metafrasi banner

mainstream political party

Προσωπικά σκέφτομαι πως θα είχαμε όρο, αν τον 19ο αιώνα, που οι διανοούμενοί μας επεξεργάζονταν το βασικό πολιτικό λεξικόγιο, κυριαρχούσε η αγγλική γλώσσα και όχι η γαλλική. Στα γαλλικά δεν νομίζω πως υπάρχει όρος φτιαγμένος με βάση την εικόνα του ρεύματος σε επίθετο. Αν υπήρχε, ή αν οι διανοούμενοί μας αρύονταν τότε από τα αγγλικά, ίσως οι διανοούμενοί μας να είχαν φτιάξει τη λέξη 'κυριορευματικό', και ––αν ο όρος είχε πιάσει βεβαίως–– να τον θεωρούσαμε σήμερα δεδομένο. Σαν έκφραση μπορούμε να μιλήσουμε για 'κύριο ρεύμα' της πολιτικής ζωής, αλλά σαν επίθετο, όχι. Γι' αυτό και κλίνω προς το 'μεσαίου χώρου', γιατί διατηρεί κάπως τη χωρικότητα της εικόνας, που υπάρχει και στο mainstream. Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμένο κόμμα στο άρθρο της αγγλ. Βικιπαίδειας χαρακτηρίζεται ως centrist.
Τώρα σκέφτηκα και το 'πλειοψηφικό κόμμα'.
 

Jacquelineditor

New member
I would say καθιερωμένο (established), as opposed to "marginal" or "extremist" (for example, in Greece and other European countries, the KKE is mainstream, but the Communist Party is marginal to the point of near-nonexistence in the United States).
 
Μετά από τόσο ζάλισμα της λέξης για κάτι τόσο κοινό, η εξωαισθητηριακή ή όπως αλλιώς αντίληψή μου είναι ότι η τελική επιλογή δεν θα είναι η καλύτερη :)
 
Πάντως, είναι και θέμα ορισμού της λέξης.
Cambridge:
the mainstream noun
the way of life or set of beliefs accepted by most people:
The new law should allow more disabled people to enter the mainstream of American life.

Ο ορισμός λέει most people. Αλλά το ΚΚΕ, φερειπείν, είναι σταθερά κάτω από το 10%. Από την άλλη, είναι mainstream, όπως επισήμανε και η Jacquelineditor. Αμέσως μετά τον εμφύλιο, όμως, που είχε μεγαλύτερο ποσοστό, δεν θα χαρακτηριζόταν mainstream. Θέμα που το έθιξαν αρκετοί προλαλήσαντες/ασες.

Συνοψίζω τις προτάσεις, εν είδει εργαλειοθήκης και με αλφαβητική σειρά:
επικρατέστερο, επικρατούν, καθιερωμένο, κατεστημένο, κεντρικό κόμμα της πολιτικής σκηνής, κεντρώο, κύριο, μεγάλο, μέινστριμ, μετριοπαθές, παραδοσιακό, συμβατικό, συστημικό, της κεντρικής πολιτικής σκηνής, του κατεστημένου, του κεντρικού πολιτικού σκηνικού, του κεντρικού ρεύματος, του μεσαίου χώρου.
 
Αφού ευχαριστήσω τον Costas που έκανε τον κόπο να συγκεντρώσει όλες τις προτάσεις που έπεσαν στο τραπέζι και αφού συμφωνήσω με τον tsioutsiou ως προς το ότι το ζαλίσαμε το θέμα με κίνδυνο η τελική επιλογή να μην είναι κι η καλύτερη, θα συνεχίζω να παίζω το ρόλο του αντιρρησία. Πιθανώς είμαι επηρεασμένος από το βασικό αντικείμενο εργασίας μου, όπου η αντιστρεψιμότητα δεν έχει μεγάλη αξία, αλλά, αντιθέτως, η ανάγκη της ακριβέστερης δυνατής απόδοσης μας στρέφει στο να δίνουμε μεγαλύτερη αξία στα συμφραζόμενα και να προτιμούμε ενδεχομένως ad hoc αποδόσεις ενός όρου. Επιμένω λοιπόν ότι εδώ το ζητούμενο δεν είναι η κύρια (ή οι κύριες) σημασιολογικές χρήσεις του mainstream, αλλά ο χαρακτηρισμός του Αγροτικού Κόμματος της Κροατίας στο πλαίσιο της Γιουγκοσλαβίας του μεσοπολέμου. Οι προτάσεις μου θα ήταν: "κόμμα που δεν στόχευε στην ανατροπή του πολιτεύματος" ή (αν πρέπει να προτιμήσουμε μονολεκτικό σχήμα) "μετριοπαθές".

Χρόνια πολλά σε όλους και ιδίως στους εορτάζοντες και στις εορτάζουσες.
 

SBE

¥
Πάντως, είναι και θέμα ορισμού της λέξης.
Cambridge:
the mainstream noun
the way of life or set of beliefs accepted by most people:
The new law should allow more disabled people to enter the mainstream of American life.

Ο ορισμός λέει most people. Αλλά το ΚΚΕ, φερειπείν, είναι σταθερά κάτω από το 10%. Από την άλλη, είναι mainstream, όπως επισήμανε και η Jacquelineditor. Αμέσως μετά τον εμφύλιο, όμως, που είχε μεγαλύτερο ποσοστό, δεν θα χαρακτηριζόταν mainstream. Θέμα που το έθιξαν αρκετοί προλαλήσαντες/ασες.


Εντούτοις το ΚΚΕ σήμερα παρα το χαμηλό ποσοστό, λειτουργει με τις κοινά αποδεκτες μεθόδους των νόμιμών πολιτικών κομμάτων και η ύπαρξή του ή η συμμετοχή σε αυτό δεν προκαλεί αντιδράσεις ούτε έχιε ιδιάιτερη χροιά. Γιάυτο είναι συμβατικό πολιτικό κόμμα, κόμμα- κατεστημένο κλπκλπ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Οι προτάσεις μου θα ήταν: "κόμμα που δεν στόχευε στην ανατροπή του πολιτεύματος" ή (αν πρέπει να προτιμήσουμε μονολεκτικό σχήμα) "μετριοπαθές".
Στο μετριοπαθές είχα καταλήξει κι εγώ διαβάζοντας το νήμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να καλωσορίσω κι εγώ την Jacquelineditor. Κυρίως.

Δευτερευόντως, να πω ότι στη σούμα θα μπορούσαμε να προσθέσουμε (τόσα και τόσα βάλαμε) το «κοινοβουλευτικός» (σε αντιδιαστολή προς το «εξωκοινοβουλευτικός»).
 
Τελικά έβαλα "ευρείας αποδοχής". Σας ευχαριστώ και πάλι όλους/ες, για την τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση.
 
Συνδυασμός:
Εχει να κάνει με την ιδεολογία και τη μεθοδολογία του κύριου ρεύματος της μακροοικονομικής θεωρίας, με δεδομένο ότι απέτυχε να προβλέψει τη διεθνή κρίση και αποτυγχάνει παταγωδώς να βοηθήσει, ως σύνολο αξιών και κανόνων, στην προσπάθεια εξόδου από αυτή. Πολλοί “mainstream” οικονομολόγοι πιέζουν τώρα για πολιτικές λιτότητας και συρρίκνωσης (...)
 
Top