Ημερίδα Ελληνικής Ονοματολογικής Εταιρείας
Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2010
Έναρξη: 9.00 π.μ. – Λήξη: 8.00 μ.μ.
Μέγαρο Ακαδημίας Αθηνών
Πανεπιστημίου 28
Ανατολική Αίθουσα
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΤΡΙΑΚΟΝΤΑΕΤΗΡΙΔΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (1980-2010)
ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2010
Έναρξη: 9.00 π.μ. – Λήξη: 8.00 μ.μ.
Μέγαρο Ακαδημίας Αθηνών
Πανεπιστημίου 28
Ανατολική Αίθουσα
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΤΡΙΑΚΟΝΤΑΕΤΗΡΙΔΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (1980-2010)
ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
|ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: |ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗΣ
|ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΟΥ
|ΙΩΑΝΝΑ ΜΠΙΘΑ
9.00–9.15 |Μιχαήλ Σακελλαρίου (Ακαδημαϊκός στην έδρα Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας)
|«Ετυμολογικές προσεγγίσεις αρχαίων εθνωνυμίων»
9.15–9.25 |Παναγιώτης Καμηλάκης (Ερευνητής Κέντρου Ερεύνης Ελληνικής Λαογραφίας Ακαδημίας Αθηνών).
|«Αναμνήσεις από την ίδρυση της Ελληνικής Ονοματολογικής Εταιρείας»
9.25–9.35 | Νικόλαος Γ. Κοντοσόπουλος (Δ.Φ. τέως Διευθυντής Ιστορικού Λεξικού Ακαδημίας Αθηνών).
|«Οι καταλήξεις των Εθνικών Ονομάτων»
9.45–9.55 | Χαράλαμπος Π. Συμεωνίδης (Ομότιμος Καθηγητής Γλωσσολογίας Α.Π.Θ., Επισκέπτης Καθηγητής Πανεπιστημίου Κύπρου).
|«Ετυμολογικό λεξικό των νεοελληνικών οικωνυμίων»
|ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: |Δρ. Χρίστος Θ. Οικονομόπουλος
|Μαρία–Γεωργία Στυλιανούδη
|Μαρία Πρωτόπαπα–Μαρνέλη
10.00–10.30 | ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ και Κήρυξη της έναρξης των εργασιών της Ημερίδας από τον νέο Πρόεδρο της Ακαδημίας Αθηνών, Ακαδημαϊκό κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΣΒΟΛΟΠΟΥΛΟ
|ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ από τον Ακαδημαϊκό Αξιότιμο κύριο Πάνο Λιγομενίδη απερχόμενο Πρόεδρο και Διοργανωτή της Ημερίδος για τα 30 χρόνια της Ελληνικής Ονοματολογικής Εταιρείας
| ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ από τον Ακαδημαϊκό και Γενικό Γραμματέα της Ακαδημίας Αθηνών Αξιότιμο κ. Νικόλαο Σωτ. Ματσανιώτη Επίτιμο Εταίρο και Ευεργέτη της Ελληνικής Ονοματολογικής Εταιρείας
| Η ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΡΙΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΩΝ του αξιότιμου κ. Κωνσταντίνου Μηνά, της εριτίμου κυρίας Χρυσάνθης Τσικριτσή – Κατσιανάκη και του αξιότιμου κ. Χαράλαμπου Συμεωνίδη
10.45–10.55 | Αικατερίνη Πολυμέρου–Καμηλάκη (Διευθύντρια Κέντρου Ερεύνης Ελληνικής Λαογραφίας Ακαδημίας Αθηνών)
|«Έβγαλε όνομα»
10.55–11.05 | Χρίστος Θ. Οικονομόπουλος (Dr Ιατρικής, Παιδοχειρουργός, Πρόεδρος Ελληνικής Ονοματολογικής Εταιρείας)
| «Η συμβολή του επιστημονικού έργου των Ερευνητικών Κέντρων και Γραφείων της Ακαδημίας Αθηνών στην Ονοματογνωσία προ της ιδρύσεως της Ε.Ο.Ε. από τον Ιωάννη Θωμόπουλο»
