Baumarkt [DE]

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με τον όρο Baumarkt αποκαλούνται στα γερμανικά τα υπερκαταστήματα των αλυσίδων λιανικού εμπορίου που ειδικεύονται σε do it yourself, home improvement, είδη κήπου κλπ. (πρώτο τέτοιο στην Ελλάδα ήταν το Πράκτικερ).

Βλέπω επίσης ότι και στα αγγλικά, ο όρος αποδίδεται μάλλον κατά περίπτωση και όχι αμφιμονοσήμαντα:

Baumarkt {m} = DIY market, DIY superstore, property market, do-it-yourself store, home-improvement market [Am.], comm. hardware store

Αναρωτιέμαι αν έχουμε όρο στην καθημερινή μας γλώσσα ή λέμε απλώς «θα πεταχτώ στο πράκτικερ (ή στο λερόι-μερλίν ή...) να πάρω υλικά...» --εδώ που τα λέμε, αναρωτιέμαι αν υπάρχει καν αντίστοιχος περιεκτικός όρος στα ελληνικά.

Στον ιστότοπό της πάντως, η Praktiker αυτοπαρουσιάζεται απλώς ως «εταιρεία λιανικού εμπορίου» που προωθεί τη «φιλοσοφία "Φτιάξ’ το μόνος σου" (Do-it-Yourself) στην Ελλάδα, δίνοντας ολοκληρωμένες λύσεις σε όσους μέχρι τότε αναζητούσαν σε διάφορα ειδικευμένα καταστήματα εργαλεία, είδη εξοπλισμού σπιτιού, αυτοκινήτου και κήπου, είδη υγιεινής, ξυλεία κ.α.»
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμείς πάντως λέμε «Θα πεταχτώ στο Μάριο» «Δεν πετάγεσαι στο Μάριο;»* (όταν δεν λέμε «Μάλλον θα πρέπει να οργανώσουμε μια εκδρομή στο Πράκτικερ»**).



* Ο Μάριος έχει το τοπικό κατάστημα με είδη για μαστορέματα, χρώματα, είδη κιγκαλερίας και τα συναφή.
** Σας ευχαριστώ για την καινούργια γκρίζα μεταλλική σκάλα που θα μου στείλετε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εμείς πάντως λέμε «Θα πεταχτώ στο Μάριο» «Δεν πετάγεσαι στο Μάριο;»* (όταν δεν λέμε «Μάλλον θα πρέπει να οργανώσουμε μια εκδρομή στο Πράκτικερ»**).
* Ο Μάριος έχει το τοπικό κατάστημα με είδη για μαστορέματα, χρώματα, είδη κιγκαλερίας και τα συναφή.
** Σας ευχαριστώ για την καινούργια γκρίζα μεταλλική σκάλα που θα μου στείλετε.
Στο δικό μου σπίτι λέμε, "Να πεταχτώ στον πατέρα μου". Είναι ο άνθρωπος που έχει όλα τα εργαλεία και υλικά, πιθανά και απίθανα, στο σπίτι. Όταν έρχεται κάποιος τεχνίτης να μου επισκευάσει κάτι, και του λείπει κάποιο εργαλείο ή υλικό, συνήθως το βρίσκουμε στον πατέρα μου.
 
Top