metafrasi banner

ridge

Eddie

New member
Σε ένα κείμενο για αποστράγγιση λιμνών συναντώ τη λέξη "ridge". Μιλά για σχηματισμούς στον πυθμένα της λίμνης. Πώς μπορεί να αποδοθεί στα ελληνικά; Καμιά ιδέα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα πρότεινα τις ράχες. Βρίσκω ράχες ωκεανών για τα ocean ridges, αλλά και ράχες από ποταμούς: Από τα στόμια των ποταμών του Κούρη και του Γαρύλλη άρχισαν να δημιουργούνται δύο ανεξάρτητες ράχες ή υψώματα από άμμο και χαλίκια, δημιούργημα των κυμάτων και των ρευμάτων (από εδώ).
 
το "έγερμα" δεν το έχω δει, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, πάντως, το "ράχες" χρησιμοποείται συχνά ως γεωλογικός όρος στα ελληνικά.
 
dharvatis, είσαι σίγουρος ότι δεν πήγε το μυαλό σου στο έξαρμα, το οποίο είναι αναμφισβήτητα υπαρκτό; Όταν κάποτε μετάφραζα μπόλικη γεωγραφία-γεωλογία για μια εγκυκλοπαίδεια, θα ήταν ασφαλώς υποψήφια (σαν πιο γενικόλογες, λιγότερο δεσμευτικές αποδόσεις) το έξαρμα, η έξαρση και η ανύψωση. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον θα ακολουθούσε και το διευκρινιστικό "του πυθμένα".
 

nickel

Administrator
Staff member
+1 Το έγερμα είναι «θόλος, αψίδα» στον Πάπυρο. Το έξαρμα μπορεί να είναι κάποιο elevation.
 

Cadmian

New member
Ράχες, αναχώματα και σαμαράκια δεν είναι το ίδιο πράγμα; Το πολύγλωσσο αρδεύσεων και αποστραγγίσεων του Τ.Ε.Ε. αναφέρει τα δύο τελευταία για το ridge.
 

nickel

Administrator
Staff member
watershed The topographical boundary dividing two adjacent catchment basins, such as a ridge or a crest.

Κάπως έτσι θα αντιλαμβανόμουν το ridge. Συνήθως κάποιο φυσικό έξαρμα. Δεν με κάνει να σκέφτομαι αναχώματα (banks, dykes κ.ά.) και σαμαράκια, που συχνά είναι τεχνητά.
 
Σε άλλες περιπτώσεις, το ridge μεταφράζεται και έγερμα.

Θα μπει επιτέλους κάποιος αισθητήρας επιπέδων καφεΐνης σε αυτό το φόρουμ;!; Ήθελα να γράψω έπαρμα, πέρασε από το μυαλό μου η υπέγερση, και βγήκε το ωραίο και υπαρκτό έγερμα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα μπει επιτέλους κάποιος αισθητήρας επιπέδων καφεΐνης σε αυτό το φόρουμ;!;
Από το 2008 τον έχω ζητήσει! Ανήκει σ' αυτά που αργούν αλλά κάποτε θα έρθουν.
 
Top