11.05–11.15 | Βασίλειος Τριτάκης (Επιστημονικός Συνεργάτης Κέντρου Ερευνών Αστρονομίας και Εφηρμοσμένων Μαθηματικών Ακαδημίας Αθηνών – Πρώην Διευθυντής Ερευνών)
| «Ονοματολογία αστερισμών, αστέρων, γαλαξιών και λοιπών ουρανίων σωμάτων»
11.15–11.25 | Κωνσταντίνος Μηνάς (Ομότιμος Καθηγητής Γλωσσολογίας Πανεπιστημίου Αιγαίου)
| «Τα σύνθετα νεοελληνικά επώνυμα»
11.25–11.35 | Ηλίας Αρναούτογλου (Ερευνητής Κέντρου Ερεύνης Ιστορίας του Ελληνικού Δικαίου Ακαδημίας Αθηνών)
| «Ανθρωπωνύμια και δίκαιο»
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: | ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
|ΑΛΚΗΣΤΙΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ–ΧΙΔΙΡΟΓΛΟΥ
|ΒΑΛΤΕΡ ΠΟΥΧΝΕΡ
11.35–11.45 | Βάλτερ Πούχνερ (Καθηγητής Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστημίου Αθηνών)
| «Ο σκηνικός πληθυσμός της νεοελληνικής δραματουργίας και η δηλωτική λειτουργικότητα των ονομάτων»
11.45–11.55 | Μανώλης Βαρβούνης (Αναπληρωτής Καθηγητής Λαογραφίας Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης)
|«Αρχαία Ελληνικά Ονόματα και Εθνική Συνείδηση στη Σάμο του 19ου αιώνα»
11.55–12.05 | Άγγελος Αφρουδάκης (Ερευνητής Κέντρου Ερεύνης Νεοελληνικών Διαλέκτων και Ιδιωμάτων Ακαδημίας Αθηνών-Αρχείο Τοπωνυμίων και Κυρίων Ονομάτων)
|«Το Αρχείο Τοπωνυμίων και Κυρίων Ονομάτων της Ακαδημίας Αθηνών»
12.05–12.15 | Άλκηστις Ζαχαριάδη–Χιδίρογλου (Καθηγήτρια Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας-ΑΠΘ)
| «Πολιτισμική πολυσημία μέσα από τις ονομασίες»
12.15–12.25 | Αλεξάνδρα Ροζοκόκη (Ερευνήτρια Κέντρου Ερεύνης της Ελληνικής και Λατινικής Γραμματείας Ακαδημίας Αθηνών)
| «Τυνδαρίς Ελένη: προσπάθειες ετυμολογίας του ονόματος και απόπειρες προσδιορισμού της πραγματικής υπόστασής της»
|12.25–12.40 Διάλειμμα – καφές
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: | ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΝΤΟΣΟΠΟΥΛΟΣ
| ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΠΟΛΥΜΕΡΟΥ–ΚΑΜΗΛΑΚΗ
| ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΚΑΡΑΝΤΖΗ–ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥ
12.40–12.55 | Απόστολος Σταβέλας (Ερευνητής Κέντρου Ερεύνης Ελληνικής Φιλοσοφίας Ακαδημίας Αθηνών)
|«Τα κύρια ονόματα στο φιλοσοφικό στοχασμό»
12.55–13.05 | Ανδρομάχη Οικονόμου (Ερευνήτρια Κέντρου Ερεύνης Ελληνικής Λαογραφίας Ακαδημίας Αθηνών)
| «Το όνομα του τόπου, ο τόπος του ονόματος: Προσεγγίσεις στην ονοματολογία του ελληνικού χώρου»
13.05–13.15 | Μανόλης Σέργης (Επίκουρος καθηγητής Τμήμα Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης)
| «Η λειτουργία του παρωνυμίου σε μια ναξιακή κοινότητα: σύγχρονα παρωνύμια»
13.15–13.25 | Αργυρώ Τατάκη (Ερευνήτρια Ινστιτούτου Ελληνικής και Ρωμαϊκής Αρχαιότητας Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών)
| «Τα ονόματα της Αρχαίας Μακεδονίας: Μια επικαιροποίηση»
13.25–13.35 | Θεόδωρος Μωυσιάδης (Διδάκτωρ Γλωσσολογίας – Κέντρο Λεξικολογίας – Μέλος Ε.Ο.Ε.)
