metafrasi banner

buck the trend

To be noticeably different from the way that a situation is developing generally, especially in connection with financial matters --Spending is down this season, but the tourist industry is managing to buck the trend, with thousands more holidays sold.

Urban dictionary defines the phrase thus:-
(v.) To differ in opinion to most others. To go against the grain, to be an exception to the rule.
--Critic No4 bucked the trend and praised the movie.
However, most English UK speakers - in my opinion - would not use the idiom thus. Here I would say 'proved the exception'. Others might differ.
 
Last edited by a moderator:

cougr

¥
Αντιστέκεται στην τάση and the less common αναχαιτίζει την τάση are two options that I can think of at this moment but am sure other suggestions will follow.

Edit: cross posted with Pal and Alexandra.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
:)
Έχω την εντύπωση πάντως ότι το «αναχαιτίζω την τάση» δεν είναι δόκιμη σύναψη, αλλά ας περιμένουμε κι άλλες γνώμες.
 
Σε καμία περίπτωση "αναχαιτίζω την τάση". Θα σήμαινε ότι την ανακόπτω στο σύνολό της, όχι ότι εγώ ξεφεύγω απ' τις δαγκάνες της. Θα μιλούσαμε δηλαδή για τιτανοτεράστια μακροοικονομική παρέμβαση στο σύνολο της οικονομίας. Όλα αυτά χωρίς να θέλω να αναχαιτίσω την αισιοδοξία του Cougr...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπα, το πρώτο σκέφτηκα κι εγώ, μόνο που κατάφερα να το σκεφτώ με τις πρώτες δύο λέξεις διαφορετικές, που δείχνει ότι έχουμε ωραία ευέλικτα σχήματα: πήγε κόντρα στο ρεύμα.
 

cougr

¥
........"αναχαιτίζω την τάση". Θα σήμαινε ότι την ανακόπτω στο σύνολό της..........

Μπορεί να έχω λάθος Θέμη και δεν επιμένω, αλλά με αυτό ακριβώς το παραπάνω σκεπτικό πρότεινα το "αναχαιτίζω την τάση". Κάποιες φορές το buck the trend χρησιμοποιείται με την έννοια του αναχαιτίζω/ανακόπτω/σταματώ την τάση, όπως στα ακόλουθα παραδείγματα:

It's time to buck the trend of losing.

At least one major retail chain has decided it’s time to buck the trend of automated, self-serve checkout lines and as of next month will get back to fully providing good, old-fashioned customer service.

The team will try to buck a recent trend of losing at home to their major foe when they meet next week......
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω η πιο φυσική σύναψη στα ελληνικά θα ήταν «βάζω φρένο στις αυτοματοποιημένες [...]», «να βάλουμε τέλος στη χασούρα» κτλ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σ' αυτή τη χρήση, όπου κι εμένα δεν μου αρέσει το «αναχαιτίζω», βρίσκω μια χαρά το «ανακόπτω» και θα χώνευα και το «αντιστρέφω την τάση», έστω κι αν είναι ακόμα πιο φιλόδοξο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπα, το πρώτο σκέφτηκα κι εγώ, μόνο που κατάφερα να το σκεφτώ με τις πρώτες δύο λέξεις διαφορετικές, που δείχνει ότι έχουμε ωραία ευέλικτα σχήματα: πήγε κόντρα στο ρεύμα.
Ωραίο! Οι Γερμανοί χρησιμοποιούν το δικό τους ιδιωματικό gegen den Strom schwimmen, δηλαδή κολυμπάνε κόντρα στο ρεύμα. {Κι εμείς όμως, όχι;}
 
Σύμφωνα με τον ορισμό και τις επεξηγήσεις που δόθηκαν στην αρχή του νήματος, το αναχαιτίζω δεν ταιριάζει. Μιλάμε για μια γενική τάση που εμείς καταφέρνουμε να μη μας παρασύρει. Νομίζω δηλαδή ότι το αναχαιτίζω δεν έχει θέση στη γενική απόδοση της έκφρασης. Αλλά αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποτέ. Αν υπάρχουν συμφραζόμενα που ορίζουν την τάση σαν κάτι που αφορά μόνο εμάς, την επιχείρησή μας κτλ., δεν υπάρχει δηλαδή μια γενικότερη τάση έξω από εμάς, τότε το γενικό και το ειδικό συμπίπτουν, οπότε ουδέν πρόβλημα. Χαρακτηριστικά είναι τα παραδείγματα που ανέφερε προηγουμένως ο cougr. Η Χ εισηγμένη εταιρεία δεν μπορεί να αναχαιτίσει την τάση των εισηγμένων εταιρειών να εμφανίζουν χρόνο με τον χρόνο ζημία, αλλά μπορεί να αναχαιτίσει τη δική της τάση για εμφάνιση ζημίας. Η ομάδα που χάνει στην έδρα της μπορεί να αναχαιτίσει αυτή την τάση της, αλλά η νίκη της δεν φτάνει για να αναχαιτίσει τη γενική τάση να νικάνε οι φιλοξενούμενοι. Από την άλλη, το δεύτερο παράδειγμα, με την αλυσίδα λιανικών πωλήσεων, νομίζω ότι εμπίπτει στη γενικότερη απόδοση της έκφρασης. Μία συγκεκριμένη επιχείρηση αποφασίζει να μη χορέψει τον γενικευμένο χορό της αυτοματοποίησης. Πάει ενάντια στο ρεύμα, γίνεται εξαίρεση του κανόνα, αντιστέκεται στη γενική τάση...
 
Top