metafrasi banner

St John's wort

What is the commonest name in Greek for this flower? λειχηνόχορτο/βαλσαμόχορτο/βάλσαμο/ υπερικό; I know the actual word will differ from island to island and from place to place but it would be interesting to see the word most often (and unambiguously) used and to have a thread linking this to other Greek flowers with medicinal properties.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
The most common word is βάλσαμο. Υπερικό is the genus name. In some places in Greece it is also called σπαθόχορτο (sword herb), due to its healing properties, i.e. it was used for treating wounds caused by swords. In places where it grows, people collect it and place it in jars of olive oil for several days; the result is a balm used for burns, cuts etc. I was reading recently that it is grown here in Greece and exported to the US, where it is used to make antidepressants (e.g. Prozac).
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως είναι σκόπιμο να πούμε βαλσαμόχορτο (κρίνω από το λεξικό του Μπαμπινιώτη και ένα βιβλίο για βότανα) για να μην μπερδεύεται με τα άλλα βάλσαμα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τα μεταφορικά; Πάντως, συζητούσα τις προάλλες με δύο φίλες της μαμάς μου (η μία από την Εύβοια και η άλλη από τη δυτική Πελοπόννησο) για το συγκεκριμένο βότανο, και μου είπαν και οι δύο ότι το ξέρουν βάλσαμο, ούτε καν το σπαθόχορτο δεν ήξεραν. Από αυτές έμαθα και το κόλπο με το λάδι - λένε ότι κάνει θαύματα.
 

SBE

¥
Βαλσαμόχορτο το ξέρω κι εγώ, και είχαμε στο σπίτι, σε βάζο με λάδι, το οποίο είχε χρώμα κόκκινο, αλλά δε θυμάμαι να το χρησιμοποίησαν ποτέ σε μένα, που όλο γρατσουνισμένα γόνατα είχα, οπότε δεν ξέρω. Χρησιμοποιείται (με τη μορφή χαπιών, αφεψίματος κλπ) για την μέτρια κατάθλιψη σαν φυσικό υποκατάστατο των τεχνητών φαρμάκων, κυρίως στη Γερμανία αλλά και αλλού. Έχει πολλές αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα, νομίζω κυρίως με αντιβιοτικά, οπότε εσωτερική χρήση με προσοχή. Εξωτερική, με το λάδι, δε νομίζω ότι έχει σημασία.
 

cougr

¥
Γίνεται ολοένα και πιο γνωστό με το όνομα βότανο του Αϊ Γιάννη/Αγίου Ιωάννη.

@Palavra- The herbal extract of the herb is considered by many an alternative to prozac but it's not actually used in the manufacture of prozac or other pharmaceutical antidepressants.

@SBE- Όντως και με το λάδι χρειάζεται προσοχή. Η τοπική (και εσωτερική) χρήση του βοτάνου πολλές φορές προκαλεί φωτοευαισθησία η οποία επιδεινώνεται με την χρήση διαφόρων φαρμάκων.
 

Elsa

¥
Σχετικά με το αρχικό ερώτημα του Theseus, εδώ: http://www.vita.gr/html/ent/254/ent.2254.asp, έχει ένα εκτεταμένο άρθρο για το φυτό, όπου αναφέρει και τα εξής ονόματα: βότανο του Προδρόμου, βαλσαμάκι, μπάλσαμο, λειχηνόχορτο, ψειροβότανο, χελωνόχορτο, κουκτσούδι, περίκη, σπαθόχορτο, κοψοβότανο.

Αναφέρει επίσης και μερικές εκδοχές για τη συσχέτιση με τον Ιωάννη τον Πρόδρομο αλλά λέει και αυτό: Tέλος, αποτελούσε βασικό συστατικό στη διαδικασία ταρίχευσης των νεκρών, από όπου και η λέξη «βαλσάμωμα». Αληθεύει άραγε;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως το βάλσαμο και το βαλσάμωμα είναι στην ίδια ετυμολογική οικογένεια στο ΕΛΝΕΓ.

ΥΓ Το βαλς, όμως, όχι. :p
 
Top