Stehaufmännchen

ipomia

New member
Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι, μήπως ξέρει κανείς πώς αποδίδεται στα ελληνικά το Stehaufmännchen; Ευχαριστώ
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα και καλωσήρθες.

Αν κρίνω από τη Wikipedia, είναι παιχνίδια με χαμηλό κέντρο μάζας (βαρίδι σε χαμηλό σημείο της κατασκευής) που επανέρχονται πάντα στην όρθια θέση. Βρήκα κάποιον (εδώ) που τα έχει και τα πουλά με το αγγλικό τους όνομα (roly-poly).

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλώς όρισες κι από εμένα, :)

Μετά την πλήρη παρουσίαση του Νίκελ, να προσθέσω ότι (βλ. π.χ. εδώ) η λέξη (που σημαίνει κυριολεκτικά «ανθρωπάκι που σηκώνεται») χρησιμοποιείται και στην καθομιλουμένη για να χαρακτηρίσει ανθρώπους που δεν το βάζουν κάτω μετά από ήττες ή αστοχίες, τις ξεπερνούν και προσπαθούν ξανά και ξανά μέχρι να τα καταφέρουν και να γίνουν αφεντικά της ζωής τους.


Η λεζάντα στην πιο πάνω εικόνα, από τη γερμανική βίκη, αναφέρει ότι πρόκειται για ένα τέτοιο παιχνίδι του 19ου αιώνα με ελληνική εθνική ενδυμασία.
 

ipomia

New member
Καλώς σας βρήκα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Nickel, το πρόβλημα είναι ότι πρόκειται για λογοτεχνικό κείμενο και θα ήθελα να αποφύγω το αγγλικό όνομα. DrSiebenmal, δυστυχώς στο κείμενό μου δεν έχει αυτή τη σημασία, αυτό θα ήταν πιο εύκολο. Έψαξα κι εγώ αρκετά στο δίκτυο, αλλά φαίνεται πως δεν υπάρχει ελληνική λέξη.
Σας ευχαριστώ και πάλι θερμά
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν θέλεις, μπορείς να δώσεις ένα μεγαλύτερο κομμάτι του κειμένου σου μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
 
Top