metafrasi banner

knob

Zazula

Administrator
Staff member
Αλλά δεν έχεις μια σκέτη λέξη, έχεις μια φράση: «Θα σου το κόψω το πουλί». Στις συμφράσεις αυτές το μυαλό δεν πάει στην κυριολεξία αν η κυριολεξία δεν κόβεται.
Μα μπορείς πάντα να προσαρμόσεις τη διατύπωση της απειλής, π.χ.: «Θα σ' το αποκεφαλίσω το πουλί!», ή: «Θα το κλαις το πουλί σου!».
 
Μα μπορείς πάντα να προσαρμόσεις τη διατύπωση της απειλής, π.χ.: «Θα σ' το αποκεφαλίσω το πουλί!», ή: «Θα το κλαις το πουλί σου!».

Το πρώτο δεν είναι ρεαλιστικό σαν ατάκα κάποιου που απειλεί με μοριακό τεμαχισμό. Το δεύτερο όμως είναι καλό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα πρέπει ο άλλος να έχει πουλί, κατά το σενάριο, αλλιώς δικαστικά δεν θα έβγαζε νόημα η παρέμβαση του συνήγορου. Ίσως το καλύτερο όντως να είναι το "θα σ'το κόψω" -ίσως και "θα σ'το κόψω σύριζα".
 

Zazula

Administrator
Staff member
...ίσως και "θα σ'το κόψω σύριζα"
Υπάρχει:
  • «Θα σ' το κόψω» σύριζα — όταν η απειλή εκφέρεται συρίζοντας.
  • «Θα σ' το κόψω, ΣΥΡΙΖΑ» — όταν η απειλή είναι πολιτική.
  • «Θα σ' το κόψω σύρριζα» — όταν η απειλή υπονοεί εκρίζωση.
:twit:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Υπάρχει:
  • «Θα σ' το κόψω» σύριζα — όταν η απειλή εκφέρεται συρίζοντας.
  • «Θα σ' το κόψω, ΣΥΡΙΖΑ» — όταν η απειλή είναι πολιτική.
  • «Θα σ' το κόψω σύρριζα» — όταν η απειλή υπονοεί εκρίζωση.
:twit:
:lol: :lol:
 
Πολύ γέλασα μ' αυτό το νήμα! Αλεξάνδρα, πόσο μπορείς να απομακρυνθείς από το πρωτότυπο; Σε παίρνει να χρησιμοποιήσεις άλλη εξίσου απειλητική προς τον ανδρικό πληθυσμό έκφραση, όπως:

-—[...] Θα σου κάνω τα τρία δύο!
-Επομένως, δεν υπήρξε ρητή ανατομική αναφορά...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα μπορούσα ίσως να απομακρυνθώ, αλλά πρέπει ανάλογα να διαμορφωθεί και η επόμενη ατάκα:
A knob meaning anything from a door handle to a node of butter.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως ο διαφορικός λογισμός (ήγουν η απομείωση διά της απλής μεθόδου «των τριών εις δύο») συνήθως χρησιμοποιείται την ώρα που βγάζεις εσύ τη γλώσσα προς τον απειλούντα σε, για να του υπενθυμίσεις πως δεν πρόκειται τελικώς να καταφέρει τπτ κι ότι το πολύ-πολύ να σου κάνει «τα τρία δύο».
 
Πάντως ο διαφορικός λογισμός (ήγουν η απομείωση διά της απλής μεθόδου «των τριών εις δύο») συνήθως χρησιμοποιείται την ώρα που βγάζεις εσύ τη γλώσσα προς τον απειλούντα σε, για να του υπενθυμίσεις πως δεν πρόκειται τελικώς να καταφέρει τπτ κι ότι το πολύ-πολύ να σου κάνει «τα τρία δύο».

Ναι, σωστό, όπως και όλες οι προτάσεις εμπεριέχουσες τη λέξη "μάντρα". :p :p :p

Έδιτ: και μετά την απάντηση της Αλεξάνδρας από πάνω και τη δυναμική παρέμβαση του Ζαζ, μάλλον θα παραμείνουμε στις οργανοκεντρικές προτάσεις :p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχω τον εξής διάλογο:

Witness: I heard the defendant yelling, "I'll bloody chop your knob off."
Defense attorney: So he made no direct anatomical reference. A knob meaning anything from a door handle to a node of butter.

—[...] «Θα σου το κόψω.»
—[...] Επομένως, δεν υπήρξε ρητή ανατομική αναφορά...

ΟΚ, να δώσω πλήρη μετάφραση τότε:

Μάρτυς: :) Άκουσα την (?) κατηγορούμενη να φωνάζει «Θα σ' το κόψω εγώ, ρε παλιο...»
Συνήγορος: Επομένως, δεν υπήρξε συγκεκριμένη αναφορά. Μπορεί να εννοούσε ότι θα του κόψει το ποτό ή το τυρί για το σάντουιτς.
 
Υπάρχει:
  • «Θα σ' το κόψω» σύριζα — όταν η απειλή εκφέρεται συρίζοντας.
  • «Θα σ' το κόψω, ΣΥΡΙΖΑ» — όταν η απειλή είναι πολιτική.
  • «Θα σ' το κόψω σύρριζα» — όταν η απειλή υπονοεί εκρίζωση.
:twit:

Δεν τολμάς να κάνεις ένα λάθος σε φόρουμ λεξοτέτοιων κι αμέσως να σε λογοπαίξουν.:glare:

Πάντως, στο θέμα μας, μπορείς, Αλεξάνδρα, να αποτολμήσεις και ακριβή μετάφραση. Παραφράζω τον Dr:

Μάρτυς: Άκουσα την (?) κατηγορούμενη να φωνάζει «Θα σ' το κόψω εγώ το πόμολο...»
Συνήγορος: Επομένως, δεν υπήρξε ανατομική αναφορά. Μπορεί να εννοούσε ότι θα του κόψει το πόμολο της πόρτας.


Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα ξενίσει τον αποδέκτη, παρότι θα καταλάβει το μήνυμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν μου πει γυναίκα ότι θα μου κόψει το πόμολο, δεν θα είναι η απειλή που θα με στεναχωρήσει.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ε, είστε για να μην αφήνετε άνθρωπο σε χλωρό κλαρί! :D
 
Top