Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Σύρριζα στις ρίζες και την πολιτική, αλλιώς φύκια για μεταξωτές κορδέλες

Senior Member bernardina's Avatar

Σύρριζα στις ρίζες και την πολιτική, αλλιώς φύκια για μεταξωτές κορδέλες

Κάνοντας μια βόλτα στα μπλογκ που συμπαθώ, βρήκα εδώ ένα ποστ που συνδυάζει δυο απ' τις μεγάλες μου αγάπες: τις λέξεις και την πολιτική. Πρόκειται για ένα πνευματώδες και αρκούντως ειρωνικό σχόλιο (στα οποία είναι άσοι οι ευφυείς Βρετανοί).
    Κάθε ομοιότητα με εγχώρια πρόσωπα και καταστάσεις οφείλονται προφανώς στη νοσηρή φαντασία των αναγνωστών.

Αλήθεια, στα καθ' ημάς, αυτό το Astro Turf θα μπορούσε να αποδοθεί ως φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ή μας ανοίγεται γι' άλλη μια φορά πεδίο δόξης λεξιπλασίας λαμπρόν;
    Any suggestions?
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member Cadmian's Avatar
    Πάρα πολύ ωραίο ιστολόγιο. Πέραν τούτου, συμφωνώ με τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Before you diagnose yourself with depression or low self esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounding yourself with assholes. -William Gibson

Τον ουρανό με τα άστρα/ οικόπεδα στον Άρη/λαγούς με πετραχήλια τάζουν οι ριζοσπάστες.

Το radix πάντως δεν είναι ελληνικό αλλά λατινικό που λέει το πόστιον της Ανόητης Μελάνης

Administrator nickel's Avatar
    Τη γλωσσική συζήτηση μπορούμε να τη συνεχίσουμε στο νήμα για grassroots (όπου αναφέρεται και το astroturfing, από τον καλό κύριο αποπάνω).

Αλλά να επισημάνω εδώ ότι το radix (απ' όπου radical, eradicate) είναι λατινικό και καθόλου ελληνικό. Μάλιστα, από το radix πήραμε εμείς κάποια στιγμή το ραδίκι.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Quote Originally Posted by MelidonisM View Post

Το radix πάντως δεν είναι ελληνικό αλλά λατινικό που λέει το πόστιον της Ανόητης Μελάνης
    Ναι, του το επισήμανε και ο Νεοκίδιος (που έχει γίνει τακτικός σχολιαστής του Ίνκι από τότε που έβαλα λίκνο του στου Σαραντ.)
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Παρακολουθώ με κάποια υστέρηση. Θα φταίει η υστερία των ημερών...
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Σχετικά με το radix και ρίζα, είδα στου Δορμπαράκη: ρίζα, η (ιαπετ. ριζ. vrad - πβ. αιολ.βρίσδ-α, ράδιξ -ικος, ράδαμνος λατ. ramnus = κλάδος, radius = ραβδίον) κλπ.

ΥΓ. Γκουγκλίζοντας το βρίσδα, βρήκα ένα μπλογκ όπου, κάνοντας δεξί κλικ πάνω στη λέξη για να σας τη μεταφέρω, μού βγήκε παραθυρόπουλο με το μήνυμα ώωωωπα, ως εδώ και μη παρέκει!

Μα το Χριστό και μα την Παναΐα, δεν κάνω πλάκα!
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member SBE's Avatar
    To Etymologicon αναπαύεται εδώ και καιρό στο τραπεζάκι του σαλονιού, εκεί που το άφησα όταν μου το φέρανε και ακόμα δεν το έχω ούτε ξεφυλλίσει. Τώρα με βάζετε σε πειρασμό...

ΥΓ Το ίδιο τραπεζάκι φιλοξενεί καμιά εικοσαριά ακόμα βιβλία που δεν έχουν διαβαστεί, για να θυμάμαι ότι πρέπει να στρωθώ.

Quote Originally Posted by SBE View Post
    ΥΓ Το ίδιο τραπεζάκι φιλοξενεί καμιά εικοσαριά ακόμα βιβλία που δεν έχουν διαβαστεί, για να θυμάμαι ότι πρέπει να στρωθώ.
    Το καλό μου το Kindle μού τα δείχνει είκοσι είκοσι (νομίζω) και έτσι δεν αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να ζητήσω δάνειο μια τριακονταετία για να αντεπεξέλθω.

Senior Member SBE's Avatar
    Η τακτική μου είναι ότι δεν αγοράζω βιβλία πλέον, έτσι και δεν πιάνουν χώρο και την βιβλιοθήκη της γειτονιάς τιμώ. Δυστυχώς, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μου δίνουν βιβλία. Τα οποία δεν έχουν προτεραιότητα, αφού προηγούνται τα βιβλία της βιβλιοθήκης. Κιντλ δεν έχω, έχω όμως δυο βιβλία στο σμαρτοκινητό που θέλω να διαβάσω.

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Bookmarks