ad
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: ΔΠΥ στο ΙΚΑ ή στο ΤΕΒΕ;

Senior Member pit's Avatar

ΔΠΥ στο ΙΚΑ ή στο ΤΕΒΕ;

Η Αλεξάνδρα με έπεισε να ποστάρω το συγκεκριμένο ερώτημά μου. Ελπίζω να βρω απάντηση-λύση.
    Εργάζομαι ήδη ως μεταφραστής-υποτιτλιστής με εταιρείες και εκδοτικούς. Μέχρι τώρα με πλήρωναν κυρίως με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης από την πλευρά τους. Έχω όμως αύριο ραντεβού με μεγάλη εταιρεία, η οποία ζητάει να έχεις δελτίο παροχής υπηρεσιών. Όντας νέος και ανασφάλιστος, θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας για το αν θα πρέπει να εγγραφώ στο ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ, προκειμένου να βγάλω δελτίο, καθώς νομίζω ότι πλέον ισχύουν και τα δύο ταμεία. Ποια η διαφορά τους, αλήθεια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παναγιώτης Σταματέλος
    Laughter translates into any language.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Για να διευκρινίσω τη δική μου ανάμειξη, απλώς άκουσα ότι οι νεοασφαλιζόμενοι μεταφραστές έχουν το δικαίωμα επιλογής ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος που το έχει ήδη κάνει για να μας φωτίσει πάνω στο θέμα.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Για να διευκρινίσω τη δική μου ανάμειξη, απλώς άκουσα ότι οι νεοασφαλιζόμενοι μεταφραστές έχουν το δικαίωμα επιλογής ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος που το έχει ήδη κάνει για να μας φωτίσει πάνω στο θέμα.
    Ίσως δεν το διευκρίνισα εγώ σωστά. Δεν το έχω ακούσει για το ΙΚΑ μόνο από 'σένα. Κι άλλος μού το έχει πει. Το θέμα είναι ότι είμαι άσχετος μ' αυτά, καθώς δεν είχε χρειαστεί μέχρι τώρα να τα μάθω. Ήρθε όμως η ώρα! Σήμερα το απόγευμα θα πάρω και το λογιστή τηλέφωνο, αλλά αν έχει κάποιος άποψη, πολύ καλοδεχούμενη!

Senior Member stathis's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστής (να "βγάλεις μπλοκάκι" πολύ απλά), πρέπει να είσαι γραμμένος στο ΤΕΒΕ. (Αν έχει αλλάξει κάτι, διορθώστε με.)

Αφού γραφτείς στο ΤΕΒΕ και κάνεις έναρξη, έχεις δικαίωμα να μεταπηδήσεις στο ΙΚΑ διατηρώντας τα βιβλία του ελεύθερου επαγγελματία, με την προϋπόθεση ότι είσαι νέος (και ωραίος) ασφαλισμένος (δηλαδή πρωτοασφαλίστηκες μετά το 1993).
    War all the time

Για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστής (να "βγάλεις μπλοκάκι" πολύ απλά), πρέπει να είσαι γραμμένος στο ΤΕΒΕ. (Αν έχει αλλάξει κάτι, διορθώστε με.)

Αφού γραφτείς στο ΤΕΒΕ και κάνεις έναρξη, έχεις δικαίωμα να μεταπηδήσεις στο ΙΚΑ διατηρώντας τα βιβλία του ελεύθερου επαγγελματία, με την προϋπόθεση ότι είσαι νέος (και ωραίος) ασφαλισμένος (δηλαδή πρωτοασφαλίστηκες μετά το 1993).
    Σ' ευχαριστώ πολύ, Στάθη!

Να κάτι που δεν το ήξερα. Γνώριζα για το ΤΕΒΕ, πώς γίνεται η έναρξη επαγγέλματος, αλλά δεν ήξερα ότι μπορώ να κρατήσω το μπλοκ του ΤΕΒΕ και να πάω στο ΙΚΑ.
    Τι όφελος έχει αυτό, αλήθεια; (μπορεί να είναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά το είπα, είμαι άσχετος. Λόλα, να ένα μήλο!)

