metafrasi banner

ancillary relief

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εξτρίμ σπορ καλοκαιριάτικο :)

Ο όρος αφορά διαδικασίες διαζυγίου στο Ηνωμένο Βασίλειο.
Δείτε λίγο ορισμό:

What is “Ancillary Relief”?

In most divorce cases the husband and wife (called “the parties” ) will have some property such as a house, savings, shares or endowment policies which are owned between them in some way (“joint ownership”) and other property in their sole names e.g. bank accounts; sometimes the house will be owned by only one party.

There are also likely to be pensions, intended to benefit both parties in retirement.

The court has wide powers to reallocate the parties’ assets, in order to achieve a just and fair division. The court is not concerned with actual ownership.

In most cases, the parties can agree, with suitable legal advice, how their property is to be divided up.

[...]
In other cases, where there is no agreement, it is usually necessary for the court to decide how the assets are to be allocated. If so, one of the parties makes an “Application for Ancillary Relief”.

This means that the the court is being asked to exercise its powers,( “ancillary” to the divorce), to allocate the assets between the parties.
http://www.thorpeandthorpe.co.uk/Ancillary.html

Το relief μπορεί να μεταφραστεί ως ένδικο βοήθημα, νομίζω όμως όχι εδώ, επειδή παρόλο που τα επιμέρους συστατικά του όρου ενδέχεται να το επιτρέπουν, ο συνολικός όρος αναφέρεται ειδικά στις διαδικασίες διαζυγίου και στην ανακατανομή των περιουσιακών στοιχείων του ζευγαριού. Να διευκρινίσω ότι δεν πρόκειται περί διατροφής, αυτή λέγεται αλλιώς.

Βρήκα σε προτάσεις του Γενικού Εισαγγελέα του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου την εξής απόδοση, η οποία μου αρέσει μεν αλλά δεν ξέρω αν αποδίδει πλήρως τον όρο:

Στη συνέχεια, η πρώην σύζυγος υπέβαλε στο High Court παρεπόμενο αίτημα συνολικής ρυθμίσεως (full ancillary relief)[...]​

Τι λέτε;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Την έγραψα τη σχετική ένσταση :) Εδώ, δεν είναι συμπληρωματικό βοήθημα, σε σχέση με κάτι άλλο. Το ancillary αναφέρεται στον υποβοηθητικό ρόλο του δικαστηρίου και ο όρος γενικώς αναφέρεται στις επιμέρους κατηγορίες διαταγών που μπορεί να εκδώσει το δικαστήριο στα πλαίσια ενός διαζυγίου (π.χ. διατροφή, ποσοστό επί των εισοδημάτων από περιουσία κτλ.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέπω να χρησιμοποιούν για το ancillary και τα επικουρικός και παρεμπίπτων, π.χ. επικουρική αγωγή και παρεμπίπτον ένδικο βοήθημα.

Η Βίκι γράφει: «The term arises because the financial application is 'ancillary' to the petition».
Δεν είναι συμπληρωματικό ένδικο βοήθημα;
(Δεν θα τα χωνέψω ποτέ...)
 
Ο άσχετος μέσα μου, συνεπικουρούμενος και από τη σχετική έξω μου, λέει: παρεπόμενο αίτημα περιουσιακής ρύθμισης (ή, σε ακριβέστερο και πιο ρογήριο :rolleyes:, ρύθμισης των περιουσιακών σχέσεων μεταξύ των πρώην συζύγων). Εφόσον βέβαια είμαστε σίγουροι ότι και στη δική μας περίπτωση μιλάει για τα περιουσιακά και όχι για κάτι άλλο. Το παρεπόμενο αίτημα μάλλον παραμένει ακλόνητο πλην ρογηροδονήσεως.

Edit: Εκείνο που εμπέδωσα από λίγη κοζερί με τη σχετική έξω μου είναι ότι μην τολμήσω να μπερδέψω το παρεμπίπτον με το παρεπόμενο γιατί ... (προσθέστε οποιαδήποτε μεγακαταστροφή σάς έρθει στο μυαλό).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νίκελ, το ένδικο βοήθημα είναι πρωτοβάθμιο μέσο που παρέχεται στον πολίτη από το νόμο για να προσφύγει στο δικαστήριο (βλέπε αγωγή). Αυτό το συγκεκριμένο έτσι όπως το βλέπω είναι ένδικο βοήθημα, μάλλον εμπίπτει σε αυτήν την κατηγορία δηλαδή, όμως εγώ μεταφράζω μια αίτηση διαζυγίου και δεν μου κάνει το μεταφραστικό δάνειο εδώ. Πρέπει να καταλάβει ο αναγνώστης τι ζητάει ο σύζυγος που κάνει αίτηση διαζυγίου, γι' αυτό και μου άρεσε περισσότερο η απόδοση του δικαστηρίου.

Θέλω να πω, το θέμα εδώ είναι να μεταφέρω το πραγματολογικό στοιχείο στα ελληνικά, όπου δεν υπάρχει αντιστοιχία.

Εδιτ: Θέμη, :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για να βοηθήσω λίγο ακόμα, όπως λέει στο σύνδεσμο που έδωσα παραπάνω, μια δικαστική απόφαση για ancillary relief μπορεί να διατάζει την καταβολή διατροφής από το ένα μέρος στο άλλο μέχρι το δεύτερο μέρος (που εισπράττει) να ξαναπαντρευτεί, να πεθάνει κτλ.
 

daeman

Administrator
Staff member
... μέχρι το δεύτερο μέρος (που εισπράττει) να ξαναπαντρευτεί, να πεθάνει κτλ.

να εγκλειστεί σε άσυλο, με μη σώας τας φρένας λόγω αδυναμίας κατανόησης των δικονομικών τερτιπιών κ.ά.π. :s
 
Ε, ας βγει το οριστικό άρθρο από τη "ρύθμιση των περιουσιακών σχέσεων...". Κι αν έχουμε αμφιβολίες για το "περιουσιακές", ας βγει κι αυτό. Δεν μπορεί, κάποια σχέση μεταξύ των πρώην συζύγων θα ρυθμίζει.

Της τα είχα πει εγκαίρως εγώ για τους κινδύνους των εξτρίμ σπορ. Αμαρτίαν ουκ έχω.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Δεν μπορεί, κάποια σχέση μεταξύ των πρώην συζύγων θα ρυθμίζει.
...
Όχι πια σεξ, μόνο φίλοι διάδικοι.


Χωρίζουν τα τσανάκια, χωρίζουν και το τσαρδί στα δύο.
 
Top