Έχασε η τοπική αυτοδιοίκηση; (2014)

nickel

Administrator
Staff member
Αν συμφωνείτε με την ανάλυση του Πάσχου Μανδραβέλη, θα βάλετε τον τίτλο που έχει και το δικό του κομμάτι στην ηλεκτρονική Καθημερινή:

Εχασε η Τοπική Αυτοδιοίκηση

Το πρώτο συμπέρασμα από τη χθεσινή ημέρα ήταν εμφανές στις οθόνες μας. Είχαμε ένα ακόμη βατερλώ των δημοσκόπων. Αλλα αποτελέσματα διέβλεπαν πριν από τις εκλογές, άλλα την ώρα που διενεργούσαν τα exit-poll, άλλα όταν τέλειωσαν τα exit-poll κι άλλα ήταν τα αποτελέσματα. Αυτό σημαίνει συνολικά ότι το ενημερωτικό σύστημα πρέπει να συζητηθεί, να ελεγχθεί και να διορθωθεί.

Το δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι στις χθεσινές εκλογές έχασε η Τοπική Αυτοδιοίκηση. Οχι λόγω των αποτελεσμάτων, αλλά επειδή τα ζητήματα που αφορούν τις τοπικές κοινωνίες δεν συζητήθηκαν καθόλου. Ζούμε σε μια χώρα που οι πόλεις της (και δη οι μεγάλες) έχουν τα χειρότερα προβλήματα σε όλο τον δυτικό κόσμο και όλη την ημέρα χθες κουβεντιάζαμε πόσα κουκιά μαζεύει ο ΣΥΡΙΖΑ, κι αν η Ν.Δ. συντήρησε τις δυνάμεις της. Δεν συζητήθηκαν καθόλου τα μεγάλα προβλήματα των αυτοδιοικητικών δομών, ούτε οι προκλήσεις που έχει. Δεν έγινε καν διάλογος για την πρόταση –που έμοιαζε να ασπάζεται και ο πρωθυπουργός– της οικονομικής αυτοτέλειας των δήμων, τη μεταφορά δηλαδή του φόρου ακινήτων στην Τ.Α. και κατάργηση της κρατικής επιδότησης.

Δεν συζητήθηκε το θέμα της διαφθοράς· το γεγονός ότι ο νόμος για τους αποτεφρωτήρες νεκρών έχει περάσει πριν από επτά χρόνια και ακόμη δεν έγινε τίποτε· το εκρηκτικό πρόβλημα των σκουπιδιών· η απώλεια του δημόσιου χώρου κ.λπ. Ολα αυτά είναι μεγάλα προβλήματα που θα τα βρούμε πάλι μπροστά μας εντελώς... «ξαφνικά».

Το τρίτο συμπέρασμα είναι ότι και η ανάγνωση των αποτελεσμάτων έγινε μόνο με κομματικά γυαλιά. Εγινε μεγάλη κουβέντα, για παράδειγμα, αν και κατά πόσο οι καλές επιδόσεις του κ. Γαβριήλ Σακελλαρίδη προοιωνίζονται νίκη του ΣΥΡΙΖΑ στις εθνικές εκλογές. Το γεγονός ότι ο υποψήφιος του ΣΥΡΙΖΑ στην Αθήνα είναι φρέσκο πρόσωπο στην πολιτική, όπως είναι και ο κ. Γιάννης Μώραλης στον Πειραιά, πέρασε ασυζήτητο. Μήπως, δηλαδή, εκτός από το κομματικό μήνυμα των αυτοδιοικητικών εκλογών να υπάρχει κι ένα βαθύτατο πολιτικό αίτημα, που είναι η ανανέωση του μουχλιασμένου κομματικού συστήματος, ανεξαρτήτως των όρων με τους οποίους θα γίνει αυτή; Αν υπάρχει αυτό το αίτημα και δεν το συζητάμε τότε δημιουργείται συνολικότερο πρόβλημα στη χώρα. Αν τα κόμματα δεν κάνουν με συντεταγμένο τρόπο και με πολιτικούς όρους την ανανέωση μπορεί να την κάνει η ίδια η κοινωνία με τον χειρότερο τρόπο και απολίτικους όρους.

