Κροάτες ή Κροατοί;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ νόμιζα ότι οι κάτοικοι της Κροατίας λέγονται "Κροάτες", αλλά το in.gr έχει αντίρρηση:

Capture.JPG

«Όχι» στους γάμους ομοφυλόφιλων είπαν οι Κροατοί σε δημοψήφισμα


Το Γκουγκλ συμφωνεί μαζί μου. Εσείς τι λέτε;
 

Earion

Moderator
Staff member
Δόκτορα, λες να συμβεί το απίθανο, να σφυρίξει κανείς γνώστης στο αφτί του υλατζή ότι παλιά, πολύ παλιά, στα βυζαντινά χρόνια, ο Κωνσταντίνος Πορφυρογέννητος έλεγε οι Χρωβάτοι, γενική των Χρωβάτων; Κάτι δηλαδή σαν τον ελιγμό του Παναγιώταρου, που προσπάθησε να σώσει τη γκάφα του με τον Κωνσταντίνο Κολοκοτρώνη; Μπα, απίθανο το βλέπω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πού μας στέλνεις, Εάριε, μεσημεριάτικα, αντί να δουλεύουμε για να αυξήσουμε το ΑΕΠ της χώρας; :-)

Από το Περί εποικήσεως σλαβικών τινών φύλων εις την Πελοπόννησον του Κ. Παπαρρηγόπουλου (σελ. 78):

[...] Ο Βαρθολομαίος Κοπιτάρος εικάζει άρα ότι και από αυτής της ελεύσεως των Χρωβάτων και Σέρβλων εις την Δαλματίαν, την Ιλλυρίαν και την άνω Μυσίαν της γινομένης επί Ηρακλείου του βασιλέως, δηλαδή μεταξύ των ετών 610-640 από Χ. κατελθούσαι αι Σλαβικαί φυλαί επώκησαν εις την Πελοπόννησον [...]

Το Σέρβλων δεν είναι τυχαίο, πιο κάτω ακολουθεί Σερβλία κ.ά.
Όσο για το Κοπιτάρος...
 

cougr

¥
Σίγουρα, Alex. Τη λέξη typo τη χρησιμοποίησα πολύ χαλαρά και καταχρηστικά.
 
Μα πάνω που ήμουν έτοιμος να παρέμβω και να διαμαρτυρηθώ εντόνως που μου χαλάνε το ονόματο, εξέλιπε το αντικείμενο της παρέμβασης...
 
Top