Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Το νήμα του δώδεκα

Administrator nickel's Avatar
    Έξι χρόνια στο δημοτικό, έξι στο γυμνάσιο...

Υλικό και για άλλα νήματα:

Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Έξι χρόνια στο δημοτικό, έξι στο γυμνάσιο...

Υλικό και για άλλα νήματα:
    αξιοποιημένο ήδη: Παιδίν μου, μάθε γράμματα και ωσάν εσέναν έχει.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member
    Μερικά λιγότερο γνωστά δωδεκάρια:

Οι δώδεκα πίνακες (δέλτοι) του ρωμαϊκού δικαίου.
    Οι βίοι των δώδεκα Καισάρων
    Η δωδέκατη δυναστεία της Αιγύπτου
    Τα δώδεκα βήματα και οι δώδεκα παραδόσεις (των Ανώνυμων Αλκοολικών κτλ.)
    The twelfth of never

and last but not least.... Τα τρία δωδεκάρια

... οι δώδεκα άθλοι του Ηρακλή...
    Και άλλοι δώδεκα του Αστερίξ, αγγλιστίξ:

The Twelve Tasks of Asterix (Les Douze travaux d'Astérix) is a 1976 French animated feature film based on the Asterix comic book series. René Goscinny and Albert Uderzo, the creators of the series, wrote the story and directed the film themselves; with co-direction by Pierre Watrin and the screenplay co-written by Pierre Tchernia, a friend of Goscinny and Uderzo. The movie was directed, produced and animated at Goscinny and Uderzo's own animation studio, Studios Idéfix and the only Asterix animated film how [sic] used Xerography Process.

It is the only Asterix movie to date (animated or live-action) to be based on an original screenplay rather than on material from any of the comic book stories. Later, however, it was adapted into a comic book as well as an illustrated text story book and a series of twelve books for young readers.
    [...]

και ελληνιστίξ:

When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Quote Originally Posted by cougr View Post
    The twelfth of never
    Πω πω τι θυμήθηκες, μεγάλε! Ήταν ένα από τα (πολλά) τραγούδια που μου δίδαξαν αγγλικά. Και χτυπιόμουν κάτω να καταλάβω τι στο καλό ήταν αυτό το «twelfth of never».

The song's title comes from the popular expression "the 12th of Never", which is used as the date of a future occurrence that will never come to pass.
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Twelfth_of_Never

Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

[...]The song's title comes from the popular expression "the 12th of Never", which is used as the date of a future occurrence that will never come to pass.
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Twelfth_of_Never
    Οι αγγλόφωνοι παίζουν με το μήνα, εμείς με την ημερομηνία:
    Άιντε και αντίο, θα σε δω στο πλοίο,
    στις 32 του άλλου του μηνός...

Ούτε σε τρία τέρμινα, ούτε σε δεκατρία (12+1), not in a blue moon, not even in a month of Sundays (that's the Nevember... er... Neverary... erm... Nevernevermonth, then?)

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Στις ελληνικές καλένδες, βρε παιδί μου, τέλος πάντων.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member
    Εκτός από τις 32 του μηνός για την ανύπαρκτη ημερομηνία έχουμε επίσης:
    τον μήνα που δεν έχει Σάββατο, τον κόκκινο Μάη (πριν το 1968), και κυρίως του Αγίου Ποτέ, με τη γνωστή παραλλαγή (και δη: ανήμερα) που η μαμά μου δεν μ' αφήνει να την πω.

Quote Originally Posted by sarant View Post
    Εκτός από τις 32 του μηνός για την ανύπαρκτη ημερομηνία έχουμε επίσης:
    τον μήνα που δεν έχει Σάββατο, τον κόκκινο Μάη (πριν το 1968), και κυρίως του Αγίου Ποτέ, με τη γνωστή παραλλαγή (και δη: ανήμερα) που η μαμά μου δεν μ' αφήνει να την πω.
    Καλημέρα. Το θλιβερό είναι ότι, απ' όλες τις συνώνυμες εκφράσεις που αναφέρατε, εγώ σκέφτηκα μόνο εκείνη που κι εμένα δεν με αφήνει η μαμά μου να την πω, οπότε δεν είπα καμία...

Senior Member SBE's Avatar
    Εμένα μάλλον δεν την έλεγε κανείς στο περιβάλλον μου αυτή την έκφραση (είχαν μαμάδες όλοι), οπότε, ω του θαύματος, πέτυχαν το σκοπό τους οι μαμάδες, δεν έχω ιδέα για ποια εκφραση μιλάτε.

Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Bookmarks