άλλη μία φορά

colurosa

New member
Στις αναζητήσεις βγαίνει πρώτο το άλλη μια φορά, ενώ εγώ πιστεύω ότι το σωστό είναι άλλη μία φορά.
Ποια η άποψή σας;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άλλη μια, χωρίς τόνο. Νομίζω πως εδώ θέλουμε το αόριστο άρθρο και όχι το αριθμητικό. Βέβαια, εξαρτάται από το συγκείμενό σου. Αν άλλαζες το μία με το τρεις, θα μπορούσε για παράδειγμα η πρότασή σου να λέει «μου το είπε άλλες τρεις φορές»; Αν όχι, τότε δεν χρειάζεται αριθμητικό άρθρο εδώ.
 

colurosa

New member
Άλλη μια, χωρίς τόνο. Νομίζω πως εδώ θέλουμε το αόριστο άρθρο και όχι το αριθμητικό. Βέβαια, εξαρτάται από το συγκείμενό σου. Αν άλλαζες το μία με το τρεις, θα μπορούσε για παράδειγμα η πρότασή σου να λέει «μου το είπε άλλες τρεις φορές»; Αν όχι, τότε δεν χρειάζεται αριθμητικό άρθρο εδώ.

Έξυπνο κόλπο! Μου έλυσες τα χέρια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι το μία, όταν λέμε «άλλη μια φορά», είναι μόνο αριθμητικό. Απλώς δεν είναι απαραίτητο το αριθμητικό να είναι πάντα μία, μπορεί να είναι και μια. Ενοχλεί το μία εκεί που σαφέστατα έχουμε αόριστο άρθρο (για την ακρίβεια, ενοχλεί κάποιους που το προσέχουν), αλλά δεν ενοχλεί το μια στη θέση του αριθμητικού.

http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?1810-Μία-σου-και-*μια-μου
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Επίσης, άλλη μια συζήτηση: one = μία // a = μια.

Και άλλη μία: εν μιά νυκτί - εν μία νυκτί - εν μια νυκτί;

Μα εγώ αγαπώ μία, που 'ναι και ταμία...
Και στον κόσμο καμία άλλη δεν ζητώ!
Έχω μι' αδυναμία, στη μικρή ταμία...
Που παίρνει με χάρη όλα μου τα ευρώ!

Και μια αδυναμία και μία αδυναμία, αριθμητική. Όχι όμως μία αόριστη —γιατί αόριστη είναι μόνο μια— αλλά μία μόνο αριθμητική, όπως η μάνα. Για μένα.

Έχει κανείς μια φωτιά; Και μία από χόρτα, παρακαλώ. :whistle:
 
Top