Senior Member stathis's Avatar
    Quote Originally Posted by pit View Post
    Τι όφελος έχει αυτό, αλήθεια;
    Αποφασίζεις να βγάλεις μπλοκάκι επειδή έχεις αρκετές δουλειές και δεν σε καλύπτουν πλέον οι αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην πορεία, σου παρουσιάζεται μια inhouse δουλειά, δεν θέλεις όμως να χάσεις και τη φριλάντζα. Μπορείς λοιπόν να προσληφθείς κανονικά με ασφάλιση ΙΚΑ, παίρνοντας εξαίρεση από το ΤΕΒΕ. Έτσι διατηρείς τα βιβλία σου, συνεχίζεις να κόβεις αποδείξεις, παύεις να πληρώνεις εισφορές στο ΤΕΒΕ και φυσικά δεν δικαιούσαι πλέον τίποτα από αυτό.

Επίσης, αν τα έσοδά σου από το ελεύθερο επάγγελμα δεν υπερβαίνουν το μισό των εσόδων από τις μισθωτές υπηρεσίες, τότε φορολογείσαι ως μισθωτός και όχι ως ελεύθερος επαγγελματίας, το οποίο σε συμφέρει πολύ, ιδιαίτερα μετά την κατάργηση του αφορολόγητου για τους ελεύθερους επαγγελματίες.
    War all the time

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Άρα, δεν μας τα είπαν πολύ σωστά. Για να μεταπηδήσεις στο ΙΚΑ, πρέπει απαραιτήτως να είσαι ΚΑΙ μισθωτός. Κανένας υποτιτλιστής δεν είναι μισθωτός.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Είσαι τρομερά κατατοπιστικός! Να είσαι καλά! Μου γεννήθηκαν όμως κάποιες απορίες. Εγώ δουλεύω freelance με διάφορες εταιρείες. Οπότε ξεκινάω με το ΤΕΒΕ. Μετά μπορώ να μεταπηδήσω στο ΙΚΑ όποτε θέλω, ανεξάρτητα από το αν έχω πρόταση για inhouse εργασία; Γιατί δεν το βλέπω σύντομα να πιάνω μόνιμη θέση σε εταιρεία. Οπότε, θα κόβω αποδείξεις του ΤΕΒΕ (χωρίς να πληρώνω, αν κατάλαβα σωστά) και θα έχω το ΙΚΑ να το πληρώνω (φαντάζομαι είναι πιο λίγο από το ΤΕΒΕ), περιμένοντας να το χρησιμοποιήσω;

Και πάλι ευχαριστώ.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Εγώ θυμάμαι όταν είχα γραφτεί στο ΤΕΒΕ μια φωτεινή παντογνώστης του τμήματος της περιοχής μου μού είχε πει ότι αφού η εργασία μου είναι με το κομμάτι, έπρεπε να πάω στο ΙΚΑ με μπλοκάκι. Το θέμα είναι ότι αυτό, όπως μου εξήγησαν τότε στο ΙΚΑ, σήμαινε ότι ο εργοδότης έπρεπε να με προσλαμβάνει και να με απολύει (μπορεί να μου τα είπαν και λάθος) για κάθε δουλειά.

Βασικά, ρώτα κατευθείαν το ΙΚΑ. Αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψη είναι οι εισφορές καθώς και η ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Κατά τη γνώμη μου, το ΤΕΒΕ είναι σαφώς καλύτερο ως προς το δεύτερο. Α, και αν είστε ήδη μισθωτοί, μπορείτε να κάνετε έναρξη στο ΤΕΒΕ παίρνοντας παράλληλα απαλλαγή από τις εισφορές.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Βρε, παιδιά...
    Τι είναι ο μισθωτός (πέρα από το αυτονόητο;), οέο;

Sorry που ρωτάω τόσα, αλλά ο Χριστός είπε "ζήτησε και θα σου δοθεί"...

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Bookmarks