέσα, όπως φαίνεται όμως έχω πολλά να μάθω.
    Με βρίσκετε και εδώ.

ΟΚ, ας κλείσω ως γηραιότερος τότε αυτή την έντονη αντιπαράθεση (που, για να είμαι ειλικρινής, δεν οφείλεται μόνο σε όσα διάβασα εδώ, αλλά και σε έναν συνδυασμό αναπάντεχων προσωπικών επιθέσεων που δέχτηκα αλλού με αποτέλεσμα να ξεχειλίσει κάποιο ποτήρι...) με την προτροπή να περιμένουμε «ως τα Χριστούγεννα» και, για να χαλαρώσουμε, με αυτή τη φωτογραφία που μου την έστειλαν με την επόμενη λεζάντα:

Μια τέως γραμματέας του ΠΑΣΟΚ παραδίνει το υπουργείο της σε έναν τέως γραμματέα της ΚΝΕ.

Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	66479588_10157301189616838_7218971814116982784_o.jpg 
Views:	60 
Size:	126.7 KB 
ID:	6108  

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Μαρίνε, κι εγώ θέλω να αγιάσω, αλλά δεν γίνεται. Πρώτα γράφεις ότι εδώ γίνεται υστερική αντιπολίτευση σε ένα λάιτ σοσιαλδημοκρατικό κόμμα, μετά προσπερνάς από μακριά όλο το βρισίδι που έτρωγαν για περίπου 6-7 χρόνια οι άνθρωποι που δεν ψηφίζουν Σύριζα, και μετά εκνευρίζεσαι γιατί δεν είσαι οπαδός.

Να το πιστέψει κανείς, αλλά πώς χαρακτηρίζει κανείς λάιτ σοσιαλδημοκρατία τα χοτ σποτ του ονείδους, τις επιστροφές Τούρκων αντιφρονούντων νύχτα στα χέρια του ημίτρελου δικτάτορα, και κάτι δηλώσεις της κατηγορίας "έχουμε την κυβέρνηση αλλά όχι την εξουσία";

Και όταν τα συζητήσουμε όλα αυτά, εμένα ως φεμινίστρια με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως να αναλύσουμε το σκάνδαλο των σεξουαλικών παρενοχλήσεων στην πρεσβεία της Βενεζουέλας. Που θα έβλαπτε την επανάσταση, ή κάτι τέτοιο. Τιμωρήθηκε κανείς; Εννοώ αν καταδικάστηκε απερίφραστα από τους λάιτ σοσιαλδημοκράτες.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Α, με συγχωρείς μα ούτε εσύ διαβάζεις προσεχτικά, Παλάβρα. Παραβλέπεις ότι εστίασα στο τι γίνεται εδώ, και όχι έξω από δω, pun intended (όπου ο καθένας έχει το δικό του filter bubble εξάλλου), μόνο και μόνο για να δεχτώ επίπληξη ότι παρίστανα τον οπαδό του ΚΚΕ ενώ συμφωνούσα με τη συμφωνία των Πρεσπών. Τα υπόλοιπα που λες μια χαρά τα συναντάμε σε διάφορες ευρωπαϊκές σοσιαλδημοκρατίες, όπως και την νεοφιλελευθερίζουσα οικονομική πολιτική που ανέφερα κι εγώ. Το πότε μια αντίθεση γίνεται υστερική είναι ας πούμε θέμα γούστου (πιθανότατα να έχω υποπέσει κι εγώ στο αμάρτημα), ας κρατήσει ο καθένας το δικό του αφού δεν συνεννοούμαστε.
    Με βρίσκετε και εδώ.

Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Bookmarks