Amazon Kindle

Να χωθώ στην κουβέντα κι εγώ ο άσχετος; Αλεξάνδρα, έχεις το Kindle 2 ή το Kindle 3; Όταν διαβάζεις ένα PDF δεν μπορείς να το γυρίσεις σε landscape view μήπως και χωρέσει όλη η αράδα;

drsiebenmal, 11.000 βιβλία, όλο και κάτι σύγχρονο δε θα 'χει; Επίσης μπορείς να έχεις την Frankfurter Allgemeine και τη Handelsblatt κάθε μέρα στην πόρτα σου (αν κρεμάσεις το Kindle στην πόρτα). Και το WirtschaftsWoche (λέμε τώρα).

By the way, υπάρχουν κι εφαρμογές Kindle for Android και Kindle for Windows Phone. (Επίσης Kindle for PC και Kindle for Mac.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, τα παλιά επιχειρήματα υπέρ του βιβλίου, τα «b» (bathroom, bed, bus, beach), τα οποία επικαλούμουν άλλοτε, παραμερίζονται εύκολα με έναν ηλεαναγνώστη, ιδιαίτερα αν δεν φοβάται την άμμο και τον ήλιο. Ισχύουν όλα όσα λες, Azi, αλλά μετά από μερικές δεκαετίες με μετακομίσεις, αναδιαρρυθμίσεις, ξεσκονίσματα και άντε κόλλα τις σκισμένες ράχες στον Δρανδάκη, με πολλή χαρά θα ήθελα να δω τα 9/10 των βιβλίων μου να γίνονται ψηφιακά. Αν είχα και δέκα Νταλί απέναντί μου αντί για ράχες, δεν θα με χάλαγε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οι ιδανικές διαστάσεις του pdf για προσανατολισμό portrait είναι αυτές που ανέφερε πιο πάνω ο Nickel. Προφανώς, αν το γυρίσεις σε landscape, χωράει κάτι παραπάνω. Εγώ απλώς είχα κατεβάσει κάτι pdf που δεν χωρούσαν ούτε σε landscape.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ευχαριστώ, Λέξο (εγώ φταίω, που έψαχνα στη γερμανική Αμαζόνα... :().

Πάντως, κυρίως κλασικά και τσόντες ερωτικά μοιάζουν τα περισσότερα, τπτ σύγχρονο. Ψάχνω όμως, ψάχνω... Αν προσθέσω πχ στην αναζήτηση και το 2011 μου δίνει καμιά 15αριά όλα κι όλα (τα μισά, επανκεδόσεις κλασικών...).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, τα παλιά επιχειρήματα υπέρ του βιβλίου, τα «b» (bathroom, bed, bus, beach), τα οποία επικαλούμουν άλλοτε, παραμερίζονται εύκολα με έναν ηλεαναγνώστη, ιδιαίτερα αν δεν φοβάται την άμμο και τον ήλιο.
Για μένα ένα μεγάλο πλεονέκτημα είναι και η ευκολία της ανάγνωσης στο μετρό. Δεν μπορώ να κουβαλάω στην τσάντα μου κάθε βιβλίο που διαβάζω, πρώτον γιατί δεν χωράει και δεύτερον επειδή μπορεί να είναι πολύ βαρύ. Το Kindle είναι μικρό, πανάλαφρο, χωράει σε μια όχι ιδιαίτερα μεγάλη γυναικεία τσάντα.
 
Δεν συμφωνώ, νίκελ, αλλά δέχομαι πως για χάρη της βολής του ο άνθρωπος αναγκάζεται να αλλάξει πιστεύω και να κάνει συμβιβασμούς. Το έχουμε δει και θα το ξαναδούμε.
Αρκεί κατά την ταπεινή μου άποψη, να μην κάνουμε τη βολή μας παντιέρα μιας άσκοπης επανάστασης.

Εν τω μεταξύ, εγώ αποφάσισα να φτιάξω μια καινούρια βιβλιοθήκη στο σπίτι για να χωρέσει τα kindle μου... :D
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Μας έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό να διαλέξουμε ή ηλεκτρονικό αναγνώστη ή βιβλίο;
Γιατί εγώ σκοπεύω να τα έχω και τα δυο και να επωφελούμαι απ' ό,τι καλύτερο μου προσφέρει το καθένα, όπως (θα έπρεπε να) κάνει ο άνθρωπος σε όλη την ιστορία του, όπως έγινε / γίνεται και με τη μουσική, για παράδειγμα. Όταν ο Έντισον επινόησε τον φωνογράφο, τα ίδια πάνω κάτω θα λέγονταν από τις δυο πλευρές, τους υποστηρικτές της ζωντανής μουσικής κι εκείνους της κονσερβαρισμένης. Έπαψε να υπάρχει ζωντανή μουσική;

Σχετικά με την επιβάρυνση του ενός ή του άλλου για το περιβάλλον ή τον χρήστη:
Ακτινοβολία εκπέμπει το Κιντλ κατά τη χρήση;
Διοξίνες εκλύονται κατά την παραγωγή χαρτιού, από τους πιο επικίνδυνους κοινούς ρύπους (πολλοί τις κατατάσσουν στη δεύτερη θέση μετά τα ραδιενεργά απόβλητα από άποψη επικινδυνότητας για το περιβάλλον και τον άνθρωπο).

