metafrasi banner

demotivated

GeorgeA

Member
Γεια σας,
Καλή εβδομάδα.

Πώς θα λέγαμε demotivated στα ελληνικά;
Είναι απλώς ένα σύμπτωμα/ παρενέργεια φαρμάκου χωρίς άλλα συμφραζόμενα. (Δηλαδή είναι σε λίστα παρενεργειών που δίνει κάποιος που τον ρώτησαν - όχι παρενέργειες που αναγράφονται στο χαρτάκι μέσα στο φάρμακο).

Και εύχομαι να είστε motivated όλη σας την εβδομάδα! :)

Αλήθεια αναρωτιέμαι πώς θα λέγαμε και το motivated σ΄ αυτήν την περίπτωση;
Αυτοπαρακινούμενοι?
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχουμε κάποια πράγματα για την κινητροδότηση στο νήμα Incentivized and Disincentivized.
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?13635-Incentivized-and-Disincentivized

Το δικό μας κινητροδοτημένος δεν είναι από τις λέξεις που με ενθουσιάζουν. Στο αρνητικό θα περνούσε η σκέψη μου και από τα αποκαρδιωμένος και αποθαρρυμένος. Αλλά τα καταθέτω για να αρχίσει η συζήτηση, ελπίζοντας να προκύψει κάτι καλύτερο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάμε στα ιατρικά λοιπόν. Στα συμπτώματα της κατάθλιψης έχουμε:
Οξεία αίσθηση απώλειας, ανεξήγητη θλίψη, απώλεια ενέργειας, έλλειψη ενδιαφέροντος.
 

SBE

¥
Να ένα καλό παράδειγμα περί λέξεων. Άμα με ρωτάγανε πως είμαι ψυχολογικά δεν θα έλεγα ποτέ demotivated, προφανώς γιατί αν και αντιλαμβάνομαι τι θέλει να πει, δεν υπάρχει στο μυαλό μου η λέξη με αυτή την έννοια. Θα έλεγα ότι δεν έχω διάθεση για τίποτα ή κάποιο από τα προτεινόμενα, να και μάλλον στην περίφραση θα πήγαινε γιατί το αδιάθετος έχει καπαρωθεί.
Λένε τα λεξικά: demotivate: to make someone less enthusiastic about a job
 

GeorgeA

Member
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες που μου δώσατε.

Βλέπω πως μπορούμε να το αποδώσουμε ελεύθερα με αρκετούς τρόπους και ανάλογα με την περίπτωση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ το έλλειψη ενδιαφέροντος (και το έλλειψη διάθεσης 2ο) πιο κοντά απ' όλα τ' αλλά και το πιο διαφοροποιημένο από τα άλλα τα οποία έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί για άλλες παρενέργειες που έχουν προαναφερθεί στο ντοκιμαντέρ.
Και τώρα σκέφτηκα και το έλλειψη παρορμητισμού [?]
Το συνάντησα, επίσης, σε δύο άλλες συνεντεύξεις στο ίδιο ντοκιμαντέρ

Ο ένας λέει:
... A lack of motivation really, I just stopped caring.
Εδώ θα έλεγα, "... μια έλλειψη ενδιαφέροντος, απλά έπαψα να νοιάζομαι."

Ο άλλος:
... I was constantly demotivated, very worn down all the time.
Κι εδώ, ... "Είχα χάσει κάθε ενδιαφέρον σε μόνιμη βάση, ήμουν συνεχώς εξαντλημένος."
 

Zazula

Administrator
Staff member
To δεύτερο δεν είναι αυτό που λέμε «ατονία»;
 
Top