metafrasi banner

Τime is of the essence

Raiden

New member
time is of the essence n. a phrase often used in contracts, which, in effect says: the specified time and dates in this agreement are vital and thus, mandatory, and "we mean it." Therefore, any delay, reasonable or not, slight or not, will be grounds for cancelling the agreement.

Βλέπετε σ' αυτή την έκφραση έχω κολλήσει, σε ένα επεισόδιο. Μπορώ βέβαια να γράψω κάτι άλλο στην θέση αυτού, αλλά θα'θελα να μου πείτε τη γνώμη σας, πώς θα το μεταφράζατε.

Στο glosbe μου δίνει αυτό: Ο χρόνος είναι πολύτιμος, ο χρόνος είναι υψίστης σημασίας, ο χρόνος είναι χρήμα, ή ο χρόνος μας πιέζει.
 
Οι προθεσμίες αποτελούν ουσιώδεις όρους της σύμβασης (ή στοιχεία της συμφωνίας, σε λιγότερο νομικό γλωσσικό επίπεδο).
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλές είναι οι περισσότερες από τις αποδόσεις του glosbe αν δεν έχεις το κείμενο σε σύμβαση. Δες τι σου πηγαίνει καλύτερα στο δικό σου κείμενο. Π.χ. Μας πιέζει ο χρόνος, αλλά και Οι καιροί ου μενετοί. Και του Θέμη σε σύμβαση.
 
Στις περισσότερες περιπτώσεις, θα έλεγα ότι ταιριάζει το "δεν έχουμε χρόνο για χάσιμο" ή "δεν υπάρχει χρόνος/καιρός για χάσιμο". Μερικές φορές ταιριάζει και το "πρέπει να βιαστείς/βιάσου". Υπάρχουν πολλοί περιφραστικοί τρόποι για να το πεις και πολλές παρόμοιες εκφράσεις.
 
Top