Ας έχουμε καλό περιεχόμενο να διαβάζουμε, τώρα και στο μέλλον, κι ας το διαβάζει ο καθείς όπου και όπως θέλει.

Δεν θα επεκταθώ άλλο, είναι μεγάλη η κουβέντα και δεν προλαβαίνω· έχω να κάψω μερικά βιβλία, να ζεσταθώ κιόλας. Άσε που μου χάρισαν έναν Νταλί και δεν ξέρω πού να τον κρεμάσω. :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μας έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό να διαλέξουμε ή ηλεκτρονικό αναγνώστη ή βιβλίο;
Exactly. Κι όπως λέω ότι τώρα δεν μου χρειάζεται smart phone, υπό άλλες συνθήκες μπορεί να το είχα αγοράσει. Σίγουρα δεν το απορρίπτω.
Δεν πρόκειται ποτέ τα e-readers να εκτοπίσουν εντελώς τα βιβλία, αλλά προφανώς είναι χρήσιμα και ευχάριστα στις συνθήκες που έχουμε περιγράψει πιο πάνω.
 
Για μένα που τα ράφια μου έχουν γεμίσει,
αυτό το Κιντλ ίσως να είναι κάποια λύση...

Πρέπει όμως να αγοράσω και πρόγραμμα για πεντέφ, οπότε προς το παρόν μένει στα υπόψη.
 

SBE

¥
Εγώ θα ήθελα να δω Κιντλ μεγάλου μεγέθους. Το μικρό είναι πρακτικό, αλλά κι ένα μεγέθους Α4 είναι πολύ βολικό για ανάγνωση με άνεση. Ή για όσους εμφανίζουν πρεσβυωπία.
Επειδή είδα ερώτηση, η τεχνολογία του Κιντλ και των λοιπών αναγνωστών λέγεται ηλεκτρονικό χαρτί ή ηλεκτρονικό μελάνι και είναι ετερόφωτη πηγή εικόνας, όπως ακριβώς το κανονικό χαρτί. Του ρίχνεις φως για να το δεις, κι έτσι δεν κουράζει τα μάτια.
Όσο για την τεχνολογία γενικότερα, μόλις πρόσφατα απόκτησα ανδροειδοτηλέφωνο, και δεν μπορώ να πω ότι έχω χρησιμοποιήσει τις δυνατότητές του πολύ, δεν συνηθίζω να περνάω σημειώσεις και ραντεβού πουθενά (όλα στο μυαλό), ούτε χρειάστηκε να ψάξω χάρτες και πληροφορίες. Δυστυχώς δε βοηθάει το ότι το σήμα εδώ είναι χάλια και τις πιο πολλές φορές δε δουλεύει τίποτα εκτός από το τηλέφωνο.
 
Αλεξάνδρα, το τσέκαρες το πρόγραμμα; Επειδή πριν από μερικές μέρες παρέλαβα και το δικό μου Kindle, κι όπως είχα πει, τα περισσότερα αρχεία που έχω είναι σε μορφή pdf. Τα φόρτωσα και έχω διαβάσει ήδη μερικά, αλλά πρέπει να γυρίζω τον προσανατολισμό σε οριζόντιο (που δεν μου πολυαρέσει) και τα γράμματα εξακολουθούν να είναι κάπως μικρά.
Επίσης, έχει κανείς από τους ιδιοκτήτες Kindle καμιά ιδέα για ποιο λόγο δεν μ' αφήνει να φτιάξω συλλογές βιβλίων; Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, η επιλογή είναι απενεργοποιημένη (γκριζαρισμένη).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, το τσέκαρα. Όχι εξαντλητικά, ένα αρχείο μετέτρεψα μόνο, αλλά δούλεψε μια χαρά. Καλύτερα να κατεβάσεις το ντέμο και να κάνεις κι εσύ μερικές δοκιμές.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορείς να κατεβάσεις το πακέτο, αλλά να επιλέξεις μόνο τα βιβλία που θέλεις να μεταφέρεις στο Kindle σου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, τα παλιά επιχειρήματα υπέρ του βιβλίου, τα «b» (bathroom, bed, bus, beach)
Θυμήθηκα σήμερα το 5ο επιχείρημα από b υπέρ των books: bees. Δεν είναι έξυπνο να προσπαθήσεις να κοπανήσεις με το Kindle τη μέλισσα που σε γυροφέρνει...
 

daeman

Administrator
Staff member
Όπως και με το ίΠαδο, βέβαια. ;)