|«Δυσετυμολόγητες λέξεις προερχόμενες από κύρια ονόματα»
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: | ΛΥΔΙΑ ΠΑΠΑΡΡΗΓΑ–ΑΡΤΕΜΙΑΔΟΥ
| ΕΛΕΝΗ ΓΑΡΔΙΚΑ–ΚΑΤΣΙΑΔΑΚΗ
| ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΟΜΠΟΧΟΛΗ
13.15–13.55 | Σοφία Ζουμπάκη (Ερευνήτρια Ινστιτούτου Ελληνικής και Ρωμαϊκής Αρχαιότητας Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών)
|«Τα ανθρωπωνύμια ως καθρέφτης ιστορικών εξελίξεων και κοινωνικών μεταβολών: το παράδειγμα των ελληνικών πόλεων κατά τη ρωμαϊκή εποχή»
13.55–14.05 | Γεωργία Κατσούδα (Ερευνήτρια Κέντρου Ερεύνης Νεοελληνικών Διαλέκτων και Ιδιωμάτων Ακαδημίας Αθηνών)
|«Μορφολογικά ζητήματα του νεοελληνικού κύριου ονόματος»
14.05–14.15 | Νικολέττα Καναβού (Κλασική Φιλόλογος, Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Οξφόρδης – Διδάσκουσα στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Μέλος Ε.Ο.Ε.)
| «Μυστηριώδη πρόσωπα στις κωμωδίες του Αριστοφάνη»
14.15–14.25 | Χρυσούλα Καραντζή–Ανδρειωμένου (Ερευνήτρια Κέντρου Ερεύνης Νεοελληνικών Διαλέκτων και Ιδιωμάτων Ακαδημίας Αθηνών-Γραμματέας Ε.Ο.Ε.)
|«Λογοτεχνική ονοματολογία: ονόματα λογοτεχνικών ηρώων»
| ΕΚΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: |ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΜΗΛΑΚΗΣ
| ΜΑΡΙΑ ΠΙΠΙΛΗ
|ΒΑΣΟΣ ΒΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ
17.00–17.10 | Χάρης Κουτελάκης (Διδάκτωρ Αρχαιολογίας - Ιστορικός)
| «Τοπωνύμια εξ ανθρωπωνυμίων»
17.10–17.20 | Κωνσταντίνος Γ. Σταλίδης (Φιλόλογος - Λυκειάρχης, Μέλος Ε.Ο.Ε.)
| «Η συνοχή της εθνικής Συνειδήσεως στην Ονοματολογία των κατοίκων της Σωζοπόλεως της Ανατολικής Ρωμυλίας»
17.20–17.30 | Σταμάτης Αποστολάκης (Μέλος Ε.Ο.Ε.)
| «Παραλλαγές των βαφτιστικών ονομάτων στη Δυτική Κρήτη»
17.30–17.40 | Αγγελική Κομποχόλη (Διδάκτωρ Λαογραφίας – Μέλος Ε.Ο.Ε.)
|«Το αρχαιοελληνικό όνομα Μαίρα και οι ετυμολογικοί συσχετισμοί του»
17.40–17.50 | Ελένη Ζαχαρίου-Μαμαλίγκα (Διδάκτωρ Φιλοσοφίας – Επίτιμη Λυκειάρχης)
|«Συμαϊκά επώνυμα από πατριδωνυμικά εξωσυμαϊκής προέλευσης»
|17.50–18.10 Διάλειμμα – καφές
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: | ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΗΝΑΣ
|ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ. ΣΤΑΛΙΔΗΣ
|ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ
18.10–18.20 | Παρασκευάς Ποτηρόπουλος (Ερευνητής Κέντρου Ερεύνης της Ελληνικής Λαογραφίας Ακαδημίας Αθηνών)
|«Τα ονόματα των τόπων και οι τόποι των ονομάτων. Το παλίμψηστο των τοπωνυμίων στην Παλική Κεφαλονιάς»
18.20–18.30 | Βάσος Βογιατζόγλου (Συγγραφέας–μέλος Ε.Ο.Ε.)
| «Η αρχαία ελληνική ονοματοθεσία στη Σπάρτη της Μ. Ασίας κατά τον 19o αι.»
18.30–18.40 | Ηλίας Σβέρκος (Λέκτορας Ιστορίας Ιονίου Πανεπιστημίου)
|«Παρωνύμια προσώπων της αυτοκρατορικής εποχής εμπνευσμένα από λογοτεχνία»
18.40–18.50 | Ευάγγελος Καραμανές (Ερευνητικής Κέντρου Έρευνας Ελληνικής Λαογραφίας Ακαδημίας Αθηνών)
|«Τοπωνύμια και οικειοποίηση του χώρου σε κτηνοτροφικές κοινότητες της Πίνδου»
|ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Δρα ΧΡΙΣΤΟ Θ. ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟ
|ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ
|ΕΞΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ, ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ, ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΝ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΩΝ
Εδώ μπορείτε να προμηθευτείτε το πλήρες πρόγραμμα της ημερίδας σε μορφή PDF.