Eurovision 2009

Elsa

¥
Έχει δίκιο ο άνθρωπος, να πάμε στην for political animals παραλία να παίξουμε...:p
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ας ξαναρίξουμε το επίπεδο: εμένα μ' αρέσει η Τουρκία :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ας ξαναρίξουμε το επίπεδο: εμένα μ' αρέσει η Τουρκία :D
1. Αυτό το τραγούδι έχω βάλει να παίζει και στο γραφείο (χωρίς κατ' ανάγκη να σημαίνει πως είναι το μοναδικό φετινό που μ' αρέσει).
2. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί το Star ασχολείται με τη Χαντισέ καθημερινά, ακόμη κι όταν δεν έχει απολύτως καμία φρέσκη είδηση να πει, και μάλιστα επιτιθέμενο εναντίον της τόσο σφοδρά.
 
Εγώ δεν τα έχω ακούσει ακόμα, αλλά θέλω πολύ να δω τι θα κάνει ο Andrew Lloyd-Weber και η Patricia Kaas...δηλ. τόσο μεγάλα ονόματα έχει να δει η Eurovision από πότε; Ποτέ; Γιατί η Celine Dion, η Βίκυ Λέανδρος και η Νάνα Μούσχουρη, όταν πήγαν, ήταν ακόμα άγνωστες.
 
Εγώ δεν τα έχω ακούσει ακόμα, αλλά θέλω πολύ να δω τι θα κάνει ο Andrew Lloyd-Weber
Με βάση αυτό και αυτό το νήμα, η Τζέιντ είναι η αβατάρα της μειξοπαρθενικής υστερίας.
 
Εγώ δεν τα έχω ακούσει ακόμα, αλλά θέλω πολύ να δω τι θα κάνει ο Andrew Lloyd-Weber και η Patricia Kaas...

Θα πάνε άπατοι, βορά στο ανατολικοευρωπαϊκό μπλοκ.
 
Κατ' εμέ το κυπριακό ήταν το μόνο τραγούδι (από τα χτεσινά) που έστεκαν εκτός γιουροβίζιον. Με την έννοια ότι δεν είχε ανάγκη τη γιουροβίζιον ούτε για να υπάρξει.

Όσο για το ποιος θα το πάρει, ψυχανεμίζομαι Αζερμπαϊτζάν. Ακούτε εμένα (έχω δώσει και νικητή στο παρελθόν, όχι παίζουμε!)
 

SBE

¥
Εγώ δεν τα έχω ακούσει ακόμα, αλλά θέλω πολύ να δω τι θα κάνει ο Andrew Lloyd-Weber και η Patricia Kaas...δηλ. τόσο μεγάλα ονόματα έχει να δει η Eurovision από πότε; Ποτέ; Γιατί η Celine Dion, η Βίκυ Λέανδρος και η Νάνα Μούσχουρη, όταν πήγαν, ήταν ακόμα άγνωστες.

Η Κάας όμως είναι πολύ γνωστή στη Ρωσία κι έχει κάνει και ντουέτα με Ρώσους, οπότε γι' αυτήν διαφήμιση είναι η εμφάνιση (αλλά πραγματικά δεν ξέρω γιατί συμμετέχει).
Ο Α.Λ.Γ. μπορεί να είναι μεγάλο όνομα για τα μιούζικαλ που έγραψε κάποτε, αλλά τα τελευταία δέκα+ χρόνια δεν έχει καμιά επιτυχία. Και πλέον είναι κι αυτός θαμώνας των ρηάλιτι (κακώς κατά τη γνώμη μου γιατί τους δίνει βαρύτητα). Πάντως το τραγούδι δεν το έχω ακούσει ολόκληρο γιατί δεν το αντέχω, είναι εμφανές ότι έχει φωνή η τραγουδίστρια και μάλλον δείχνει ότι το BBC έχει αρχίσει να παίρνει πάλι στα σοβαρά το διαγωνισμό κι έτσι φέτος έχει και αλλαγή φρουράς στους παρουσιαστές και αλλαγή στη μουσική. Σίγουρα έχει μάσα η Γιουροβίζιον- κι η καλλιτεχνική ακεραιότητα πάει περίπατο.
Οι Γερμανοί από την άλλη μας υπόσχονται την Ντίτα φον Τιζ να κάνει στριπτήζ- ρετρό επί σκηνής. Να δω τι άλλο θα δούμε.
 

SBE

¥
Απορία: το τραγούδι της Εσθονίας δεν ήταν ξεπατικουρα παλιό γνωστό; Ποιό όμως;;;
Να το τραγούδι για αναφορά:
Εσθονία
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως σου θυμίζει (όσο πατά η γάτα) τη
της Αλεξίου;
 

SBE

¥
Όχι Αλεξίου η εισαγωγή, ίσως το κύριο μέρος.
Αλλά ούτε και Paint it Black ακριβώς.
Κάτι άλλο, αγγλόφωνο (δε βάζω το χέρι στη φωτιά, μπορεί να είναι και σε καμιά άλλη γλώσσα) και σίγουρα δεκαετίας του '70 ή πολύ αρχές '80. Μιλάμε βεβαίως για πολύ μεγάλη αντιγραφή, με το που το άκουσα περίμενα να βγει μακρυμάλλης τραγουδιστής και να αρχίσει να γκαρίζει "αααααα, ααααααααα, α-α-α". Χμ, είπα μακρυμάλλης και σκέφτηκα τους ΜπιΤζιζ, μπα δε νομίζω...

Αλήθεια, πώς λέγεται ο Ρώσσος που τραγουδάει στη Γιουροβίζιον μπαλάντα με πολλές κορώνες (σαν αυτά που στέλνει η Μάλτα συνήθως): Γκαρίσνικωφ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γκαρίσνικοφ λένε κι εμένα όταν κάνω το λάθος να τραγουδήσω.
 
Γκαρίσνικοφ δεν λεγόταν ο βαθύφωνος που είχε ερμηνεύσει το ρόλο του χασάπη στο πρώτο ανέβασμα της όπερας του Μποχεμιάν Death of a Butcher;
 
Απορία: το τραγούδι της Εσθονίας δεν ήταν ξεπατικουρα παλιό γνωστό; Ποιό όμως;;;
'Ασχετο: αυτό το γιουροαστέρι πάντως σε κόκκινο είναι ξεπατικούρα γνωστής σφραγίδας (από γραφομηχανή που ακόμα την ψάχνουν) :)

http://www.europarl.europa.eu/elections2009/default.htm?language=en
 

SBE

¥
'Ασχετο: αυτό το γιουροαστέρι πάντως σε κόκκινο είναι ξεπατικούρα γνωστής σφραγίδας (από γραφομηχανή που ακόμα την ψάχνουν) :)

Τελικά δεν υπάρχει τίποτα πρωτότυπο...:rolleyes:
 
Top