Το τέταρτο συμπέρασμα είναι ότι παρά τη βαθύτατη κρίση που περνά ο τόπος, το πολιτικό σύστημα (εν συνόλω) δεν λέει να αλλάξει. Ενώ, ήδη από τις εκλογές του 2010, η κοινωνία ξεκόλλησε από τον κομματικό εναγκαλισμό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, τα κόμματα εξακολουθούν να κάνουν επιλογές με το μυαλό στον χάρτη το βράδυ της Κυριακής, δηλαδή πόσο μπλε, κόκκινο ή πράσινο θα εμφανιστεί στον χάρτη. Κι αυτό γίνεται συνταγή της καταστροφής τους. Δικαιολογημένα...

http://www.kathimerini.gr/767813/opinion/epikairothta/politikh/exase-h-topikh-aytodioikhsh
 

nickel

Administrator
Staff member
Άλλο ένα ερώτημα, αυτό από τον Νίκο Σαραντάκο σε ιστολόγημα 100% πολιτικό:

Νίκησε η τοπική αυτοδιοίκηση;

Το ιστολόγιο προτιμά να λεξιλογεί παρά να πολιτικολογεί, αλλά δεν ζει και σε άλλο πλανήτη. Την επομένη μιας σημαντικής εκλογικής αναμέτρησης, έτσι κι αλλιώς το ενδιαφέρον είναι στραμμένο στα εκλογικά αποτελέσματα, οπότε ένα αμιγώς λεξιλογικό άρθρο θα φαινόταν παράταιρο. Έτσι, στα επόμενα θα πολιτικολογήσω α βολοντέ, όχι σαν ουδέτερος παρατηρητής (υπάρχουν;) αλλά σαν έντιμος σχολιαστής που έχει σαφώς ταχθεί με μια συγκεκριμένη πλευρά. Έντιμος με την έννοια ότι θα πω αυτά που σκέφτομαι, χωρίς να προσπαθώ να τα παρουσιάσω πειραγμένα για να κερδίσω κάποιαν αντιπαράθεση ή να σας πείσω -και θα περιμένω φυσικά να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. [...]

http://sarantakos.wordpress.com/2014/05/19/ekloges-3/
 
Εμένα μου φαίνεται ότι όποιος συμφωνεί με το άρθρο θα πρέπει να βάλει τίτλο «Κέρδισε η τοπική αυτοδιοίκηση (αλλά δεν το καταλάβαμε)». Αυτό δεν λέει; Εκτός αν θεωρούμε εκλογές τα πάνελ της τιβί.

edit: αναφέρομαι στο άρθρο του Μανδραβέλλη, δεν είχα δει το δεύτερο ποστ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι στις χθεσινές εκλογές έχασε η Τοπική Αυτοδιοίκηση. Οχι λόγω των αποτελεσμάτων, αλλά επειδή τα ζητήματα που αφορούν τις τοπικές κοινωνίες δεν συζητήθηκαν καθόλου.

Δεν είμαι σίγουρος ότι θέλει να πει ότι κέρδισε ως προς τα αποτελέσματα. Εκεί ίσως οι εκτιμήσεις του καθενός αλλάζουν από τόπο σε τόπο.

Πάντως, και το δικό μου τοπικό παράπονο ήταν ότι δεν ψήφισα σαν πολίτης με επαρκείς γνώσεις για τον τόπο του. Φταίω εγώ σε μεγάλο ποσοστό, αλλά δεν φταίω αποκλειστικά εγώ. Κάποιες τοπικές κοινότητες έχουν σοβαρό πρόβλημα ενημέρωσης και εγώ είμαι από αυτούς που δεν θέλουν να ψηφίζουν κομματικά στην ΤΑ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γι' αυτό σε κάποιους δήμους πας να κάνεις μεταδημότευση και οι υπάλληλοι κάνουν ό,τι μπορούν για να μην σε δεχτούν και αλλάξει η εκλογική βάση...
 
