metafrasi banner

Επάγγελμα Υποτιτλιστής

staval

New member
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,
Θα ήθελα να ζητήσω την συμβολή σας, σε όποιον από εσάς αυτό είναι επιθυμητό και εφικτό.
Ετοιμάζω τη Διπλωματική μου για τον τίτλο του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών μου στο ΑΠΘ, η οποία έχει ως θέμα τον υποτιτλισμό και την ελληνική πραγματικότητα, σε σχέση κατά κύριο λόγο με τον κινηματογράφο. Μετά από συνεννόηση με τον επιβλέποντά μου και μετά από παρότρυνση ενός καθηγητή μεθοδολογίας, η έρευνα πήρε αλλη τροπή από την αρχική της (πιστεύω οι ερευνητές εδώ μέσα το έχουν συναντήσει αρκετά συχνά, ιδιαίτερα όσον αφορά την έλλειψη συνεργασίας από τα "υποκείμενα"-που στην συγκεκριμένη στιγμή ήταν οι εταιρείες που αναλαμβάνουν υποτιτλισμό στην χώρα μας).
Έτσι λοιπόν στράφηκα προς την κατεύθυνση των ίδιων των υποτιτλιστών και αναζητώ επαγγελματίες υποτιτλιστές που θα ήθελαν να μου δώσουν μία συνέντευξη (ημιδομημένη) σχετικά με το αντικείμενο της εργασίας τους και με στόχο την καταγραφή της ελληνικής πραγματικότητας στο χώρο από την πλευρά των λειτουργών του.
Εάν κάποιοι από εσάς έχουν την καλή διάθεση και τον χρόνο να μου αφιερώσουν, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Πιστεύω ότι ο χώρος του υποτιτλισμού είναι ελλιπής στην Ελλάδα, ιδιαίτερα όσον αφορά τα μέσα που διαθέτει ο έλληνας υποτιτλιστής και τις συνθήκες εργασίας, καθώς και την επιμόρφωσή του και νομίζω ότι μόνο μέσα από την καταγραφή της πραγματικότητας μπορούν να βελτιωθούν κάποια πράγματα. Επιπλέον, η δυνατότητα συλλογής πληροφοριών από περισσότερες "πηγές" θα δώσει τη δυνατότητα στην έρευνα να ξεπεράσει τα όρια μιας μελέτης περίπτωσης και να έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Με εκτίμηση,
Βαλεντίνα
 
Top