metafrasi banner

FutureScape

daeman

Administrator
Staff member
Κάπου τα έχουμε συζητήσει αυτά τα ντ, ν/τ, νντ και μπ, μ/π, μμπ σε απόδοση των d, nt, nd και b, mp και mb αντίστοιχα, αλλά πού;

Εκεί π.χ.:
Σε τι διαφέρουν οι πάντις από τα πάντις; Ή: τα d, nd και nt.
Ρούσβελτ ή Ρούζβελτ;
Istanbul = Ισταμπούλ ή Ιστανμπούλ;
 

GeorgeA

Member
Με συγχωρείτε για την απουσία μου.

Aνέβασα το νήμα και ούτε πρόλαβα να συμμετέχω στο διάλογό σας. Aλλά παίρνοντας την ευκαιρία θέλω να σας πω το εξής:

1) Έχουμε αντίθετες ώρες. Βέβαια ξέρω πως "lexilogia never sleeps" αλλά όταν η Ελλάδα έχει μέρα, η Αμερική είναι βαθιά νυχτωμένη.

2) Αλλά το κυρίως πρόβλημα είναι πως μερικές φορές το επίπεδο της γνώσης σας στη γλώσσα και στη γραμματική είναι πολύ προχωρημένο για τα δικά μου κυβικά. Κι έτσι ... παρακολουθώ, μαθαίνω από σας και μένω βουβός.

Οπότε θα ήθελα να ξέρετε πως το γεγονός πως δε βλέπετε και πολλά σχόλια και συμμετοχή από μένα, τόσο στα νήματα που ανεβάζω όσο και σε άλλα, οφείλεται κυρίως στο γεγονός του ότι αυτά που γνωρίζω, έχουν ήδη ειπωθεί και σε μερικές περιπτώσεις παραείστε προχωρημένοι για να παρακολουθήσω τα της γραμματικής.

Βρίσκω τα σχόλιά σας πολύ ενδιαφέροντα, μαθαίνω και είμαι σίγουρος πως θα συμβάλω κι εγώ στο χώρο όταν υπάρχει κάτι για το οποίο γνωρίζω κάτι παραπάνω. Οπότε αν δεν ενοχλεί η περιορισμένη συμμετοχή και συμβολή μου θα μ' άρεσε να συνεχίσω να συμμετέχω. [let me know]
 

GeorgeA

Member
Τώρα σχετικά με το futurescape. Το δοκίμαζα λίγο σε διάφορες προτάσεις για να δω πώς ρέει στο λόγο.

Παράδειγματα:
Κατά το συνέδριο, μελλοντολόγοι απ' όλον τον κόσμο παρουσίασαν το [futurescape] για την πράσινη ενέργεια.

Πήρα πολλές αποφάσεις όταν έκατσα κι έκανα ένα [futurescape] για μερικές πτυχές της ζωής μου: σε προσωπικό, οικογενειακό, επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο.

1) μελλοντοπία
2) μελλοντοτοπία
3) μελλοντοπίο
4) μελλοντόραμα
5) όψεις του μέλλοντος
6) μελλοντικό τοπίο

Από γραμματική δε θα μπορέσω να σας το τεκμηριώσω και από την άποψη του γραπτού λόγου εσείς είστε οι δάσκαλοι του θέματος. Αλλά ως επαγγελματίας ομιλητής όταν τα δοκιμάζω όλα στο λόγο, συμφωνώ πως δεν ακούγεται ωραίο στο λόγο το μελοντοπία. Το μελοντοτοπία έχει κι αυτό τα προβλήματά του αλλά είναι λίγο πιο εύκολο τόσο για τον ομιλητή όσο και για το κοινό του. Μια πιο συντηρητική προσέγγιση θα ήταν το "μελλοντικό τοπίο" αλλά δεν έχει ταυτότητα ως όρος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα (ώρα Ελλάδας :)) Γιώργο,

Για τα δύο παραδείγματα που δίνεις, από τις έξι επιλογές που έχουμε στη διάθεσή μας, θα προτιμούσα την ...έβδομη: :) εικόνα/εικόνες του μέλλοντος.

Κατά το συνέδριο, μελλοντολόγοι απ' όλον τον κόσμο παρουσίασαν την εικόνα του μέλλοντος για την πράσινη ενέργεια.

Πήρα πολλές αποφάσεις όταν έκατσα κι έκανα (θα προτιμούσα κάθισα και --άλλο ρήμα, ίσως σχημάτισα, ζωγράφισα, μελέτησα) την εικόνα του μέλλοντος για μερικές πτυχές της ζωής μου: σε προσωπικό, οικογενειακό, επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο.

Με άλλα λόγια, αν δεν χρειάζεται οπωσδήποτε η απόδοση, η ταυτότητα, όπως είπες, του όρου (δεν υπάρχει π.χ. στον τίτλο της ταινίας), θα προτιμούσα την πιο ρέουσα απόδοση.

Αλλά θα έρθουν κι άλλες απόψεις, που δεν θα συμφωνούν υποχρεωτικά με τη δική μου. ;)

Και μην έχεις κανένα άγχος για το είδος και τον τρόπο της συμμετοχής σου στη Λεξιλογία. Μια χαρά είναι. Μην κοιτάς που εμείς γινόμαστε καμιά φορά περιστρεφόμενοι γλωσσικοί δερβίσηδες...
 

nickel

Administrator
Staff member
Να μην ξεχάσουμε την όγδοη εκδοχή: μελλοντικά σενάρια (όχι, δεν είναι σενάρια που θα γραφτούν στο μέλλον, αλλά σενάρια για το μέλλον).
 

bernardina

Moderator
Γιώργο, αφού προσυπογράψω την απάντηση που σου έδωσε ο δόκτωρ με τα ανοιχτόγκριζα γραμματάκια (μη μασάς, things are not always what they seem, ;);) ), να σου διευκρινίσω ότι το μελλοντοπία που πρότεινα όντως κολλάει περισσότερο σε αυτό που έχουμε ο Δαεμάνος κι εγώ στο μυαλό μας και λιγότερο -ή και καθόλου- σ' αυτά που εννοούσες εσύ. Στη δεύτερη περίπτωση ταιριάζουν καλύτερα οι προτάσεις του δόκτορα, του Νίκελ και των υπολοίπων, οπότε θεμιτές οι ενστάσεις. Ομολογώ ότι σκέφτηκα (και απάντησα) ως Μπραζιλέιρα, που λέει και ο D. :inno:
 

GeorgeA

Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, (και τις μαύρες και τις γκρι).

Μελλοντική Εικόνα! :)

Θα μπορούσα άνετα να το χρησιμοποιήσω αυτό σε κάθε περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ.
 
Top