metafrasi banner

reeds = γλωττιδόφωνα πνευστά, πνευστά με γλωσσίδι

Έλα, Ντόμινε, ζητώ συγγνώμη, δεν το έκανα επίτηδες :) Αλλά στα σοβαρά τώρα: ξαναδιάβασα το νήμα δύο φορές και συνεχίζω να νομίζω ότι κάτι μου λείπει, οπότε βοηθήστε τη φυρομυαλισμένη, αδέρφια.

Το πρόβλημα είναι το εξής: διαβάζω ότι έχει δοθεί μια πολύ ωραία λύση στην Αλεξάνδρα. Όμως, εγώ μεταφράζω ένα βιβλίο όπου αναφέρονται και reeds και woodwinds και ο συγγραφέας δεν τα εξειδικεύει (δε λέει, ξερωγώ, τα κόρνα και τα όμποε) αλλά αναφέρεται σε κάθε κατηγορία ξεχωριστά ως μέρος της ορχήστρας, και μάλιστα περιγράφοντας το κομμάτι που παίζει η ορχήστρα. Λέει, ας πούμε, «τώρα μπαίνουν τα reeds και ο τενόρος μπλαμπλα και μετά τα έγχορδα μπλαμπλα και τότε τα woodwinds παίρνουν τη μελωδία και μπλαμπλα».

Η ελληνική γλώσσα σε αυτήν την περίπτωση έχει το γνωστό πρόβλημα: η πιάτσα λέει κάτι εδραιωμένο και εξελληνισμένο, συνήθως δάνειο και ακόμα πιο συνήθως από τα αγγλικά. Η βιβλιογραφία όμως το λέει με έναν τρόπο που αν τον γράψεις το βιβλίο σου α) θα μυρίζει μούχλα και β) χαλάς το ύφος του συγγραφέα διότι αυτός γράφει ωραιοτάτη καθημερινή αγγλική. Επομένως, η πτωχή μεταφράστρια έχει πρόβλημα εδώ.

Ίσως, μια λύση στην περίπτωση που αναφέρεις είναι να τα ξεχωρίσεις ως εξής:
πνευστά (wind instruments) /
χάλκινα (brass instruments) - ξύλινα (woodwind instruments) /
γλωττιδόφωνα (wind reed instruments) - φλάουτα ή ελεύθερα (εδώ υπάρχει πρόβλημα ορολογικό)

Ας μιλήσει και ο πρώτος διδάξας.

Στα παραδείγματα από το Whiplash πρότεινα να μπεί το ξύλινα, γιατί, εκεί, από ξύλινα πνευστά υπάρχει μόνο το σαξόφωνο (τα άλλα, τρομπόνια και τρομπέτες, είναι χάλκινα), οπότε δεν χρειάζεται να γίνει τόσο λεπτή διάκριση (πνευστά με γλωσσίδι και χωρίς). Ακριβώς για να διασωθεί αυτή η φυσικότητα για την οποία μιλάς.

Στην παρούσα περίπτωση, νομίζω ότι πιο ωραία ακούγονται τα γλωττιδόφωνα απ' ό,τι τα πνευστά με γλωσσίδι και τα φλάουτα ή τα ελεύθερα απ' ό,τι τα πνευστά χωρίς γλωσσίδι.


edit: εννοείται ότι τα γλωττιδόφωνα και τα φλάουτα ή ελεύθερα (1η παρ.) είναι ξύλινα
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μην ξεχνάτε τα «καλάμια», είπε και εξαφανίστηκε όπως είχε εμφανιστεί...
 
Top