Τη μέλισσα πάντως δεν είναι φρόνιμο να την κοπανάμε με οτιδήποτε και γιατί αν την αφήσουμε ήσυχη δε μας βλάφτει (θα ζουζουνίσει λίγο και θα φύγει, εκτός αν είμαστε καλυμμένοι με γύρη, στο άνθος μας) και επειδή οι μέλισσες -παρότι το κέντρισμά τους τις κάνει καμικάζι- πολλές φορές κυνηγάνε τον διώκτη τους, άσε που έχουν συμμάχους να φωνάξουν, μιλιούνια (αντίθετα με τις σφήκες). Εξάλλου, αν προσπαθήσω να σκοτώσω έντομο πετούμενο με μερικά βιβλία που έχω υπόψη μου, κινδυνεύω να πάθω εγώ ζημιά. Γιά προσπάθησε να πετύχεις σφήκα με το ΛΝΕΓ, κι άμα δεν πας στον ορθοπeδικό για διάστρεμμα, εγώ θα φάω το Κιντλ σου (εγώ δεν πήρα ακόμα).
 
Καλημέρα.

Μας έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό να διαλέξουμε ή ηλεκτρονικό αναγνώστη ή βιβλίο;
Γιατί εγώ σκοπεύω να τα έχω και τα δυο και να επωφελούμαι απ' ό,τι καλύτερο μου προσφέρει το καθένα, όπως (θα έπρεπε να) κάνει ο άνθρωπος σε όλη την ιστορία του, όπως έγινε / γίνεται και με τη μουσική, για παράδειγμα. Όταν ο Έντισον επινόησε τον φωνογράφο, τα ίδια πάνω κάτω θα λέγονταν από τις δυο πλευρές, τους υποστηρικτές της ζωντανής μουσικής κι εκείνους της κονσερβαρισμένης. Έπαψε να υπάρχει ζωντανή μουσική;

Δεν είναι και τόσο επιτυχημένο το παράδειγμα, φοβάμαι. Η ζωντανή μουσική έχει δομικές διαφορές από την ηχογραφημένη, ως προς το περιεχόμενο, ενώ το ηλεκτρονικό με το χάρτινο κείμενο δεν έχουν καμμιά διαφορά παρά μόνο στο μέσο. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η ζωντανή μουσική προσφέρει:

1. διαφορές στην εκτέλεση
2. ήχους που δεν μπορούν να καταγραφούν (αρμονικές, αν δεν κάνω λάθος)
3. τελείως διαφορετική, ακουστική εμπειρία
4. επικοινωνία με τους μουσικούς
5. οπτική εμπειρία (άλλο να ακούς τους ήχους και άλλο να βλέπεις να παίζουν παθιασμένα και συγχρονισμένα υπό την διεύθυνση μαέστρου)

Νομίζω ότι απείρως πιο κοντινά παραδείγματα είναι η αντικατάσταση της γραφομηχανής από το πληκτρολόγιο, της κασέτας και του δίσκου από το CD, της βιντεοκασέτας από το DVD και αυτού από το Blu-Ray, της αναλογικής φωτογραφικής μηχανής και βιντεοκάμερας από τις ψηφιακές εκδοχές τους ή του στουντιακού χρωματισμού των καρτούν και των κόμικς από τον ψηφιακό χρωματισμό σε υπολογιστή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν του κόσμου τα βιβλία που με ενδιαφέρουν και δεν έχουν γίνει πεντέφια. Άντε μετά να πάρεις την γκουμούτσα να τη διαβάσεις στο κρεβάτι. Δεν θέλω, κύριέ μου, να το διαβάσω το βιβλίο στο γραφείο μου! Το γραφείο μου το 'χω για να κομπιουτερίζω.
 

daeman

Administrator
Staff member
Hellegennes (θα βόλευε αν έκανες έναν κόπο να μας δείξεις πώς να μεταγράφουμε το χρηστώνυμό σου, ώστε να αποφεύγουμε μερικές αλλαγές γλώσσας πληκτρολογίου), δίκιο έχεις, το παράδειγμα δεν ήταν το καλύτερο, αλλά αν θυμάμαι καλά μετά από τόσους μήνες εκείνη τη στιγμή προτίμησα να ακολουθήσω το γνωστό ρητό "Η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης" αντί να ασχοληθώ με τις - ουσιαστικές, είν' η αλήθεια - διαφορές που επισημαίνεις.

Επειδή όμως η μουσική είναι ένα από τα πάθη μου και οι τρόποι της διανομής της από τα πιο ενδιαφέροντα για μένα θέματα, αλλά την κουβέντα που πας ν' ανοίξεις αποφεύγω επιμελώς να την πιάσω εν καιρώ εργασίας (όχι ώρα εργασίας· οι φριλάντζες δεν έχουμε συνήθως τέτοιες πολυτέλειες), γιατί μετά θα πεινάσω, δέξου σε παρακαλώ προς το παρόν μια βροχοεπιταγή (θα έχει αντίκρισμα, άγνωστο όμως πότε) μαζί με τις ευχαριστίες μου για τη διόρθωση.
:)
 
Top