Sternchentext

Severus

Active member
Πρόκειται για το κείμενο (π.χ. υποσημείωση) στο οποίο παραπέμπει ένας αστερίσκος που έχει χρησιμοποιηθεί μέσα στο κυρίως κείμενο.

Υπάρχει αντίστοιχο στα Ελληνικά :curse:; Σκέφτηκα υποσημείωση, αλλά δεν είναι απραίτητα πάντα υποσημείωση το Sternchentext. Ίσως κείμενο παραπομπής; Υπάρχει κάτι που να περιλαμβάνει και τον αστερίσκο; Τι έχετε να μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :):):):)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι ειδικότερο από το κείμενο της υποσημείωσης. Αν θέλεις να διευκρινίσεις και το ποιας ακριβώς, προσθέτεις το χαρακτηριστικό της (αστερίσκο, ξιφίδιο, διπλό ξιφίδιο κλπ.)

Πάντως, μιλάμε και για σκέτους αστερίσκους εννοώντας το κείμενο που συνοδεύει τη σχετική υποσημείωση. Είναι γνωστό π.χ. για την εξωτερική πολιτική της χώρας, την πρώτη οκταετία του ΠΑΣΟΚ, ότι συχνά πυκνά η διαφορετική άποψη της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ διατυπωνόταν με αστερίσκους στα κοινά ανακοινωθέντα. Ορίστε και μπόλικα ευρήματα.

Επομένως, είναι (και) θέμα συγκειμένου. :)
 
Severus, αν εννοείς τη διαφοροποίηση υποσημείωσης και παραπομπής, νομίζω στα ελληνικά ο πρώτος όρος καλύπτει εν γένει και τον δεύτερο. Αν εννοείς τη διαφορά footnote και endnote, υπάρχει ο γενικός όρος σημείωση -- ο οποίος ταιριάζει και στην περίπτωση των παλιών συγγραμμάτων του 19ου αιώνα με τις πολυσέλιδες σημειώσεις τους στο τέλος.
 

Severus

Active member
drsiebenmal και Marinos, σας ευχαριστώ πολύ!

μου αρέσει η πρόταση του drsiebenmal: κείμενο υποσημείωσης (αστερίσκος). Καθώς δεν είναι ξεκάθαρο από το δικό μου συγκείμενο εάν το Sternchentext βρίσκεται στο τέλος του εγγράφου ή στο κάτω μέρος της εκάστοτε σελίδας, θα χρησιμοποιήσω τον όρο "σημείωση" που προτείνει ο Marinos και σε παρένθεση (με αστερίσκο).
 
Top