metafrasi banner

cascade (σε online παιχνίδι)

Tonia

¥
Γειά σας! Έχω ένα παιχνιδάκι να μεταφράσω στο οποίο πέφτουν κάτι σύμβολα και ανάλογα με τα σχέδια που σχηματίζουν, κερδίζεις ή χάνεις. Η λέξη cascade με παιδεύει. Δεν υπάρχει καταρράκτης στο παιχνίδι, η λέξη αναφέρεται στην πτώση των συμβόλων (όπως γίνεται, για παράδειγμα, στο Candy Crush Saga). Σκέφτομαι να το μεταφράσω καταρράκτης συμβόλων αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος καθιερωμένος όρος που δεν γνωρίζω. Έχω ψάξει πολύ. Η μόνη περίπτωση που βλέπω τη λέξη καταρράκτης σε τέτοια παιχνίδια, είναι σε αυτόματη μετάφραση. Μήπως γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ πολύ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχεις σκεφτεί ίσως κάποια αναλογία με βροχή; Ίσως θα μπορούσε να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη αν υπάρχουν και φάσεις επιτάχυνσης, οπότε ένα αρχικό ψιλόβροχο συμβόλων θα μπορούσε να εξελιχθεί σε καταιγίδα ή ...καταρρακτώδη βροχή. (Ναι, στα σοβαρά το λέω.)
 

Tonia

¥
drsiebenmal, το έχω σκεφτεί! Δεν υπάρχει κλιμάκωση δυστυχώς και δεν ξέρω και πόσο ελεύθερη
είμαι να αλλάξω τον καταρράκτη σε βροχή. Μεταφράζουμε πολλοί συγχρόνως (σε διάφορες γλώσσες) και
έχω ρωτήσει κάποιους που λένε ότι στη γλώσσα τους υπάρχει ο αντιστοιχος όρος. Τώρα που το λες, θα
ψάξω λίγο μήπως η βροχή υπάρχει πουθενά...
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο Tetris οι επιλογές ήταν classic marathon, sprint, ultra, square και cascade. Που, αν δεν το πεις Καταρράκτη, ίσως θα μπορείς να το πεις Χείμαρρο.
 

Tonia

¥
Nickel, πολύ καθησυχαστικό αυτό! Εγώ φοβάμαι μην υπάρχει ο όρος κάπου εκεί έξω
και δεν τον βρω...Πρέπει να σταματήσω να γράφω από το κινητό,
συγνώμη για την εμφάνιση των μηνυμάτων.
 
Top