metafrasi banner

Οδηγίες για απομαγνητοφώνηση

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις σχετικά με την απομαγνητοφώνηση. Έχω ξανακάνει στο παρελθόν 2 φορές. Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν ορισμένα σύμβολα ή μορφοποίηση συγκεκριμένη που ακολουθείται κατά την απομαγνητοφώνηση ή αν υπάρχουν κάποια κοινώς αποδεκτά σύμβολα που χρησιμοποιούνται. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό θα παρακαλούσα να με διαφωτίσει διότι στο διαδίκτυο δεν έχω βρει κάτι που να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Nancy, για να μαθαίνουμε κι εμείς που δεν έχουμε σχέση με το αντικείμενο, μήπως μπορείς να διευκρινίσεις για ποια πράγματα απαιτούνται σύμβολα;
 
Για τις μεγάλες παυσεις ή όταν μιλάει ο ένας πάνω στα λόγια κάποιου άλλου. Ή όταν υπάρχει κάποια δυσκολία αναγνώρισης μίας λέξης λόγω κακού ήχου. Ή ακόμη όταν ο ακροατής μπορεί να επαναλαμβάνει μία λέξη ή μία φράση μετά από κάποια διακοπή που μπορεί να μεσολαβεί, που είναι δείγμα προφορικού καθαρά λόγου. Ή όταν αφήνει ημιτελή την προτασή του και την ξεκινάει κάπως διαφορετικά. Ή για κάποια σχόλια του ατόμου που κάνει την απομαγνητοφώνηση. Υποθέτω πώς μπορούν να αποδοθούν αυτά (π.χ. με παρενθεσεις, τρεις τελείες, αγκύλες, italics) ωστόσο δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καθιερωμένο ή κάποια συγκεκριμένη τακτική.
 
Top