metafrasi banner

the nail that sticks out gets hammered down

Αυτός που ξεχωρίζει δεν θεωρεί ότι είναι το μαύρο πρόβατο ανάμεσα σε πολλά άσπρα. Μπορεί αντιθέτως να θεωρεί ότι είναι το μοναδικό λευκό ανάμεσα σε πολλά μαύρα. :-)

Μπορεί, επίσης, στην περίπτωση αυτή, να είναι και μια γαλοπούλα που νομίζει πως είναι μαύρος κύκνος ή ένα τέτοιο μαύρο πρόβατο (no problem about it... ;)), ή, στη χειρότερη, κάποιος υπερφίαλος χαρακτήρας, π.χ. ένας πολιτικός που σώζει τη χώρα του απολύοντας κόσμο και κόβοντας συντάξεις.

Αλλά εγώ μιλούσα γι' αυτούς που φοβούνται μήπως φύγουν από τη νόρμα και θεωρηθούν παραφωνίες.
 

daeman

Administrator
Staff member
Επίσης, στο ίδιο μήκος κύματος (ή έτσι νομίζω, τουλάχιστον):

δεν θέλουν να είναι το μαύρο πρόβατο της υπόθεσης

A black sheep? Baa, baa (μπεε, όχι «μπα»). Το μοναχό τ' αρνί το τρώει ο λύκος, εκτός αν γίνει αυτό λύκος. Μαύρος.

with the Babelogue intro

"Baby was a black sheep, baby was a whore
Baby got big and baby gets bigger
Baby get something, baby get more
Baby, baby, baby was a rock 'n' roll nigger

Outside of society, they're waitin' for me
Outside of society, if you're looking
That's where you'll find me"

the ugly stepchild = το αποπαίδι | το μαύρο πρόβατο

...
Αλλά εγώ μιλούσα γι' αυτούς που φοβούνται μήπως φύγουν από τη νόρμα και θεωρηθούν παραφωνίες.

«Είμαι μετρίως μέτριος και πάντα μετρημένος
γι' αυτό και είμαι ο πιο τρελός, απ' όλους σας κρυμμένος»
 
Το μοναχό τ' αρνί το τρώει ο λύκος, εκτός αν γίνει αυτό λύκος. Μαύρος.

"Baby was a black sheep, baby was a whore
Baby got big and baby gets bigger
Baby get something, baby get more
Baby, baby, baby was a rock 'n' roll nigger

Outside of society, they're waitin' for me
Outside of society, if you're looking
That's where you'll find me"

Μια και το 'φερε η κουβέντα, νομίζω ότι ταιριάζει και αξίζει να αναφερθεί κάπου εδώ και ο σημαντικός και παραγωγικότατος αντισυμβατικός καλλιτέχνης και επιστήμονας Julian Cope, ο οποίος νομίζω πως συμφωνεί μ' όλα τα παραπάνω και τα 'χει λάβει πολύ σοβαρά υπόψη του:


Julian Cope - The Black Sheep Song



JULIAN COPE / BLACK SHEEP - REVOLUTION BLUES [Promo]


 

daeman

Administrator
Staff member
... καλό θα είναι να μας βρίσκεται και κάτι λιγότερο αιματηρό μήπως τα συμφραζόμενα εξυπηρετούνται καλύτερα, π.χ. "δεν θέλουν να δίνουν στόχο ξεχωρίζοντας απ' τον σωρό", "δεν θέλουν να είναι αυτός που ξεχωρίζει και επαναφέρεται στην τάξη" κτλ.

Αυτός που ξεχωρίζει δεν θεωρεί ότι είναι το μαύρο πρόβατο ανάμεσα σε πολλά άσπρα. Μπορεί αντιθέτως να θεωρεί ότι είναι το μοναδικό λευκό ανάμεσα σε πολλά μαύρα. :-)


rediscovering Quino
 
Top