metafrasi banner

due diligence = δέουσα επιμέλεια | (νομ.) νομικός έλεγχος | (κατ' επέκτ.) νομικοοικονομικός έλεγχος, εμπεριστατωμένος έλεγχος

Αν είναι νομικός έλεγχος, τότε τι είναι το "legal due diligence" που έχω πετύχει σε πάρα πολλά κείμενα;

Δεν ξέρω τι πρέπει να βάλουμε όταν το κείμενο είναι αυστηρά νομικό, αλλά όταν μιλάμε πιο "χαλαρά", δηλαδή σε απλά κείμενα της οικονομικής πιάτσας, το "προκαταρκτικός έλεγχος" είναι το πλέον κατανοητό από όλους, νομικούς και μη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αν είναι νομικός έλεγχος, τότε τι είναι το "legal due diligence" που έχω πετύχει σε πάρα πολλά κείμενα;
Πλεονασμός :D Σοβαρά τώρα, το έψαξα λίγο και είδα ότι τα περισσότερα ευρήματα είναι από ιστοσελίδες μη αγγλόφωνων χωρών.
Δεν ξέρω τι πρέπει να βάλουμε όταν το κείμενο είναι αυστηρά νομικό, αλλά όταν μιλάμε πιο "χαλαρά", δηλαδή σε απλά κείμενα της οικονομικής πιάτσας, το "προκαταρκτικός έλεγχος" είναι το πλέον κατανοητό από όλους, νομικούς και μη.

Σε τι συγκείμενο; Ρώτησα και λογιστές που ασχολούνται με εταιρείες και μου είπαν όλοι ότι λένε «νομικός έλεγχος» και στο μεταξύ τους.

Υπάρχουν βέβαια και άλλες διαστάσεις του όρου, πιο καθημερινές, όπως φαίνεται εδώ.
Due diligence
Definition - Noun
1 : such diligence as a reasonable person under the same circumstances would use
: use of reasonable but not necessarily exhaustive efforts
Due diligence is used most often in connection with the performance of a professional or fiduciary duty, or with regard to proceeding with a court action. Due care is used more often in connection with general tort actions.​

2 a : the care that a prudent person might be expected to exercise in the examination and evaluation of risks affecting a business transaction
Ίσως σε αυτά τα δύο να ταιριάζει η δέουσα επιμέλεια.

b : the process of investigation carried on usu. by a disinterested third party (as an accounting or law firm) on behalf of a party contemplating a business transaction (as a corporate acquisition or merger, loan of finances, or esp. purchase of securities) for the purpose of providing information with which to evaluate the advantages and risks involved <the greatest exposure...for failure to conduct adequate due diligence arises in the context of public offerings of securities ­G. M. Lawrence>

Αυτό νομικός έλεγχος με τη βούλα.

c : the defense (as to a lawsuit) that due diligence was conducted​
Χε :) Αυτό θέλει ψάξιμο και δεν έχω χρόνο τώρα...
 
Αυτό νομικός έλεγχος με τη βούλα.

c : the defense (as to a lawsuit) that due diligence was conducted​
Χε :) Αυτό θέλει ψάξιμο και δεν έχω χρόνο τώρα...

Συμφωνώ απόλυτα ως προς το ότι η βασική έννοια του όρου (δηλ. όχι στην περίπτωση νομικού ελέγχου ενόψει εδεχόμενης μεταβίβασης) είναι "δέουσα επιμέλεια".
Ως προς την τελευταία περίπτωση: νομίζω ότι πρόκειται για την κύρια γραμμή αντίκρουσης που προβάλλει ο εναγόμενος, ότι δηλ. επέδειξε τη δέουσα επιμέλεια ώστε να μην είναι δυνατό να του προσαφθεί υπάιτια (και παράνομη) συμπεριφορά (πρόκειται δηλ. για αντίκρουση του ισχυρισμού του ενάγοντος σχετικά με ότι υπάρχει υποκειμενική ευθύνη του εναγομένου).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ως προς την τελευταία περίπτωση: νομίζω ότι πρόκειται για την κύρια γραμμή αντίκρουσης που προβάλλει ο εναγόμενος, ότι δηλ. επέδειξε τη δέουσα επιμέλεια ώστε να μην είναι δυνατό να του προσαφθεί υπάιτια (και παράνομη) συμπεριφορά (πρόκειται δηλ. για αντίκρουση του ισχυρισμού του ενάγοντος σχετικά με ότι υπάρχει υποκειμενική ευθύνη του εναγομένου).
Είναι δηλαδή για περιπτώσεις όπου επιχειρείται να του καταλογιστεί αμέλεια ή και για άλλα;

