metafrasi banner

gross up

Palavra

Mod Almighty
Staff member
To increase a net amount to include deductions, such as taxes, that would be incurred by the receiver.

This term is most frequently used in terms of salary; an employee can receive their salary grossed up, which means that they would receive the full salary promised to them, without deductions for tax.

Read more: http://www.businessdictionary.com/definition/gross-up.html#ixzz37LmCYmQM

Στην περίπτωσή μου, με ενδιαφέρει η έννοια που αναφέρεται στη στρογγυλοποίηση ποσού προς τα πάνω για να περιλαμβάνει τυχόν παρακρατούμενα ποσά φόρου τα οποία θα πλήρωνε αυτός που εισπράττει τελικά το ποσό.
 

nickel

Administrator
Staff member
αναγόμενο σε ακαθάριστο ισοδύναμο, μετά από αναγωγή σε ακαθάριστο (δεν τολμώ να πω «ανηγμένο»)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα ανηγμένα μεγέθη μού ακούγονται εντελώς φυσιολογικά. Δεν ξέρω αν είναι σωστό εδώ, όμως.
 
Ούτε εγώ το έχω συναντήσει. Η πρόταση του Νίκελ φαίνεται ακριβής. Μια δυνατότητα θα ήταν ίσως και το κοινό "προσαυξάνω" (κατά τις παρακρατήσεις και λοιπές επιβαρύνσεις). Η gross up clause της Βίκι θα μπορούσε εξίσου να αποδοθεί "ρήτρα προσαύξησης" ή "ρήτρα καθαρού ποσού", ιδωμένη από διαφορετική οπτική γωνία.
 
Top