Το δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι στις χθεσινές εκλογές έχασε η Τοπική Αυτοδιοίκηση. Οχι λόγω των αποτελεσμάτων, αλλά επειδή τα ζητήματα που αφορούν τις τοπικές κοινωνίες δεν συζητήθηκαν καθόλου.

Δεν είμαι σίγουρος ότι θέλει να πει ότι κέρδισε ως προς τα αποτελέσματα. Εκεί ίσως οι εκτιμήσεις του καθενός αλλάζουν από τόπο σε τόπο.

Λέει όμως για το «βαθύτατο πολιτικό αίτημα», λέει ότι «η κοινωνία ξεκόλλησε από τον κομματικό εναγκαλισμό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης», αλλά εμείς συνεχίζουμε να μετράμε κουκιά κλπ.

(Ότι θα εφάρμοζα ποτέ τις γνώσεις της "κατανόησης κειμένου" που κάναμε στο σχολείο δεν το φανταζόμουν τότε!) :p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Ότι θα εφάρμοζα ποτέ τις γνώσεις της "κατανόησης κειμένου" που κάναμε στο σχολείο δεν το φανταζόμουν τότε!) :p
Εγώ ξέρω τι φοβάσαι. Ότι μπορεί να πέσει θέμα σε επόμενες πανελλαδικές... :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλό, δόχτορα!

Καλά, μετρά και σε ποια στιγμή του τραμπαλίσματος θα βγάλεις το ενσταντανέ. Εγώ επικεντρώνομαι στο τι δεν συζητήθηκε:

Δεν συζητήθηκαν καθόλου τα μεγάλα προβλήματα των αυτοδιοικητικών δομών, ούτε οι προκλήσεις που έχει. Δεν έγινε καν διάλογος για την πρόταση –που έμοιαζε να ασπάζεται και ο πρωθυπουργός– της οικονομικής αυτοτέλειας των δήμων, τη μεταφορά δηλαδή του φόρου ακινήτων στην Τ.Α. και κατάργηση της κρατικής επιδότησης.

Δεν συζητήθηκε το θέμα της διαφθοράς· το γεγονός ότι ο νόμος για τους αποτεφρωτήρες νεκρών έχει περάσει πριν από επτά χρόνια και ακόμη δεν έγινε τίποτε· το εκρηκτικό πρόβλημα των σκουπιδιών· η απώλεια του δημόσιου χώρου κ.λπ. Ολα αυτά είναι μεγάλα προβλήματα που θα τα βρούμε πάλι μπροστά μας εντελώς... «ξαφνικά».
 
Συζήτηση; Τι μας χρειάζεται η συζήτηση; Όλα τα προβλήματα τα ενσωματώνει και τα υπερβαίνει το υπερσύνθημα: Αλλιώς μαζεύει τα σκουπίδια ο μνημονιακός δήμαρχος, αλλιώς τα μαζεύει ο αντιμνημονιακός.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αλλιώς μαζεύει τα σκουπίδια ο μνημονιακός δήμαρχος, αλλιώς τα μαζεύει ο αντιμνημονιακός.
Για το οποίο έχουν δοθεί και εξηγήσεις, όμως: «Θέλουμε τα σκουπίδια να τα μαζεύουν ιδιώτες εργολάβοι ή από μόνιμο προσωπικό των ΟΤΑ;» Κάτι που προβληματίζει και τα δικαστήρια («Προδήλως απαραίτητες» για το Δημόσιο έκρινε το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών τις θέσεις εργασίας των 393 καθαριστριών του ΥΠΟΙΚ, βλ. εδώ)
 
Ίσως έπρεπε να σημειώσω ότι δεν μπήκα στην ουσία του άρθρου, αλλά στη σχέση τίτλου με περιεχόμενο, άσχετα από τη δική μου γνώμη.

