metafrasi banner

elapsed time = διαρρεύσας χρόνος

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Τι θα πει τι άλλο; Η ΕΛΕΤΟ έχει «οπτική παρουσίαση» (σε μερικά πάει, σε άλλα δεν πάει). Και στο μυαλό μου έχω κάτι που δεν είναι ούτε οθόνη ούτε ένδειξη. Ούτε καντράν. Πιθανότατα ούτε υπαρκτό.

Γιώργο, με μπλοκάρεις και σε μπλοκάρω. Έκανα τις διατυπώσεις πιο καθημερινές και πιο κατανοητές, και τώρα μου ζητάς ορολογική καθαρότητα. Μα αυτή πέθανε μαζί με τον διαρρεύσαντα χρόνο εγγραφής.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν αρχίσουμε την άσκηση στο πού θα μπορούσε να αναφέρεται ένα digital display, να μην ξεχάσουμε και τα μαθήματα ανατομίας. :lol:

Όμως, αφού μιλάμε για κάποιο σύστημα εγγραφής, (υπέθεσα ότι) θα είναι κάτι που είναι ή μοιάζει με ψηφιακό καντράν. Εκεί παίρνουμε κάθε λογής ενδείξεις, ergo, ψηφιακή ένδειξη.
 
[...] μου ζητάς ορολογική καθαρότητα. Μα αυτή πέθανε μαζί με τον διαρρεύσαντα χρόνο εγγραφής.
Ακριβώς αυτό. Δηλαδή, Γιώργο, υπάρχουν δύο δυνατότητες. Η πρώτη είναι η ακριβέστατη απόδοση "διαρρεύσας χρόνος", η οποία αντιστοιχεί πλήρως στο elapsed time και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά είναι καθαρευουσιάνικη και δύσπεπτη και δύσκολα χρησιμοποιείται σε τέτοιου είδους κείμενα. Η δεύτερη δυνατότητα είναι οι εναλλακτικές λύσεις που συζητήσαμε. Είναι όμως καθαρά δική σου απόφαση αν, με βάση το κείμενό σου, κρίνεις σκόπιμο να χρησιμοποιήσεις παντού την ίδια απόδοση ή δεν το θεωρείς αναγκαίο. Σε κάθε περίπτωση, το μίνιμουμ είναι να πειστείς ότι ο αναγνώστης καταλαβαίνει για ποιο πράγμα μιλάς. May the Force be with you.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
«Time - he's waiting in the wings, he speaks of senseless things, his script is you and me, boys...»
Ωχ ωχ ωχ, η υπόθεση σηκώνει τσιγάρο. «Time takes a cigarette, puts it in your mouth, you pull on your finger, then another finger, then your cigarette...» Μπα, τίποτα δεν βγαίνει, μπάφιασα. Για στάσου! Ακούω φωνές μέσα στο κεφάλι μου. Τι λένε;
«You're too old to lose it, too young to choose it, and the clock waits so patiently on your song. Oh, no, you're not alone, no matter what or who you've been, no matter when or where you've seen, all the knives seem to lacerate your brain; I've had my share, I'll help you with the pain. You're not alone...»


... May the Force be with you.
:whistle:
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] κι έπειτα έχω το elapsed time (as in "The elapsed time of the file appears on the …Recorder digital display.
Το χρονικό διάστημα εγγραφής θα εμφανιστεί στην ψηφιακή οθόνη ...(της οπτικοακουστικής αυτής συσκευής).
[...]

...The elapsed time of the file appears = Η τρέχουσα διάρκεια εγγραφής του αρχείου εμφανίζεται...
digital display = ψηφιακή ένδειξη; Help!

Από τη σύνταξη του πρωτότυπου «The elapsed time of the file appears on the …Recorder digital display» (υποθέτοντας ότι στη θέση των αποσιωπητικών αναφέρεται το μοντέλο της συσκευής) και από τη διαδικασία που περιγράφεται, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η ένδειξη του elapsed time εμφανίζεται στην ψηφιακή οθόνη (ή καντράν) της συσκευής εγγραφής. Αλλιώς, βάζουμε τη συσκευή να γράφει και «το elapsed time εμφανίζεται στην ψηφιακή ένδειξη»; Μπα.
Αυτό όμως το ξέρει καλύτερα ο Γιώργος.

Εκτός αν τσακιρκεφιαστούμε ελετοϊκώς πάλι και πούμε στον «ψηφιακό ενδείκτη», που ωστόσο δείχνει προς το indicator.
 

GeorgeA

Member
Ακριβώς αυτό. Δηλαδή, Γιώργο, υπάρχουν δύο δυνατότητες. Η πρώτη είναι η ακριβέστατη απόδοση "διαρρεύσας χρόνος", η οποία αντιστοιχεί πλήρως στο elapsed time και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά είναι καθαρευουσιάνικη και δύσπεπτη και δύσκολα χρησιμοποιείται σε τέτοιου είδους κείμενα. Η δεύτερη δυνατότητα είναι οι εναλλακτικές λύσεις που συζητήσαμε. Είναι όμως καθαρά δική σου απόφαση αν, με βάση το κείμενό σου, κρίνεις σκόπιμο να χρησιμοποιήσεις παντού την ίδια απόδοση ή δεν το θεωρείς αναγκαίο. Σε κάθε περίπτωση, το μίνιμουμ είναι να πειστείς ότι ο αναγνώστης καταλαβαίνει για ποιο πράγμα μιλάς. May the Force be with you.

Το κατάλαβα Θέμη.
Ευχαριστώ για την κατεύθυνση, βοηθά πολύ.

Σχετικά με το "ένδειξη" vs "οθόνη", Daeman, ναι, πρόκειται για ψηφιακή οθόνη (ή καντράν) της συσκευής εγγραφής. Αλλά έχει διάφορες οθόνες και διάφορες ενδείξεις. Αλλά αυτό έχει λυθεί τώρα.

Η συνεισφορά σας με βοήθησε πολύ και μέσα από αυτές βρήκα λύσεις που δεν θα είχα σκεφτεί μόνος μου με τίποτα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Top