ΥΓ Για το γενικό, με τη δέουσα επιμέλεια κι εγώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μάλλον είναι αυτό:

Due diligence in civil litigation is the effort made by an ordinarily prudent or reasonable party to avoid harm to another party. Failure to make this effort may be considered negligence. This is conceptually distinct from investigative due diligence, involving a general obligation to meet a standard of behavior. Quite often a contract will specify that a party is required to provide due diligence.
http://en.wikipedia.org/wiki/Due_diligence#As_a_concept_in_civil_litigation
Και υπάρχει και αυτό:
In criminal law, due diligence is the only available defense to a crime that is one of strict liability (i.e., a crime that only requires an actus reus and no mens rea). Once the criminal offense is proven, the defendant must prove beyond a reasonable doubt that they did everything possible to prevent the act from happening. It is not enough that they took the normal standard of care in their industry - they must show that they took every reasonable precaution.
http://en.wikipedia.org/wiki/Due_diligence#As_a_criminal_defense
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ε, την αμέλεια δεν περιγράφει αυτό που τσιτάρησες;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, από ό,τι κατάλαβα. Υποστυριχτικά το έβαλα, καλέ :)
 
Είναι δηλαδή για περιπτώσεις όπου επιχειρείται να του καταλογιστεί αμέλεια ή και για άλλα;

Καταρχήν, θα μπορούσες να το πεις έτσι. Ουσιαστικά, πρόκειται για όλες τις περιπτώσεις υποκειμενικής ευθύνης (όταν δηλαδή η υπαίτια συμπεριφορά κάποιου - και όχι η πρόκληση ζημίας από μόνη της - αποτελεί την προϋπόθεση για να συντρέχει αστική ευθύνη του). Ο τρόπος με τον οποίο ορίζεται η υποκειμενική ευθύνη στα διάφορα δικαϊκά συστήματα παρουσιάζει τόσες διαφορές που καλύτερα να μη θίξουμε το ζήτημα (πού να μπλέκουμε τώρα με τη faute ή οτιδήποτε άλλο).
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Από το σημερινό ηλεδελτίο του Michael Quinion:

VERBING NOUNS "I heard it and thought of you," Paul Hoffman wrote recently. "The word was diligencing. It was in a conversation by two people in the airport queue behind me, who sounded like venture capitalists or accountants, or both. It clearly was shorthand for 'performing a due diligence examination'. It takes a lot to make me gag, but this one did." Generations ago, one could speak of "diligencing" in a different transport setting — taking a vehicle called a diligence through continental Europe (it was a stage-coach, a shortening of "carrosse de diligence", a coach of speed).
It appeared, for example, in Harper's New Monthly Magazine in 1857 in an article about Americans taking the waters in Europe: "steaming to Trieste; diligencing and railroading to Vienna". The modern sense appears a few times in print, as in Business Wire in
January 2009: "[He] is involved in working on business strategies with the firm's partner companies, in addition to originating and diligencing new investment opportunities." Most definitely jargon of the trade.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θα ήθελα να πω (με μεγάλη καθυστέρηση :)) ότι δε συμφωνώ με το νομικοοικονομικός που βάλαμε στον τίτλο...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σε μια ταινία που είδα προχτές είχε απλώς την έννοια της έρευνας που έκανε ένας αστυνομικός στο παρελθόν κάποιου. Ερωτήθηκε μάλιστα: Did you do your due diligence?
 
Καλησπέρα. Να ρωτήσω; Η μνήμη του πελάτη (αφορά σύμβαση κατασκευαστικής σύμπραξης) το αποδίδει: έλεγχος νομιμότητας. Το αφήνω ή τους πρήζω για να το αλλάξουν; Ευχαριστώ;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αν είναι για takeover, τους πρήζεις να το αλλάξουν (γράφω τηλεγραφικά αυτές τις μέρες, γιατί έχω κάτι στον ώμο μου και με εμποδίζει λίγο :D)
 
Χαχα, Παλ, ωραία βάρη είναι αυτά! Δεν είναι για takeover, αλλά και πάλι θα τους προτείνω τον νομικό έλεγχο και θα τους αφήσω να αποφασίσουν αυτοί. Μωρέ, ο έλεγχος νομιμότητας μου θυμίζει τον έλεγχο νομιμότητας πράξεων ΟΤΑ. Ευχ!
 
Top