(Δεν μπορώ να κρατηθώ: φυσικά, άλλο είναι να μαζεύουν τα σκουπίδια δημοτικοί υπάλληλοι, άλλο να τα μαζεύει ο Χ Οικονομάκης -if you know what I mean- με το διαβόητο outsourcing).

εδιτ: μα τι θα γίνει, δόκτωρ, με την περίπτωσή Σας; :curse:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως έπρεπε να σημειώσω ότι δεν μπήκα στην ουσία του άρθρου, αλλά στη σχέση τίτλου με περιεχόμενο, άσχετα από τη δική μου γνώμη.
Θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζαμε ποιος ήταν ο αρχικός τίτλος του κειμένου (αν ήταν διαφορετικός, φυσικά)...



εδιτ: μα τι θα γίνει, δόκτωρ, με την περίπτωσή Σας; :curse:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ε, δεν χωράνε δύο καρπούζια σε μια μασχάλη, ιδίως όταν έχεις να χειριστείς εξάσφαιρο... ;)
 
Ας μπω και στην ουσία του άρθρου λοιπόν: αν ο κ. Γιάννης Μώραλης στον Πειραιά θεωρείται φρέσκο πρόσωπο στην πολιτική ομού με τον Σακελλαρίδη, και αυτό σημαίνει ότι εκτός από το κομματικό μήνυμα των αυτοδιοικητικών εκλογών [...] υπάρχει κι ένα βαθύτατο πολιτικό αίτημα, που είναι η ανανέωση του μουχλιασμένου κομματικού συστήματος, ανεξαρτήτως των όρων με τους οποίους θα γίνει αυτή... ε τότε να τη βράσω την τοπική αυτοδιοίκηση και τη νίκη ή ήττα της, χίλιες φορές καλύτερα το κομματικό μήνυμα. Τα θέλει και τα γράφει ή του ξεφεύγουν;
 

nickel

Administrator
Staff member
ε τότε να τη βράσω την τοπική αυτοδιοίκηση και τη νίκη ή ήττα της, χίλιες φορές καλύτερα το κομματικό μήνυμα.
Συμφωνώ. Στο #4 αυτό εννοούσα, ότι ακόμα κι αν τα αποτελέσματα δείχνουν ότι «η κοινωνία ξεκόλλησε από τον κομματικό εναγκαλισμό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης», δεν σημαίνει ότι κάθε αποτέλεσμα αποτελεί νίκη της ΤΑ. Αλλά, από την άλλη, στο «χίλιες φορές καλύτερα το κομματικό μήνυμα», ο άλλος θα σε ρωτήσει: «Ποιου κόμματος;»
 
Ο Μανδραβέλλης, κτγμ, δείχνει να θεωρεί «νίκη της τοπικής αυτοδιοίκησης» το αποτέλεσμα, κάτι σαν μυστική νίκη που δεν κατάλαβε κανείς στα πάνελ τα οποία εξακολούθησαν να μετράνε κλπ κλπ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι στις χθεσινές εκλογές έχασε η Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Ο Μανδραβέλλης, κτγμ, δείχνει να θεωρεί «νίκη της τοπικής αυτοδιοίκησης» το αποτέλεσμα, κάτι σαν μυστική νίκη που δεν κατάλαβε κανείς στα πάνελ τα οποία εξακολούθησαν να μετράνε κλπ κλπ.

Εγώ διάβασα το αντίθετο, πάντως. Θα μου πεις να μην το πάρω τοις μετρητοίς. Χμμμ....
 
Εγώ διάβασα το αντίθετο, πάντως. Θα μου πεις να μην το πάρω τοις μετρητοίς. Χμμμ....
...στις χθεσινές εκλογές έχασε η Τοπική Αυτοδιοίκηση. Οχι λόγω των αποτελεσμάτων... [... Ή]δη από τις εκλογές του 2010, η κοινωνία ξεκόλλησε από τον κομματικό εναγκαλισμό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης
Δεν θα επιμείνω όμως, ας σταματήσουμε να κυνηγάμε την ουρά του Μανδραβέλλη να πιάσουμε την ουσία!
 
Top