Εγκατάσταση δεύτερου λειτουργικού συστήματος

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το κομπιούτερ μου λειτουργεί με Windows 7, αλλά θα ήθελα να εγκαταστήσω ξανά τα ΧΡ στον δεύτερο, κενό σκληρό δίσκο που έχω στο σύστημά μου. Εκεί ήταν εγκατεστημένα πριν βάλω τα 7άρια στον μεγαλύτερο δίσκο που πρόσθεσα. Τώρα επειδή έχω πρόβλημα μ' ένα λογισμικό που μάλλον επιμένει στα ΧΡ και δεν θέλει τα 7άρια, θέλω να κάνω μια απόπειρα να ξαναεγκαταστήσω τα ΧΡ στον παλιό δίσκο.

Θα παρακαλούσα τους επαΐοντες του φόρουμ να μου πουν ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω αυτή την εγκατάσταση και να έχω επιλογή συστήματος όταν ανοίγω τον υπολογιστή, αλλά φυσικά να ξεκινάνε ως default τα 7άρια αν δεν κάνω καμιά επιλογή.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χμμ... Έχω άλλο εργαλείο boot management εγκατεστημένο, δεν έχω; Πώς το λένε για να το βρω;
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρεμφερής ερώτηση: Τα Windows 7 δεν επιτρέπουν compatibility mode για να μπορεί να τους πει κανείς να δουλέψει ένα πρόγραμμα βλέποντας το λειτουργικό σαν να είναι Windows XP;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάνεις μια εγκατάσταση των ΧΡ στον άλλον δίσκο και στη συνέχεια, επειδή τα ΧΡ θα γράψουν τον δικό τους bootloader πάνω απ' αυτόν που χρησιμοποιούν τα 7άρια, θα χρειαστείς το EasyBCD: http://www.howtogeek.com/howto/8790/dual-boot-your-pre-installed-windows-7-computer-with-xp/.
Αφού τα ΧΡ θα εγκατασταθούν σε χωριστό δίσκο και όχι σε partition του ίδιου δίσκου με τα 7άρια, γιατί θα γράψουν τον δικό τους bootloader πάνω απ' αυτόν που χρησιμοποιούν τα 7άρια;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έναν bootloader έχει ο υπολογιστής σου, όσους σκληρούς κι αν διαθέτει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Thank you, teacher.

Τελευταία ερώτηση:
Επομένως, εγκαθιστώ τα XP, και μετά εγκαθιστώ το EasyBCD και στο δεύτερο σύστημα ή αρκεί που είναι εγκατεστημένο στο πρώτο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θα πρέπει να το εγκαταστήσεις και στα ΧΡ διότι μετά την εγκατάστασή τους τα ΧΡ θα ξεκινούν αυτομάτως εκείνα και δεν θα μπορείς να μπεις στα 7άρια μέχρι να κάνεις τις ρυθμίσεις με το EasyBCD.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, αλλά πώς θα το εγκαταστήσω στον δεύτερο σκληρό, αφού δεν με αφήνει; Όταν βάζω τo CD της εγκατάστασης, μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα ΧΡ, αφού έχω εγκατεστημένο νεότερο σύστημα, και δεν με αφήνει να επιλέξω την εγκατάσταση στον δεύτερο σκληρό δίσκο.
 
Τα 7 πάντως σε ρωτούν αν θέλεις διπλό λειτουργικό, αν βρουν παλιότερη έκδοση. Αν δεν βρεις άλλη λύση, μπορείς να αποσυνδέσεις τον σκληρό με τα 7, να εγκαταστήσεις τα ΧΡ στον άλλον και μετά να επανεγκαταστήσεις τα 7 στον πρώτο σκληρό, ζητώντας εγκατάσταση dual boot.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όταν βάζω τo CD της εγκατάστασης, μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα ΧΡ, αφού έχω εγκατεστημένο νεότερο σύστημα, και δεν με αφήνει να επιλέξω την εγκατάσταση στον δεύτερο σκληρό δίσκο.
Από περιέργεια: Μπουτάρισες από το cd εγκατάστασης των ΧΡ και σου το 'πε αυτό;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ακόμα επιχειρήσει να μπουτάρω από το CD όταν το είπα αυτό. Στη συνέχεια, παιδεύτηκα μισή ώρα και δεν κατάφερα να αλλάξω τη σειρά μπουταρίσματος, και μετά τα παράτησα. Θα ξαναρχίσω σήμερα. Αυτή η Asrock έχει το δικό της ωραίο interface, που δεν το έχω καταλάβει ακόμα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άλεξ, η εγκατάσταση των ΧΡ στη συγκεκριμένη περίπτωση γίνεται με πολύ συγκεκριμένο τρόπο: Μπουτάρισε απ' το cd εγκατάστασης! :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μωρέ, το κατάλαβα αμέσως μόλις είχα γράψει το ποστ. Αλλά σου λέω ότι δεν έχω καταφέρει ν' αλλάξω τη σειρά μπουταρίσματος ακόμα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για να μπουτάρει από το cd πρώτα; Το boot sequence στο EFI/BIOS δλδ;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακριβώς. Ήξερα παλιά ν' αλλάζω τη σειρά μπουταρίσματος στο BIOS. Τώρα που έχω τη μητρική Asrock βγάζει ένα όμορφο λογισμικό γι' αυτά τα πράγματα, που δεν έχω ακόμα καταλάβει πώς λειτουργεί.
 
Top